loading
close
SON DAKİKALAR

Tarık Balyalı: Paramızın bulunduğu kamu bankaları bize cevap vermiyor

Tarık Balyalı: Paramızın bulunduğu kamu bankaları bize cevap vermiyor
Tarih: 05.12.2019 - 17:05
Kategori: Gündem

CHP İBB Grup Sözcüsü Tarık Balyalı katıldığı haber programında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin borç arama durumuyla ilgili olarak "Paramızın bulunduğu kamu bankaları biz cevap vermiyor" dedi.

CHP İBB Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, babıali TV'de Babıali Yokuşu programında gazeteci Suat Toktaş'ın sorularını yanıtladı. Programda İstanbul'un yaşadığı sorunlara ilişkin açıklamada bulunan Tarık Balyalı metro ihalalerinden, İBB'nin borçlanma arayışına, kadrolaşmadan, deprem toplanma alanlarına kadar konulara değindi. 

"Biz geldiğimizde bazı firmalar 1 yıldır para alamıyordu. 500’de fazla firma kapıda alacaklı olarak bekliyordu. Ne çözüldü de 5 yılda bu kadar çok borçlanmaya sebep oldu İstanbul?" diyen Balyalı'nın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Kaliteli toplu ulaşımla İstanbul’un sorunu çözülebilir. Yeni yol yapılarak ulaşım sorunu çözülemez.  500 kilo metrenin üzerinde metro hattını çıkaracağız.

Finanslarını buldukça duran metro inşaatlarını başlatacağız. 3 tene metro çalışamasın başlattık.  Biz geldiğimizde bazı firmalar 1 yıldır para alamıyordu. 500’de fazla firma kapıda alacaklı olarak bekliyordu. Ne çözüldü de 5 yılda bu kadar çok borçlanmaya sebep İstanbul? Yatırım yapılırken borçlanmayla yapmayın öz kaynaklarla yapın dedik. İhaleyi pahalı yaparsanız pahalı borçlanırsınız. Özellikle Mevlut Uysal’ın döneminde bir başı bozukluk vardı.  

Geldiğimizde finansman açığı 10 milyar liraydı. Arkadaşlarımız gider azaltıcı tedbirlere başvurdular. 2019 gider bütçesinin 21 milyara kadar inmesini tasarlıyoruz. Ummadığımız bir durumla karşılaştık. Belediye iştiraklerinin 700 milyon liralık vergi borcunu ödedik. 

Yırt dışından kredi bulundu. 3 yeraltı treni inşaatını bununla başlattık. Önceki metro ihalelileri de dış borç alınarak yapılıyordu. Telefona bile çıkmıyorlar. Paramızın bulunduğu kamu bankaları biz cevap vermiyor.  

Liyakatli adam almak derdindeyiz. İhtiyaca göre eleman alınacak. Zaman zaman çalışanlardan direnç görmedik değil Engelleme, iş yavaşlatmalar gördük.

Toplamda 1200 araç iade edildi. Hizmetler akmadan devam ediyor. İhtiyaç dışı kullanılan çok araç vardı.

İhalelere müdahale etmiyoruz. Kim olursa olsun doğru fiyatı verirse şartlara uygunsa ihaleyi alabilir.

Düzeni değiştirmek kolay değil. Bazı insanlar AK Parti gibi davranmamızı istiyor. Bu kurum 16 milyonunu belediyesi. Mülakat sonrası işe alımlar yapılıyor.  

Tahvil ihracını deneyebiliriz yatırım yapmak için.

Su hala indirimli. Yeni düzenlemeye geçelim dedik. Az kullanan az çok kullanan çok ödesin dedik. Bunu da reddettiler.    

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları