loading
close
SON DAKİKALAR

Tabip Odası Başkanı: Okullardaki yüksek bulaş riski sürecek

Tabip Odası Başkanı: Okullardaki yüksek bulaş riski sürecek
Tarih: 10.09.2021 - 11:38
Kategori: Gündem

Bursa'da Covid-19 vakalarının artmasıyla birlikte yoğun bakımların dolduğunu belirten Bursa Tabip Odası Başkanı Alpaslan Türkkan, "Önümüzdeki günlerde okullardaki yüksek bulaş riskinin süreceğini söyleyebiliriz" dedi.

BTO Başkanı Alpaslan Türkkan şöyle konuştu;

“Pandemi başlangıcında Koronavirüs'ün çocuklardaki sağlık etkisinin görece daha az olması bu yaş grubunda korunma önlemlerini zayıflattı ve toplumda ‘çocuklara bir şey olmaz’ biçiminde bir kanı oluşturdu. Ancak yeni varyantlarla birlikte hastalığın özellikleri de değişti.

Hastalığın etkilediği yaş gruplarında, hastalığın neden olduğu yakınmalarda ve kliniğinde değişiklik oldu. Günümüzde Koronavirüs'ün çocukları ve hatta yenidoğanları etkilediğini, ağır hastalığa neden olduğunu görüyoruz.”

‘SÜREÇ AÇIK VE ŞEFFAF YÖNETİLMEDİ’

Sözcü'den Halil Ataş'ın haberine göre, varyant virüslerin kolay bulaşması ile Bursa’da hasta sayılarında artışların yaşandığını dile getiren Türkkan, “Buna ek olarak yoğun bakımlardaki doluluk oranları da arttı. Pandemiden tek çıkış yolumuz olan aşıya yönelik olarak; bilimsel olmayan, bilimsel verinin eksik/hatalı yorumlanması ile oluşan söylemler yaygınlaştı. Sürecin açık ve şeffaf yönetilememesi, planlama yapılmadan günü kurtaran açıklamalarla halka bilgi verilmesi kafa karışıklıklarına ve güven kaybına neden oldu. Bu durum da aşı tereddüdüne ve koşut olarak aşılama oranlarının düşük kalmasına yol açtı” ifadelerini kullandı.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ÖNLEMLERE İLİŞKİN YANIT YOK

Türkkan, “Bursa Tabip Odası olarak okullarda olası bulaşa yönelik kaygılıyız. Bu kaygımızı on beş gün önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaştık ve Bursa’daki okullarla ilgili aldıkları önlemleri, bilgi edinme yasası kapsamında, sorduk. Henüz bir yanıt alamadık, yanıtı bekliyoruz” dedi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları