loading
close
SON DAKİKALAR

Sağlık Bakanlığı'nda devir teslim töreni gerçekleştirildi; Fahrettin Koca devir teslim töreninde konuştu

Sağlık Bakanlığı'nda devir teslim töreni gerçekleştirildi; Fahrettin Koca devir teslim töreninde konuştu
Tarih: 02.07.2024 - 10:50
Kategori: Gündem

Sağlık Bakanlığı görevine getirilen Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Bakanlıkta düzenlenen törenle görevi Dr. Fahrettin Koca’dan devraldı.

Sağlık Bakanlığı'nda Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi

Sağlık Bakanlığı görevine getirilen Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Bakanlıkta düzenlenen törenle görevi Dr. Fahrettin Koca’dan devraldı. 

Devir teslim töreninde konuşan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Türkiye’nin sağlık hizmetlerinde dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer aldığını belirterek, “Sağlık hizmetlerinde olduğu gibi, sağlık bilgisi ve teknolojisi üreten lider ülke hedefine ilerleyeceğiz” dedi.

Sağlık Bakanlığı görevini Fahrettin Koca’dan devralan Bakan Memişoğlu, Türkiye’nin 22 senede sağlıkta devrim niteliğinde gelişmeler yaşadığına dikkat çekerek, bu başarılı yolculukta devraldığı bayrağı daha ileriye taşımak için gece gündüz çalışacağını ifade etti. 

Bakan Koca’ya hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Memişoğlu, “Allah bize de hayırlısıyla, başarıyla, görevimizi ifa etme ve emaneti başka arkadaşlarımıza devretmeyi nasip etsin, bizi milletimize, devletimize, Sayın Cumhurbaşkanımıza, çalışanlarımıza mahcup etmesin” şeklinde konuştu.

Bilgi Ve Teknoloji Üretiminde Liderlik Hedefine İlerleyeceğiz

Bakan Memişoğlu, Türkiye’nin güçlü sağlık sistemiyle sayılı  ülkeler arasında yer aldığını belirterek,  pandemi karşısında çoğu gelişmiş ülke başarısız olmuşken, Türkiye’nin son derece başarılı bir süreç yönettiğini hatırlattı.  Sağlık turizmi göstergelerinin de Türkiye’nin sağlık hizmetlerinde küresel potansiyelini ortaya koyduğunu ifade eden Memişoğlu, önümüzdeki süreçte bilgi ve teknoloji üretiminde de Türkiye’yi liderlik hedeflerine taşımak için gayret göstereceklerini kaydetti.

Sağlık Hizmetlerinde Memnuniyete Ve Koruyucu Sağlığa Önem Vereceğiz

Bakan Kemal Memişoğlu, hasta ve çalışan memnuniyetini daha da geliştirecek çalışmalar ile koruyucu ve temel sağlık hizmetlerini güçlendirecek politikaların öncelikleri arasında yer aldığını belirterek, “Elimizden geldiğince gece gündüz çalışacağız, sağlık hizmetlerini ve sağlık sektörünün gelişimini çok daha iyi yerlere getirmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

Dr. Fahrettin Koca;

Dr Fahrettin Koca devir teslim töreninden sonra sosyal medya hesaplarından teşekkür mesajı yayımladı;

"Değerli vatandaşlarım,
Hayatımın en anlamlı dönemi Sağlık Bakanı olarak hizmetinizde olduğum dönemdir. Bu dönemde ağır sınavlarla karşılaştık, sizin desteğinizle başarılı olduk. Hizmetlerimizde, her hastamıza onun hekimi gibi yakın olmaya çalıştım. Takdiriniz teşvik edici, eleştiriniz yol gösterici oldu. Şifa bulmasında katkım olan her hastamız için mutluyum. Sağlıkla kalın. Teveccühünüz için teşekkür ediyorum.
Değerli sağlık çalışanları,
Benzersiz bir özveriyle çalışmayı gerektiren dönemler yaşadık. Çabanız için sizlere minnettarım. Sorunlarınız, kesinlikle, sağlık sisteminin öncelikli sorunları arasında kabul edilmeliydi, gerekli çözümleri geliştirmeye çalıştık. Amirinizden çok hekim arkadaşınız olmak istedim ve öyle kalacağım. Her birinize teşekkür ederim.
Değerli basın mensupları,
Salgın ve afet dönemleri başta olmak üzere, görev sürem boyunca, Sağlık Bakanlığının toplumla iletişiminde çok büyük pay sahibi oldunuz. Sağlık hizmetlerinin yönetiminde iletişimin önemine daima inandım ve sizlerden hep destek gördüm. Teşekkür ediyorum."

Yeni Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kemal Memişoğlu kimdir?

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, aslen Rizeli olup 1966 Trabzon doğumludur. 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra, 1995 yılında İstanbul Okmeydanı Eğitim Hastanesi'nden Genel Cerrahi Uzmanlığını almıştır.

1996-1998 yılları arasında SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapmıştır. 1999-2000 yıllarında Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon Ünitesi'nde çalışmıştır. 2000-2002 yıllarında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Başasistanlık görevini üstlenmiştir.

2002 yılı sonunda PTT Hastanesi'ne Başhekim olarak atanmış ve 2008 yılında Genel Cerrahi Doçenti olmuştur. 2007 yılında başladığı Beykent Üniversitesi'ndeki Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini 2009 yılında tamamlamıştır. İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Başhekim olarak 10 yıl görev yapmıştır.

Kasım 2012'de İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne Tıbbi Hizmetler Başkanı olarak atanmış ve Mayıs 2014'te aynı birliğin Genel Sekreteri olmuştur. 2016 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne (SUAM) Genel Cerrahi Öğretim Üyesi olarak Profesör kadrosuna atanmıştır. Ekim 2016'dan itibaren İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü görevini yürütmüş ve 2 Temmuz 2024 tarihinde Sağlık Bakanı olarak atanmıştır.

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları