loading
close
SON DAKİKALAR

Tarihi Akdamar Adası ziyaretçilerin ilgi odağı

Tarihi Akdamar Adası ziyaretçilerin ilgi odağı
Tarih: 05.10.2017 - 13:27
Kategori: Seyahat

Van'ın Gevaş ilçesinde bulunan ve üzerindeki tarihi Ermeni Kilisesi ile büyük öneme sahip olan Akdamar Adası, her yıl yurt içi ve dışından binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Van Gölü'nde bulunan ve 21 Temmuz 2006'da restore edilerek yılda bir kez farklı tarihlerde ibadete açılan ancak son 2 yılda ayin yapılmayan tarihi Akdamar Kilisesi'nin de bulunduğu Akdamar Adası'nı bu yılın ilk 9 ayında 109 bin 583 tatilci ve turist ziyaret etti.

Özellikle yaz aylarında Van'a gelen turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Akdamar Adası'na gelen turistlerin büyük çoğunluğu İranlılar'dan oluşuyor. Tekne ile Akdamar adasına gelen tatilci ve turistler, seyrine doyum olmayan Van Gölü’nün eşsiz maviliği ortasındaki Akdamar ve üzerindeki kiliseyi ziyaret etmeden bölgeden ayrılmıyor. Turistler, bol bol selfi çekiyor. 

Özellikle İranlılar'ın ilgi gösterdiği adayı, geçen yıl 82 bin kişi ziyaret ederken, 1 Ocak ile 26 Eylül 2017 tarihleri arasında 109 bin 583 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

ZİYARETÇİ SAYISI HER YIL ARTIYOR

Van’da gelen turistlere organizatörlük yapan Harun Toprak, Van’ın Gevaş ilçesinde bulunan Akdamar Adası'nın görülmeye değer doğal bir cennet olduğunu belirterek şöyle dedi:

"Buraya gelen misafirlere yardımcı oluyoruz. Bölgemizi tanıtıyoruz. Akdamar Adası bin 100 yıllık bir tarihe sahip. Her yıl gelen misafir sayısı artıyor. Bu yıl 100 bin civarında misafir ağırladık. Zaten kiliseye gelenler aşık oluyor. Çünkü duvarlardaki rövlefler hepsi Tevrat'tan, incil’den olan işlemeler ve insanları hayran bırakıyor. Van Gölü halk arasında 'deniz' olarak adlandırılıyor. Yeni gelip, görenler de 'deniz' diyor. Van Gölü suyunun sudalı ve temiz oluşu, aynı zamanda cilt hastalıklarına ve mantar gibi hastalıklara iyi gelmesi de turistlerin ilgisini çekiyor. Bizim de çağrımız, daha çok tanıtım ve daha çok turist."

DHA

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları