loading
close
SON DAKİKALAR

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi'nden Erdoğan'a 'Kanal İstanbul' tepkisi: 'İnatla değil hukukla ve bilimle yönetim talebimizdir'

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi'nden Erdoğan'a 'Kanal İstanbul' tepkisi: 'İnatla değil hukukla ve bilimle yönetim talebimizdir'
Tarih: 26.02.2021 - 14:48
Kategori: Gündem

TMMOB Şehir Plancıları Odası, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kanal İstanbul'la ilgili olarak "İnadına yapacağız" sözleri için "Bu inadın kime ve neye karşı olduğu da anlaşılamamaktadır" açıklamasında bulundu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul İl Kongresi'nde "Kanal İstanbul'u inadına yapacağız" demişti.

Erdoğan'ın sözlerine TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi'nden tepki geldi.

Odadan yapılan "inatla değil hukukla ve bilimle yönetim talebimizdir" başlıklı açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanına, seçilmiş olmanın, otokratik zihniyetle, üsttenci bir dil ve üslupla icraat yapmak anlamına gelmediğini, hukuku, yerel yönetimleri, bilim insanlarını, meslek örgütlerini görmezden gelmenin kamuya büyük maliyetler yüklediğini, telafisi imkansız durumlar yarattığını hatırlatıyor, kendisini bu tutumdan derhal vazgeçmeye davet ediyoruz" denildi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi'nin açıklaması şöyle:
"Demokratik ülkelerin kentleri, bilimin ve hukukun ışığında ve yerel yönetimlerin önderliğinde yönetilirler. Kentleri ve bölgeleri etkileyecek büyük ölçekli kamusal yatırımlar için de bu böyledir. Bu yatırımlar, fizibilitesi yapılarak, fayda ve zararları ortaya konularak, maliyeti hesaplanarak, yani bilimsel yöntem ve araçlar kullanılarak gerçekleştirilirler. Yatırım yapan kamu idaresinin şeffaf ve hesap verebilir olması, sürecin ön koşuludur.

Bu doğrultuda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AKP İstanbul 7. Olağan İl Kongresinde “Kanal İstanbul’u inadına yapacağız” sözlerinin meslek örgütümüz tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Bu inadın kime ve neye karşı olduğu da anlaşılamamaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanına, seçilmiş olmanın, otokratik zihniyetle, üsttenci bir dil ve üslupla icraat yapmak anlamına gelmediğini, hukuku, yerel yönetimleri, bilim insanlarını, meslek örgütlerini görmezden gelmenin kamuya büyük maliyetler yüklediğini, telafisi imkansız durumlar yarattığını hatırlatıyor, kendisini bu tutumdan derhal vazgeçmeye davet ediyoruz."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları