loading
close
SON DAKİKALAR

Sağlık çalışanlarının yüzde 79.5’i şehir hastanelerinde çalışmak istemiyor

Sağlık çalışanlarının yüzde 79.5’i şehir hastanelerinde çalışmak istemiyor
Tarih: 14.03.2019 - 11:40
Kategori: Sendika

Genel Sağlık-İş tarafından yapılan kamuoyu araştırmasına göre sağlık çalışanlarının şehir hastanelerinde çalışmak istemediğini ortaya koyuyor.

Genel Sağlık İş Sendikası yaptığı yazılı açıklamada "inşaatı tamamlanmadan hasta kabulü yapmaya başlayan ve resmi açılışı yapılan Bilkent Şehir Hastanesi için "endişelerimiz büyümektedir" dedi. 

Bilkent Şehir Hastanesinin siyasi iktidar tarafından seçim öncesi siyasi kaygılarla, apar topar hizmete açılması kabul edilebilir bir durum olmadığını belirten Genel Sağlık İş'in açıklamasında "Ameliyat hizmetlerinden, laboratuvar hizmetlerine hayati öneme sahip olan sistemlerin tamamlanmadan açılması insan sağlığı için tehdit oluşturmaktadır.  Yapılan tüm uyarılara kulak tıkayan siyasi iktidar, insan sağlığını politikaya alet etmemelidir" ifadeleri yer aldı. 

Genel Sağlık İş'in açıklamasında şehir hastanelerinde çalışanlara ilişkin yapılan araştırmaya da yer verildi. Genel Sağlık İş'in yaptığı araştırmada yer alan ifadeler şöyle:  

"Avrupa’nın en büyük, dünyanın üçüncü büyük hastanesi olacak diye övünülen, niteliği değil sürekli niceliği öne çıkarılan Bilkent Şehir Hastanesi, halk sağlığını tehdit etmektedir. Gelişmiş ülkelerde bu kadar büyük hastane yapılmamasının nedeni paralarının olmaması değil, böylesine büyük sağlık komplekslerinin sağlık hizmeti sunmak için akla ve bilimselliğe uygun olmamasından kaynaklanmaktadır.

Genel Sağlık-İş tarafından yaptırılan kamuoyu araştırması, sağlık çalışanlarının şehir hastanelerinde çalışmak istemediğini ortaya koymaktadır.

Genel Sağlık-İş tarafından 542 sağlık ve sosyal hizmet çalışanın katılımı ile yaptırılan araştırma sonuçları, sağlık çalışanları bakımından şehir hastanelere yönelik algının son derece olumsuz olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda katılımcıların yüzde 65.3’ü şehir hastanelerinin sağlık hizmetlerinin niteliğini artırmayacağı düşüncesindedir. Buna karşılık şehir hastanelerinin sağlık hizmetlerinde çalışanların iş yükünü artıracağını öngörenlerin oranı ise yüzde 67.7’dir. Bunun yanında emekçilerin yüzde 55.5’i şehir hastanelerinde çalışmanın özlük haklarında kayıplara neden olacağı düşüncesindedir. Son olarak katılımcıların yüzde 79.5’i ise şehir hastanelerinde çalışmayı istememektedir.

Sağlık sisteminin piyasalaştırılması, çalışanlar için daha fazla iş yükü, hastalar için ise sağlık hakkının gaspı anlamına gelmektedir. Sağlıkta yıkımı beraberinde getirecek kamu-özel ortaklığı şehir hastanelerine ve sağlıkta piyasalaşmaya son verilmelidir. Atatürk’ün başlattığı ulusal, kamucu, halkçı ve emekçiden yana sağlık politikaları uygulanmalıdır" 

 

 

 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları