loading
close
SON DAKİKALAR

Şanlıurfa ve Adıyaman'ı sel vurdu: 16 vatandaşımız hayatını kaybetti

Şanlıurfa ve Adıyaman'ı sel vurdu: 16 vatandaşımız hayatını kaybetti
Tarih: 16.03.2023 - 17:27
Kategori: Yaşam

Şanlıurfa ve Adıyaman'da önceki akşam saatlerinde başlayan ve aralıksız devam eden sağanaktan kaynaklanan sel felaketinde can kaybı 16'ya yükseldi.

Deprem bölgesinde etkili olan şiddetli yağış can kayıplarına yol açtı. Adıyaman'da bahçedeki konteynerin suya kapılması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti. Şanlıurfa'da ise sel nedeniyle 14 kişi yaşamını yitirdi. Kayıp 5 kişi için arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Diyarbakır'da da yağış nedeniyle Silvan yolu üzerindeki çadırkent tahliye edildi.

Şanlıurfa ve Adıyaman'da önceki akşam saatlerinde başlayan ve aralıksız devam eden sağanaktan kaynaklanan sel felaketinde can kaybı 16'ya yükseldi.

AFAD'dan 15 Mart 2023 tarihinde yapılan açıklmada;

"Adıyaman İli İle Şanlıurfa İlinde Meydana Gelen Aşırı Yağışlar Hakkında Açıklama

15.03.2023 tarihinde Adıyaman İli Tut ilçesi ile Şanlıurfa ilimizde aşırı yağışlar sonucunda meydana gelen su baskınlarında;

ADIYAMAN İLİ;

Adıyaman İli Tut İlçesi’ne son 24 saatte metrekareye 136 mm. yağış düşmüştür. 1 konteynerdeki su baskını sonucunda 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Kayıp durumda olan 3 vatandaşımızın arama kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir.

Arama ve kurtarma faaliyetlerini yürütmek amacıyla Adıyaman Merkezden Tut İlçesi’nde 15 araç, 14 profesyonel dalgıç, 140 arama kurtarma personeli ile birlikte toplam 346 personel görevlendirilmiştir.

Bölgedeki iş makinalarına ek olarak 10 vidanjör, 50 motopomp ve dalgıç pompa, 6 kurtarma botu görevlendirilmiştir.

ŞANLIURFA İLİ;

Şanlıurfa İli’ne son 24 saatte 111 mm. yağış düşmüş olup meydana gelen su baskınları nedeniyle; 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup, 2 vatandaşımızın kayıp olduğu ihbarı alınmıştır.

Şanlıurfa, Adana, Bingöl, Mersin, Gaziantep İl AFAD Müdürlüklerinden olay bölgesine arama kurtarma personeli sevk edilmiştir. Çalışmalar devam etmektedir.

Şanlıurfa’da halihazırda bulunan iş makinalarına ilaveten 270 adet iş makinası sevk edilmiş olup, bölgede şu anda 5 vidanjör, 100 adet dalgıç pompa ve motopomp, 25 adet su botu, 23 arama kurtarma aracı, 17 profesyonel dalgıç, 162 arama kurtarma personeli görev yapmaktadır. Diğer illerden takviyeler devam etmektedir.

Bölgede aşırı yağışlardan kaynaklı 562 ihbar alınmıştır.

Gelişmeler takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları