loading
close
SON DAKİKALAR

Suudi Arabistan 'Şura Meclisi'nde kadınlar da oy kullanacak

Suudi Arabistan 'Şura Meclisi'nde kadınlar da oy kullanacak
Tarih: 29.09.2017 - 17:59
Kategori: Kadın

Suudi Arabistan'da 'Şura Meclisi'ndeki kadınlar, bundan sonra kadınlara yönelik yasalarda oylamaya katılabilecek.

Suudi Arabistan'da "danışma konseyi" niteliğindeki 150 sandalyelik Şura Meclisi'nin 30 kadın üyesi, bugüne kadar kadınlar hakkında ülkede alınan kararların toplantılarında ve çıkartılan yasaların oturumlarında söz sahibi değillerdi. Şura Meclisi'nde bundan sonra kadınlar da oylamalara katılarak oylarını kullanabilecekler. 

ARAÇ SATIŞLARINDA YÜKSELİŞ

Ülkede kadınların araba kullanması yasağının kalkmasından sonra bankalar "otomobil kredisi" yarışına girdi. Suudi Arabistan Bankalar Birliği Media Komitesi Başkanı Talat Hafız bu konuda yaptıkları çalışmaların tamamlandığı belirterek, "Bütün bankalar isteyen her kadına kredi verebilecekler. Bu konuda çalışmalarımızı tamamladık. Ülkede yıllık araç satış sayısı 600 bin dolayındayken, kadınlara yönelik satışlar ile birlikte, toplam satışların yüzde 50 artmasını bekliyoruz" dedi.

30 milyon nüfusa sahip olan Suudi Arabistan'da 10 milyon yabancı bulunuyor. Yabancıların çoğunluğu suudi vatandaşlarının evlerinde şoför olarak çalışıyor. Yeni karar ile birlikte birçok yabancı şoförün işsiz kalmasından endişe ediliyor.

DHA

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları