loading
close
SON DAKİKALAR

Tarihi binanın yıkım kararının iptali için başvuruda bulunan İBB'ye skandal yanıt: 'İBB erkekse şikayetini üst kurula yapsaydı'

Tarihi binanın yıkım kararının iptali için başvuruda bulunan İBB'ye skandal yanıt: 'İBB erkekse şikayetini üst kurula yapsaydı'
Tarih: 12.02.2021 - 17:22
Kategori: Gündem

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Kasımaşa'daki tarihi Divanhane Eski Karakol Binası'nın yıkımının durdurulması için yaptıkları itiraza skandal bir yanıt geldiğini açıkladı.

İstanbul Kasımpaşa'da bulunan tarihi Divanhane Binası, Koruma Kurulu onayıyla tarihi eser koruma prensibinden uzak müdahalelere maruz kalmış, çalışmanın yapıldığı Divanhane Eski Karakol Binası'nın duvarları hiltiyle kırılırken proje alanına iş makineleri dahil edilmişti.

İBB KUDEB ekipleri, ihbarlar üzerine çalışma alanına giderek incelemelerde bulunmuş, İBB’nin tespitleri ve tutanak tutması üzerine Divanhane’deki çalışma durdurulmuştu.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Yol yapmak için tarihi bina yıkılmaz! Tarihi Kasımpaşa meydanı ve Divanhane Karakol binasını kurtarmak için 3 defa yıkımı durdurduk şimdi de gerekçe gösterilen yol düzenini değiştirdik. Sultan Abdülaziz yadigarı Divanhane Karakolu’nu kurtaracağız" demişti. 

İBB, Koruma Kurulu kararının iptali için Kültür Bakanlığı 2. Nolu Koruma Kurulu’na başvuruda bulundu. Ancak kurul itirazı reddetti.

Mahir Polat, kurulda yaşanan bir skandalı sosyal medya hesabından duyurdu. Polat, kurul üyesi Ahmet Yılmaz'ın "İBB erkekse şikayetini üst kurula yapsaydı" dediğini aktararak Ahmet Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

Mahir Polat'ın açıklaması şöyle:
"Sultan Abdülaziz yapısı Karakol binası yıkılmasın diye Kültür Bakanlığı 2. Nolu Koruma Kurulu’na yazdığımız yıkımı iptal yazısı reddedildi. Üye Ahmet Yılmaz’ın “İBB erkekse şikayetini üst kurula yapsaydı” ifadesi ile, vahim durum cinsiyetçilik de dahil daha vahim bir hal aldı. Tüm kurulun şahit olduğu bu ifade karşısında bugün üye hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu kararla Divanhane Karakolu’nu yıkabileceklerini sanan “koruma” kuruluna ve bakanlıklara tekrar söylüyoruz; yol yapılacak diye tarihi yıkmanıza izin vermeyeceğiz, size rağmen koruyacağız."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları