loading
close
SON DAKİKALAR

Sağlık Bakanlığı'ndan Omicron açıklaması: 6 ilde görüldü

Sağlık Bakanlığı'ndan Omicron açıklaması: 6 ilde görüldü
Tarih: 28.12.2021 - 09:47
Kategori: Sağlık, Yaşam

Sağlık Bakanlığı, koronavirüsün Omicron varyantının şimdiye kadar 6 ilde görüldüğünü açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, Omicron varyantının görüldüğü illeri açıkladı. 

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, tespit edilen 42 Omicron varyantı vakasının 30’unun İstanbul’da, 6’sının İzmir’de, 2’şer tanesinin Isparta ve Kütahya’da, birer tanesinin ise Şırnak ve Diyarbakır’da olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:
"Bazı basın yayın organlarında https://covariants.org/per-country adlı internet sitesindeki grafikler referans alınarak ülkemizde Omicron varyantının yüzde 42 olduğuna dair haberler yayınlanmıştır. İlgili haberler üzerine Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz, söz konusu internet sitesinin yöneticileri ile irtibata geçmiştir. Site yöneticileri verilerin GISAID sisteminden çekilmesinde sorunlar yaşandığını bildirmiş ve güncel durum teyit edilerek web sitesinin güncelleneceğini tarafımıza bildirmiştir. Bugün söz konusu sitede yapılan güncelleme ile 247 girişin 220’sinin Delta, 27’sinin Omicron olduğu teyit edilerek yanlışlık düzeltilmiş ve güncel durum yayınlanmıştır.
Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz tarafından Omicron varyantının Avrupa kıtasında görülmeye başlandığı zamandan itibaren 17 merkezimizde Omicron varyantı için gerçek zamanlı PCR tabanlı bir tarama başlatılmıştır. 8 Aralık’tan itibaren tarama yapılan 150 bin örnek arasında Omicron varyantı olduğu düşünülen örnekler gen sekanslaması çalışılarak doğrulanmak üzere Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda incelemeye alınmıştır. 1 Aralık 2021 tarihinden itibaren ise sekansı yapılarak sisteme girilen örnek sayısı 3 bin 344’tür. Bunların 3 bin 73’ü Delta, 42’si Omicron varyantıdır. Omicron varyantının görüldüğü iller; İstanbul (30), İzmir (6), Şırnak (1), Diyarbakır (1), Kütahya (2), Isparta'dır (2)."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları