loading
close
SON DAKİKALAR

Tarihçi Sinan Meydan'dan Nutuk yasağına tepki

Tarihçi Sinan Meydan'dan Nutuk yasağına tepki
Tarih: 21.04.2021 - 11:09
Kategori: Gündem

Tarihçi yazar Sinan Meydan Mersin Çamlıyayla’da İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün Nutuk'un dağıtılmasını yasaklamasına tepki gösterdi.

Çamlıyayla Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Kayabaşı ilçedeki tüm okullara Nutuk kitabını dağıtmak için 7 Nisan 2021'de izin talebiyle Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçeyle başvurdu. 15 gün sonra, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal ‘Nutuk'u dağıtamazsınız' kararı yayımladı. 

Yasak kararına, “Osmanlı Padişahı Vahdettin'e yönelik, ‘soysuzlaşmış, alçak' ve dönemin Osmanlı hükümetine yönelik, ‘Aciz, haysiyetsiz ve korkak' ifadeleri kullanılması” ve kitabın 24. sayfasında yer alan görselde, ‘Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün elinde sigara gösterilerek' öğrencilere kötü örnek olduğu gibi gerekçeler sıralandı.

Tarihçi Sinan Meydan sosyal medya hesabından yasak kararına tepki gösteren paylaşımda bulundu. Meydan 2018'deki paylaşımını hatırlatarak Diyarbakır Milletvekili Hoca Şükrü'nün “Padişah Vahdettin’in besmele ile şeytan gibi taşlanmasını” isteyen önergesini paylaştı. 

Sinan Meydan yaptığı paylaşımda "Atatürk,Vahdettin'e"hain", "soysuzlaşmış yaratık"diyor diye Nutuk'u sakıncalı bulanlar, Vahdettin'in "şeytan taşlar gibi besmeleyle taşlanmasının"istendiği Meclis tutanaklarını da sakıncalı bulup erişime kapatacaklar mı? Vahdettin'e"Kara Sultan"diyen Ziya Gökalp'i ne yapacaklar?" ifadesini kullandı. 

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları