loading
close
SON DAKİKALAR

Prof. Haluk Savaş'ın yurt dışında kanser tedavisi olmak için yaptığı pasaport başvurusu mahkeme kararına rağmen reddedildi

Prof. Haluk Savaş'ın yurt dışında kanser tedavisi olmak için yaptığı pasaport başvurusu mahkeme kararına rağmen reddedildi
Tarih: 14.05.2019 - 12:10
Kategori: Gündem

KHK ile ihraç edilen ve yagılandığı davada beraat eden Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Haluk Savaş'ın, yakalandığı kanser hastalığının tedavisini yurt dışında olmak için pasaport çıkarma talebi mahkeme kararına rağmen reddedildi.

Prof. Dr. Haluk Savaş, pasaport çıkarmak için dün gittiği valilikte karşılaştığı durumu Twitter hesabından paylaştı.

Haluk Savaş, Adana Valiliği'nde pasaport için tahditlerin sorgulandığı odaya girdiğini belirterek, "Memura KHK’lı olduğumu, yargılanıp beraat ettiğimi, mahkemenin yurt dışı yasağımı kaldırdığını, iki kez tekrar etmiş kanser hastası olup yurt dışında tedavi olmak istediğimi belirttim" dedi.

Savaş'ın yaşananlara ilişkin paylaşımları şöyle:

"Memur bilgisayardan baktı KHK ile kamudan ihraç olduğumdan KHK ile pasaportumun iptal olduğunu bu nedenle pasaport çıkaramayacaklarını belirtti. Yani mahkemenin benim yurt dışına çıkış yasağımı kaldırması hiç bir anlam ifade etmiyor. KHK bizi yurt içinde ölmeye” mahkum ediyor. “Bu KHK’ya karşı ne yapabiliriz?” diye sordum. “Kanser raporlarınızla birlikte CİMER’e yazın” denildi. Benim ortalama beklenen ömrüm 39 ay, bunun 30 ayı geçti “geri kalan” 9 ayı devletin çeşitli birimleri ile “yazışarak” geçireceğiz anlaşılan. Oysa Japonya, Kore, Küba, ABD’de tedavi olabilmem için yeni geliştirilmiş önemli tedavi teknikleri var. Mesela biri 2018’de Nobel Tıp Ödülü’nü alan Prof. Allison’un immunoterapisi. Şimdi bu tedavilere bir an önce kavuşmak ve hayatta kalabilmeyi denemek yerine devletin bana ördüğü “ölüm duvarı”yla karşılaşıyorum. Sağ kalırsam, önce CİMER’e, başarılı olamazsam idari mahkemeye, başarılı olamazsam bölge idare mahkemesine, başarılı olamazsam Danıştay’a, başarılı olamazsam, AYM’ye, başarılı olamazsam AİHM’e başvuracağım. TR’de ceberrut devletle uğraşmak mı daha zor yoksa azraille mi bilemedim?"

 Savaş'ın paylaşımlarının ardından çok sayıda Twitter kullanıcısı #HalukSavaşaPasaport etiketi altında destek mesajında bulundu. Savaş destek verenlere "Sevgili vicdan sahipleri beni hiç yalnız bırakmadınız, 50.000’e yakın tweet attınız. Türkiye gündeminde ikinci sırayı verdiniz. Sağolun varolun" sözleriyle teşekkür etti.

Twitter'daki paylaşımlardan bazıları şöyle:

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları