loading
close
SON DAKİKALAR

Sosyal demokrasi iktidar olmalı

Sosyal demokrasi iktidar olmalı
Tarih: 11.02.2012 - 19:25
Kategori: Siyaset

Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, ‘Kendi partisinin anayasasını yapanlar Türkiye’nin anayasasında söz söyleme hakkına kavuşacak’ dedi

Siyasette zamanı siz tayin edemezsiniz. Şu zaman dilimi içinde genel başkan olsaydım gibi bir düşünceniz olamaz. Hangi dönemde ve pozisyonda top ayağınıza gelmişse ona göre oynamak zorundasınız.

Bir siyasi partinin demokrasi ölçüsü, tüzüğüdür. Partinin tüzüğünü okuduğunuzda onun nasıl bir parti olduğunu açıkça görmek mümkündür. Tüzük bir siyasi partinin anayasasıdır.

Şişli’nin bağımsız belediye başkanı Mustafa Sarıgül, genelde parti içi demokrasinin önemini vurguluyor. Öncülüğünü yaptığı Türkiye Değişim Hareketi’nin partileşmesinden vazgeçmesi konusunda da CHP’de bir değişim gerektiği için hareketi başlattığını, ancak partide Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olmasıyla zaten değişim yaşandığını ve bölücülük yapmak istemediğini söylüyor.

- Öncülüğünü yaptığınız Türkiye Değişim Hareketi tam partileşiyordu, vazgeçtiniz. Ne oldu da böyle oldu?

M.S.- İtiraf etmeliyim ki Türkiye Değişim Hareketi bana her sorulduğunda duygulanıyorum, hatta hemen gözlerim kızarıyor. Öncelikle Türkiye Değişim Hareketi’ne can veren ve hâlâ dimdik duran bütün arkadaşlarıma minnet ve şükran duygularımı ifade etmek isterim. Onlar benim yurtsever dostlarım, arkadaşlarım. Sağ olsunlar, hâlâ dostlukları, dayanışmaları ve destekleri devam ediyor.

Evet, tam kuruluş aşamasındaydık. Hatta olaydan bir-iki gün sonra partileşiyorduk. Olay diye ifade ettiğim, CHP’deki değişim olayıdır. Bir siyasi şok sonrası, çok doğaldır ki, yeni durumu gözleme ihtiyacı duyduk. Bir süre bekledik. CHP’nin yeni genel başkanı ciddi bir medya rüzgârını da arkasına alarak yürüyordu.

Bizler, çoğumuz aynı okulun çocuklarıyız. Geçmişten bugüne bir siyasi çizgimiz var. Sapma göstermemişiz. Partili olduğumuz süre içindeki isyan bayrağımız başarısızlığa karşı yükselmiş, demokrasi karşıtı uygulamalara karşı durmuştur. Oysa o gün için söylüyorum, şartlar değişmiş, destek artmış gözüküyor. İşte bu şartlar içinde yeni bir alternatif gelişiyorsa bundan mutluluk duyarız.

Bu durumu göz önünde bulundurunca, yeni oluşumu engelleyen, bölen olmayı hiç düşünmedik. Büyük bir emekle meydana gelen, büyük bir potansiyeli, büyük bir sinerjiyi, tepkileri, maddi ve manevi kayıpları da göze alarak durdurduk.

- Peki, şimdi pişman mısınız?

M.S.- Siyasette bezan önemli kararlar alma gereği vardır. Bu kararları ilkeleriniz doğrultusunda alırsınız. Lider önemli bir karar alıyorsa o kararın gerekliliğine inanmış demektir. Aldığınız karar gerekli olduğu için almışsınızdır. Bunun için geriye dönüp pişmanlık aranmaz. O gün gereğini yaptık. Biz bu ülkenin halkına hizmet vermek için çırpınan, ömür tüketen çocuklarıyız. Bundan sonra da gereği neyse onu yaparız.

Siyasette zaman tayini

- CHP’nin yeni yönetim kadrosu ve tabii ki genel başkanı Kılıçdaroğlu sizce umulanı verdi mi ya da veriyor mu?

M.S.- Siyasette zamanı siz tayin edemezsiniz. Şu zaman dilimi içinde genel başkan olsaydım çok iyi olurdu gibi bir düşünceniz olamaz. Hangi dönemde ve pozisyonda top ayağınıza gelmişse o duruma göre oynamak zorundasınız.

Sayın Kılıçdaroğlu zor şartlarda ve biraz da zorunlu olarak genel başkanlık koltuğuna oturdu. Daha masaya oturmadan kendini referandum ortamında buldu. Onun sarsıntısı dinmeden alelacele bir programla genel seçime girdi. Ağır ve derin bir yorumlamaya tabi tutmak haksızlık olur. Şunu çok açık bir şekilde altını çizerek ve önemle söylemek isterim; benim için önemli olan kimin genel başkan olduğu değil, düşüncelerimizin iktidar olmasıdır. İnsanlar geçim için, yaşamak için, dağları aşmak zorunda kalan, mayınların arasında, bombaların yağmur gibi yağdığı bir coğrafyada çoluk çocuk, yasadışı bir sınır ticaretini ölümü göze alarak yapıyor ve bu ülkede sosyal demokratlar hâlâ iktidar olamıyorsa siyasette bir sorun var demektir.

Tekrar söylüyorum, benim için önemli olan kimin hangi koltukta oturacağı değil, düşüncelerimizin iktidar olmasıdır. Bu ülkenin sorumluluk duyan bir çocuğu olarak elbette siyaseti dikkatle izliyorum. Hatta izliyorum demek yerine birinci çoğul şahıs kullanarak izliyoruz demek daha doğru olur.

- CHP epeyce bir çekişme sonucu olağanüstü tüzük kurultayına gitme kararı aldı. Sizce tüzük değişikliğinde en önemli unsurlar neler olabilir?

M.S.- Bir siyasi partinin demokrasi ölçüsü, tüzüğüdür; yönetmeliğidir. Partinin tüzüğünü okuduğunuzda onun nasıl bir parti olduğunu açıkça görmek mümkündür. Tüzük bir siyasi partinin anayasasıdır.

Demokratik bir partide üyelik hukuku ve parti içi seçim sistemi çok önemlidir. Ayrıca demokrasi, çoğulcu iradenin en iyi şekilde temsil edilmesidir.

LEYLA TAVŞANOĞLU

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları