loading
close
SON DAKİKALAR

Taşeron işçileri Adalet aramak için Çanakkale'deydi

Taşeron işçileri Adalet aramak için Çanakkale'deydi
Tarih: 06.09.2017 - 16:04
Kategori: Özel Haberler

Cumhuriyet Halk Partisinin 26-29 Ağustos tarihlerinde düzenlediği Adalet Kurultayında 1 gün dikkat çeken önemli bir çalıştay oldu; 'Güvencesizlere adalet'. Çalıştayı CHP PM üyesi Sendikacı - Gazeteci ve Yazar Yaşar Seyman yönetti...

Yaşar Seyman 'Güvencesizlere adalet' çalıştayını yönetti...

Cumhuriyet Halk Partisinin 26-29 Ağustos tarihlerinde düzenlediği Adalet Kurultayında 1 gün dikkat çeken önemli bir çalıştay oldu; 'Güvencesizlere adalet'. Çalıştayı CHP PM üyesi Sendikacı - Gazeteci ve Yazar Yaşar Seyman yönetti...

CHP Adalet Kurultayında çok sayıda çalıştay düzenledi. 'Güvencesizlere adalet' bu çalıştaylardan en önemli başlıklardan biriydi.

Adalet Kurultayının 1. günü saat 17.00'da CHP PM üyesi Sendikacı-Gazeteci ve Yazar Yaşar Seyman yönetiminde 'Güvencesizlere adalet' çalıştayında İş yaşamında güvencesizlik ve taşeron işçileri ile iş cinayetleri konuşuldu. Ülkemizin emek manzarası masaya yatırıldı. Özel istihdam büroları, esnek çalışma ve yeni nesil işçilik konuşuldu. Emek ve siyasallaşma denince; emeğin korku üzerinden nasıl siyasallaştığı örnekleri ile anlatıldı ve katılımcılarla paylaşıldı…

TÜRK-İŞ’e bağlı BASİSEN (Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası) Ankara ve İç Anadolu Başkanlığını yürüten Gazeteci -Yazar CHP PM üyesi Yaşar Seyman'in yönettiği Çalıştay'da; Bursa Uludağ Sosyoloji bölümünden Dr. Mustafa Berkay Aydın, Ankara Hukuk fakültesi araştırma görevlisi Barış imzacısı diye KHK ile ihraç edilen ve İhraç olduğu okula öğrenci olarak geri giren ama ona özel yönetmelik çıkarılarak ihraç olanların yeniden okula girişleri mümkün değildir denen Dr. Cenk Yiğiter, İş hukuku uzmanı ve aynı zamanda bilirkişi olan Av. Deniz Güneş, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron hastabakıcı olarak çalışırken işinden atlan 50 hafta hastane önünde eylemini aralıksız sürdüren Cemal Bilgin, Kamu Taşeron Çalışanları Platformu başkanı Halit Önük, Özel sektörde taşeron güvenlik işçisi Uluç Gavazoğlu, Emek ve Adalet platformu başkanı 63. kez Taksim'de vicdan ve adalet eylemi yapmış oğlunu bir cinayetinde kaybetmiş Erdinç Eroğlu çalıştayın konuşmacılarıydı. Konuşmacılar yaşadıkları süreçleri mücadelelerini ve kayıplarını katılımcılar ile paylaştılar…'Güvencesizlere adalet' çalıştayını CHP Eski İş bankası Yönetim Kurulu Üyesi Aynur Dülger Ataklı ve eşi Namık Ataklı, www.istanbulgercegi.com Genel Yayın Yönetmeni İmambakır Üküş, 21. Dönem DSP Milletvekili ve Tunceli İl Milli Eğitim Müdürü Ayşe Gürocak, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Adana Milletvekilleri İbrahim Özdiş, Zülfikar İnönü Tümer, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Tez-Kop İş Sendikası eski başkanı Gürsel Doğru, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin vatandaşlar ve işçiler ile birlikte izlediler...

Çalıştayı izleyenler ve vekiller sorunlarını, tecrübelerini dinledikleri konuşmacılar hakkında notları ve iletişim bilgilerini alarak çözüm odaklı çalışmalar yapmak üzere tekrar buluşmak üzere çalıştayı sonlandırdılar.

'Güvencesizlere adalet' çalıştayında 12 Eylül 1980 sonrası sendikaların yeniden kurulmasında etkin çalışmaları olan www.istanbulgercegi.com Genel Yayın Yönetmeni İmambakır Üküş işçilerin yaşadığı sorunlar ile ilgili yaşadığı sendikal tecrübesini katılımcılarla paylaştı…Yaşar Seyman Kimdir?

Yaşar Seyman 17 Mart 1954, Erzincan doğumlu. Ankara Eğitim Enstitüsü’nü ve Bankacılık Enstitüsü’nü bitirdi, İş yaşamına İş Bankası’nda başladı. 1976–1987 arası çalıştı. Bu dönemde sendikacılık yaptı, 1983’ten bu yana BASİSEN (Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası) Ankara ve İç Anadolu Başkanlığını sürdürüyor.

Siyasetçi, Sendikacı, Yazar

Banka-Finans ve Sigorta İşçileri Sendikası BASİSEN Ankara ve İç Anadolu Bölge Başkanı.

Avrupa’nın Başarılı Kadın Sendikacısı

23 Nisan 2007 de 17 milyon üyeli Uluslar Arası Sendikalar Ağı – Global Union (UNI ) tarafından Avrupa‘nın başarılı kadın sendikacısı seçildi. Ödülünü Atina da aldı.

CHP'nin İlk Kadın Genel Başkan Yardımcısı

1999-2000 Yıllarında CHP’nin ilk kadın Genel Başkan Yardımcısı oldu. 17 ay Genel Başkan Yardımcılığı ile sendikacılığı birlikte sürdürdü. Halen CHP Parti Meclisi üyesidir.

Yazar

Milliyet ve Cumhuriyet’te yazıları yayınlandı. Birgün ve Yurt gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. İlk kitabı Hüznün Coşkusu Altındağ ile 1986 Akademi Kitapevi ödülünü aldı. Aynı kitap 1993’te oyunlaştırılarak devlet tiyatrolarında sahnelendi. 
1993 -2005 müzikal olarak, Ankara, Bursa, Antalya ve Van devlet tiyatrosunda sahnelendi. 
Hüznün Coşkusu oyunu 1993 sanat kurumunca Övgüye Değer Yazar Ödülü’nü, 1995 Kültür Bakanlığı Özel Ödülü’nü aldı. 
1998’de Cumhuriyet’in 75. Yıldönümü nedeniyle 75 kadından biri seçildi. 
Metin yazarı olduğu KADININ TÜRKÜSÜ isimli dünya kadın belgeseli, müzikal olarak 2004’te Almanya’da Türkçe ve Almanca sunuldu. 
2007’de Çağdaş Gazeteciler Derneği makale ödülünü aldı. Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği, Dil Derneği, PEN üyesidir.
Avrupalı Sanatçılar Derneği başkanlığı yaptı.
PEN Ankara Temsilcisi.
Yangın Yeriydi Yurdum kitabı Bulgarcaya çevrildi.
Son kitabı BENAZİR kısa sürede çok sayıda Baskı yaptı ve kitabın İngilizce basımı çok yakında Avrupa da raflarda okurlarla buluşacak. 
Sendikacı - Yazar, Kadın Hakları Savunucusu, Aktivist olarak yaşamını Ankara’da sürdürüyor.

Vişne Haber Ajansı – Dilfiraz Değerli

Taşeron işçileri Adalet aramak için Çanakkale'deydi

Taşeron işçileri Adalet aramak için Çanakkale'deydi

Taşeron işçileri Adalet aramak için Çanakkale'deydi

Taşeron işçileri Adalet aramak için Çanakkale'deydi

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları