loading
close
SON DAKİKALAR

Sürekli Basın Kartı sahibi Hikmet Altınkaynak 17 Şubat 2023 Cuma günü, hayatını kaybetti

Sürekli Basın Kartı sahibi Hikmet Altınkaynak 17 Şubat 2023 Cuma günü, hayatını kaybetti
Tarih: 17.02.2023 - 13:39
Kategori: Yaşam

TGC üyesi, 2022 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Sürekli Basın Kartı sahibi Hikmet Altınkaynak 17 Şubat 2023 Cuma günü vefat etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyelerinden, 2022 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Sürekli Basın Kartı sahibi Hikmet Altınkaynak 17 Şubat 2023 Cuma günü vefat etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Hikmet Altınkaynak’ın ölümünün ardından bir mesaj yayınladı. Mesajda şu görüşler yer aldı. “Değerli meslektaşımız Hikmet Alkınkaynak’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Mesleğimize uzun yıllar başarıyla hizmet veren Hikmet Altınkaynak’ın ailesinin, dostlarının, meslektaşlarının acısını paylaşıyor başsağlığı ve sabır diliyoruz.”

Hikmet Altınkaynak’ın cenazesi 19 Şubat 2023 Pazar günü öğle namazının ardından Zincirlikuyu Camisi’nden alınarak Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

TGC: Hikmet Altınkaynak’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz

HİKMET ALTINKAYNAK KİMDİR?

Niğde’de doğdu. Mesleğe 1972’de Yeni Ortam’da başladı. 1975’te Cumhuriyet Gazetesi’ne geçti. Alman WDR Köln Radyosu’nda (1990 – 2002), Kanal D ve TV 8 televizyonlarında kitap programları hazırladı ve sundu. TRT programlarına danışmanlık yaptı. Aralarında Eleştiri ve Yaşasın Edebiyat olmak üzere, 10 derginin yöneticiliğini üstlendi. Milliyet ve Hürriyet yayın gruplarında redaktör, yazar, yazı işleri müdürü, genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. Yazıları Cumhuriyet, Milliyet, Radikal gibi gazetelerde ve Varlık, Türk Dili, Eleştiri, Milliyet Sanat, Ulusal Kültür, Yaşasın Edebiyat, Hürriyet Gösteri, Cumhuriyet Kitap gibi pek çok dergide yayımlandı. Atatürk'ü Seviyorum adlı 10 çocuk kitabı Çin'de Çince ve Uygurca yayımlandı. Oktay Akbal’a Mektuplar, Edebiyatımızdan Portreler, Atatürk Devrimleri’ne Yolculuk, Türk Edebiyatında Yazarlar ve Şairler Sözlüğü yayımlanmış kitaplarından bazıları.  Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevliliği ve rektör danışmanlığı yaptı. Bu üniversitede 13 yıl Çağdaş Türk Şiiri, Biyografi Yazımı, Türk Dili dersleri okuttu. 2018’den bu yana Cumhuriyet Gazetesi’nde haftada bir gün “Edebiyatın Işığında” başlıklı köşeyi yazıyor. Sürekli Basın Kartı taşıyor. Niğde’de doğdu.  Mesleğe 1972’de Yeni Ortam’da başladı.  1975’te Cumhuriyet Gazetesi’ne geçti. Alman WDR Köln Radyosu’nda (1990 – 2002), Kanal D ve TV 8 televizyonlarında kitap programları hazırladı ve sundu. TRT programlarına danışmanlık yaptı. Aralarında Eleştiri ve "aşasın Edebiyat olmak üzere, 10 dolayında derginin yöneticiliğini üstlendi. Milliyet ve Hürriyet yayın gruplarında redaktör, yazar, yazı işleri müdürü, genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. Yazıları Cumhuriyet, Milliyet, Radikal gibi gazetelerde ve Varlık, Türk Dili, Eleştiri, Milliyet Sanat, Ulusal Kültür, Yaşasın Edebiyat, Hürriyet Gösteri, Cumhuriyet Kitap gibi pek çok dergide yayımlandı. Atatürk'ü Seviyorum adlı 10 çocuk kitabı Çin'de Çince ve Uygurca yayımlandı. Oktay Akbal’a Mektuplar, Edebiyatımızdan Portreler, Atatürk Devrimleri’ne Yolculuk, Türk Edebiyatında Yazarlar ve Şairler Sözlüğü yayımlanmış kitaplarından bazıları.  Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve rektör danışmanlığı yaptı. Bu üniversitede 13 yıl Çağdaş Türk Şiiri, Biyografi Yazımı, Türk Dili dersleri okuttu. 2018’den bu yana Cumhuriyet Gazetesi’nde haftada bir gün Edebiyatın Işığında başlıklı köşeyi yazıyordu. Sürekli Basın Kartı taşıyordu.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları