loading
close
SON DAKİKALAR

Prof. Kantarcı'dan Salda Gölü için uyarı: Taşınan kum değil Huntit minerali hidromagnezit; silikozis hastalığına yol açabilir

Prof. Kantarcı'dan Salda Gölü için uyarı: Taşınan kum değil Huntit minerali hidromagnezit; silikozis hastalığına yol açabilir
Tarih: 26.04.2020 - 09:36
Kategori: Çevre

Türkiye'nin Maldivleri olarak anılan Salda Gölü ile ilgili, Profesör Doğan Kantarcı'dan uyarı geldi.

Daha önce 'ayak bile basmayın' dediği Salda Gölü için, millet bahçesi yapım işini üstlenen firmanın kumları taşımasıyla ilgili olarak Kantarcı, taşınanın kum değil huntit olduğunu belirterek "Çok ince toza dönüşen huntit minerali solunum yollarında, akciğerde alveollerde birikip zarar verebilir. Kuru havada rüzgarla birlikte tozduğunda hem yörede yaşayan köylülerin ve hayvanların hem de gelen turistlerin akciğerlerine sıvanacak, yapışacak." dedi.

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, Salda Gölü ile ilgili daha önce 'Ayak bile basmayın' uyarısında bulunan Prof. Dr. Doğan Kantarcı'dan yeni bir açıklama geldi.

30-35 kamyonla kum değil huntit taşıdığını ifade eden Kantarcı, şunları söyledi:

"O gün kazıdıkları şey beyaz kum değil, canlı organizma da değil, göl tabanına çökelmiş fosillerden huntit mineralidir. Hani şu İngilizlere ihraç ettiğimiz, yanmayan kıyafetler, ateşe yangına dayanıklı yalıtım malzemeleri üretiminde kullanılan, çok değerli maden. Kamyon ve kepçeler, çalışan işçiler o gün huntitin üzerine bastıkça ezdiler. Bu kadar ince toz haline gelebilen huntit mineralini kepçe ile kazımak, yığmak, yüklemek ve de üstünde kamyon dolaştırmak önemli miktarda çok ince toz oluşumuna ve tozumaya sebep olur."

Kantarcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Huntit mineralini yol yapımı veya kaplaması olarak kullanmak oradan geçen insanlar için tehlikelidir. Götürdükleri yer de plaja inen yol. Yola dökmeyi düşünüyorlar. Ama bunun üzerine kamyonlar, arabalar ya da insanlar bastığında iyice ezilecek. Çok ince toza dönüşen huntit minerali solunum yollarında, akciğerde alveollerde birikip zarar verebilir. Kuru havada rüzgarla birlikte tozduğunda hem yörede yaşayan köylülerin ve hayvanların hem de gelen turistlerin akciğerlerine sıvanacak, yapışacak. Sonra da KOAH, silikozis gibi hastalıklara neden olur."

Burdur'un Yeşilova ilçesi sınırlarında bulunan Salda Gölü’ne yapılması planlanan millet bahçesi projesini yürüten yüklenici firmaya ait iş makinesi ve kamyonlar ile alandaki kumsal tahrip edilmişti.

Kumların kepçeyle kazılıp kamyonlarla sahilden alınarak 5 kilometre uzağa gölün başka noktasındaki kıyıya götürülmesi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inceleme emri vermişti. Yaşananların ardından kumların yeniden eski yerlerine konulması için çalışma başlatıldı. Firma görevlileri, bu kez küreklerle kamyona yükledikleri kumları, alındıkları yerlere götürmeye başladı.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları