loading
close
SON DAKİKALAR

Prof. Gençay Gürsoy anılarını yazdı: Bir Hayat Üç Dönem

Prof. Gençay Gürsoy anılarını yazdı: Bir Hayat Üç Dönem
Tarih: 17.07.2021 - 10:16
Kategori: Kültür & Sanat

2002-2010 yılları arasında Türk Tabipleri Birliği ile İstanbul Tabip Odası başkanlıklarını üstlenen Prof. Dr. Gençay Gürsoy'un anıları, "Bir Hayat Üç Dönem" adıyla İletişim Yayınları arasında çıktı.

Gencay Gürsoy, "Anılar-Tanıklıklar" alt başlığını taşıyan kitabında, kişisel serüveninin yanı sıra Türkiye'nin 60 yıllık toplumsal/siyasal hayatından da, önemli tanıklıklar eşliğinde kesitler sunuyor.

İletişim Yayınları'nın "Bir Hayat Üç Dönem" için paylaştığı tanıtım metni şöyle:

"2000'lerde İstanbul Tabip Odası ve Türk Tabipleri Birliği başkanlığını yapan Gençay Gürsoy, Bir Hayat Üç Dönem'de sadece bir nöroloji profesörünün anılarını değil, sosyalist siyaset içinde üniversite yıllarından beri yer almış bir mücadele insanının Oltu'da başlayıp, Kars'da, İstanbul'da ve bir dönem Avrupa'da devam eden yaşamından gözlemlerini canlı bir dille aktarıyor. Toplumsal gelişmelerin darbelerle kesintiye uğrayan dönemlerini ele alıyor. Yakından tanıma fırsatını bulduğu bazı şahsiyetlerle ilgili tanıklıklarını sunuyor. 

Sağlık politikalarında kamu yararını sürekli önde tutan duruşu ve tercihlerinin yanında eşitlik, özgürlük ve barış hedefiyle katıldığı toplumsal mücadelelerin inişli çıkışlı, çoğu zaman ağır bir şiddetle bastırılan serüvenini izliyoruz. Siyasal mücadeleyle bilimsel faaliyetleri birlikte götürmeyi başarmış, sosyalizm idealini hiç kaybetmemiş Gençay Gürsoy, Türkiye'nin son altmış yılından önemli kesitler sunan anılarını bitirirken, "her şeye rağmen hayata teşekkür" etmekten geri kalmıyor."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları