loading
close
SON DAKİKALAR

TBMM Genel Kurulu, 17 Nisan'da Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder başkanlığında toplandı

TBMM Genel Kurulu, 17 Nisan'da Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder başkanlığında toplandı
Tarih: 18.04.2024 - 00:17
Kategori: Gündem

TBMM Genel Kurulunda, Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeninde meydana gelen kazanın tüm yönleriyle araştırılması ve benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'na üye seçimi yapıldı.

TBMM GENEL KURULU TOPLANDI
 
TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder başkanlığında toplandı.

Meclis Başkanvekili Önder, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, 31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde milletin, sorunlara kulak tıkayan anlayışa ders verdiğini söyledi.

Seçim sürecinde insanları ayrıştırmadan çalıştıklarını ifade eden Durmaz, yerel seçimlerde tüm vatandaşların kazandığını dile getirdi.

DEM Parti Şırnak Milletvekili Nevroz Uysal Aslan, Şırnak'taki seçimlerin yenilenmesi gerektiğini savundu.

EMEP İstanbul Milletvekili İskender Bayhan da "Yerel seçim sonuçları, işçi ve emekçilerin talepleri" hakkında yaptığı konuşmada, işçi ve emekçilerin lehine politikalar yürütülmesini istedi.

Genel Kurulda, grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Saadet Partisi Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı vefatının 31'inci yılında andı.

Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde farklı partilerin belediye başkanlıklarını kazandığını ifade eden Şahin, belediyelerde çalışan işçilerin siyasi farklılıkları nedeniyle işten çıkarılmasını kınadıklarını bildirdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, bazı milletvekillerinin konuşmalarında "Kürdistan" ifadesini kullandığını dile getirerek, bu ifadeleri reddettiğini söyledi.

Turizmin Türkiye için önemli bir sektör olduğunu vurgulayan Usta, "Turizmin sorunları yığılıyor birikiyor. Türkiye, turizmden alması gereken geliri maalesef alamıyor." dedi. Erhan Usta, Türkiye'nin turizm stratejisinin bulunmadığını savundu.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların yetersiz olduğunu belirten Usta, sağlık çalışanlarının korunması gerektiğini ifade etti.

Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin tamamlandığını hatırlatan Usta, iktidarın seçim sonuçlarından çıkarması gereken sonucun "vatandaşın sesine kulak vermek" olduğunu sözlerine ekledi.

- "Sanatçı, değerlerin ve eserlerin üreticisi ve temsilcidir"

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, 15 Nisan'ın Dünya Sanat Günü olduğunu dile getirdi.

Milletlerin kültür ve sanat değerleriyle geliştiğini vurgulayan Akçay, sanatın, sanatçıdan ayrı düşünülemeyeceğini kaydetti.

Akçay, "Sanatçı, insanlığa hediye ettiği kültür varlıklarıyla, eserleriyle, sanatıyla ve kişiliğiyle haklı bir yer edinir. Sanatçı, değerlerin ve eserlerin üreticisi ve temsilcidir. Sanatçı, özgün eserleri, faaliyetleri ve imajıyla adeta kurumsal bir kimlik kazanır, toplum onu bu yönleriyle tanır, benimser ve sever. Sanatçının yeteneği ve fedakarca oluşturduğu eseri, insanın insana sunabileceği en değerli armağandır. Sanatçının toplumdan kopuk, değerlerine bigane kalması, hatta bu değerleri küçümsemesi düşünülemez. Bir siyasetçinin de sanattan beslenmesinin, siyasete ve siyasetçiye değerli katkılar vereceğini, siyasi atmosferi daha yaşanır ve güzel kılacağını düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, Kobani bahanesiyle 6-8 Ekim 2014'te düzenlenen eylemlere ilişkin davada yargılamanın sürdüğünü hatırlattı.

Davanın karar duruşmasının erteleneceğini öğrendiklerini ifade eden Temelli, yargılamada dava niteliği taşıyan unsurun bulunmadığını öne sürdü.

- "Hukuksuzluğa son verin"

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Antalya'daki teleferik kazasının ardından AK Parti'nin, CHP'nin, tüm milletvekillerinin, kamu görevlilerinin büyük mücadele vererek mahsur kalan vatandaşların kurtarıldığını söyledi.

Antalya'daki tüm milletvekillerinin ve kamu görevlilerinin uyumadığını belirten Başarır, büyük bir dayanışma örneği gösterildiğini vurguladı.

Başarır, kazanın ardından CHP'den Kepez Belediye Başkanı seçilen Mesut Kocagöz'ün tutuklandığını anımsattı.

Kocagöz'ün belediye başkanı olmak için 28 Kasım 2023'te görevinden istifa ettiğini kaydeden Başarır, bu süreden sonra tesiste 3 ayrı bakım yapıldığını aktardı.

Mahkeme tarafından Kocagöz'ün istifasının 18 Aralık 2023 olarak kabul edildiğini savunan Başarır, şöyle devam etti:

"Şimdi, 30 yıl sonra kazanılan bir ilçe, yüzde 50 ile kazanılan bir ilçe. Alt sınırı 2 yıl olan bir suç, katalog suçlar da yok. Belediye Başkanı, sabit ikametgah sahibi tutuklanıyor. İşte olmuyor. Bu, 31 Mart 2024 seçimlerine, halk iradesine gölge düşüyor. Sesleniyorum, yapmayın bu kötülüğü bu ülkeye, bu ülkenin demokrasisine. Çorlu tren kazasında 11 duruşma sonra tutuklama kararları geldi. Bilirkişi raporları alınsın, olayı ve gerçek suçlu kim öğrenelim, 5-6 bilirkişi gelsin, bir kanaat oluşsun. 'CHP'liyse tutuklayalım', olmaz. Çorlu'da mı, İliç'te mi, Soma'da mı yapıldı? Gerçek suçlular mutlaka hesap vermeli ama burada belediye başkanı suçlu değil. Artık yargı kararlarını tartışmaktan ve bunlarla ilgili konuşmaktan gerçekten yorulduk. Yazık değil mi o belediye başkanına, o ilçenin halkının iradesine? Buradan sesleniyorum, bu hukuksuzluğa son verin."

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı anarak, Özal'ın Türkiye'de çığır açmış bir siyasetçi olduğunu vurguladı.

Antalya'daki teleferik kazasının herkesi üzdüğüne işaret eden Zengin, ön bilirkişi raporunun hazırlandığını anımsatarak, raporun seçimlerle ilgili bir durumun olmadığını gösterdiğini dile getirdi.

Zengin, " 2017 yılından itibaren önerilerin yerine getirilmediği, aslında 156 kalemde değişiklik yapılması istendiği ama bunlardan sadece 19 başlığın yerine getirildiği, bu nedenle de o tarihler arasında ismi geçen belediye başkanının ANET firmasının başında olması hasebiyle bir tutuklamanın gerçekleştiğini görüyoruz." diye konuştu.

Kazanın ardından özverili kurtarma çalışması yürütüldüğünü belirten Zengin, "Kim burada hem kurumsal olarak hem bireysel olarak sorumluluk sahibi ise hukuk önünde almaları gereken cezayı almalılar." ifadesini kullandı.

- Genel Kurul yönetimini Bekir Bozdağ devraldı

TBMM Genel Kurulu birleşimini açan Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, grup başkanvekillerine söz vermeden önce birleşime ara verdi. Aranın ardından TBMM Başkanlık Divanında Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ yer aldı. Bozdağ, Önder'in tedavisi nedeniyle bir istirahat ihtiyacı duyduğunu belirterek, "Kendisinin yerine Meclis yönetimini ben deruhte edeceğim. Başkan'ımıza acil şifalar dileğimizi tekrar iletiyoruz. Sıhhati gayet iyidir, bir istirahat ihtiyacı hasıl olmuştur." dedi.

Genel Kurulda Saadet Partisi'nin "İsrail'in Gazze'ye saldırıları sonrasında getirilen ihracat kısıtlaması"; İYİ Parti'nin "Belediyeler ve il özel idarelerinde kadrosuz olarak çalıştırılan mühendis, mimar ve şehir plancıları"; DEM Parti'nin "Çalışanların ve emeklilerin maaşları" ile CHP'nin "15 Temmuz sonrası" ile ilgili grup önerileri ayrı ayrı görüşüldü.

Partisinin grup önerisi üzerinde söz alan Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ, 7 Ekim sorasında İsrail'in orantısız güç kullandığını ve bu gücün soykırım şeklinde devam ettiğini söyledi. Bu süreçte İslam dünyası liderlerinin sınıfta kaldığını belirten Özdağ, liderlerin yaşananlara ses çıkarmadığını söyledi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun, Gazze'yi ziyaret için çalışma başlattığını hatırlatan Özdağ, "Nerede bu heyet? Ne zaman gitti? Madem gönderemeyecektiniz neden böyle bir karar aldınız?" sorusunu yöneltti.

Daha önce İsrail'e Türkiye'nin limanlarından yiyecek, eşya gönderildiğini söylediklerini ancak iktidarın bunu kabul etmediğini belirten Özdağ, şimdi ise İsrail'e ticarete kısıtlama kararının alındığını ifade etti. Özdağ, "Şimdi kalkıp 'kısıtlama yapıyoruz' diyorsunuz. Hani bunlar Filistin'e gidiyordu? Filistin'e gidiyorduysa neden kısıtladınız Filistin'e gidecek eşyaları?" diye konuştu.

İYİ Parti Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş Taş, 2018 yılından itibaren belediye ve özel idarelerde mühendis, mimar ve şehir plancılarının taşeron işçi olarak çalışmaya başladığını söyledi. Bu kadrolardaki kişilerin memur kadrolarında çalışan meslektaşlarıyla aynı işleri yürütmekte olmalarına rağmen aralarında büyük sosyal ve ekonomik farkların olduğunu kaydeden Taş, bunun iş barışını zedelediğini; bu kadrolarda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının kadro taleplerinin değerlendirilmesini istedi.

DEM Parti Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, iktidarın emekliye, asgari ücretli çalışanlara, memurlara "kaşıkla verdiğini kepçe ile geri aldığını" belirtti. Türk-İş tarafından açıklanan son açlık ve yoksulluk verilerinin trajik tabloyu gözler önüne serdiğini ifade eden Sayyiğit, "Mart ayı itibariyle Türkiye'de asgari ücretle açlık sınırı arasında 350 lira fark kalmış durumda." dedi.

AK Parti milletvekillerinin emeklilerin sesini duymadığını savunan Sayyiğit, "Sizler emeklilerin sorunlarını bu kürsüden görmedeniz ama emekliler 31 Mart'ta sandıkta sizleri çok iyi gördü." ifadesini kullandı.

- "Dağıtılan silahlar hala belli değil"

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında emniyete ait kayıp silahların tartışıldığını söyledi. 2017 yılında bir cinayet davasında bir kişinin bu silahı "Emniyet müdürlüğünün önünde dağıttılar, oradan aldım" dediğini belirten Tezcan, "Ankara Valiliği açıklama yapmak zorunda kaldı, 'depoları kırdık, personele dağıttık' dedi. Dağıtılan silahlar hala belli değil. Kim aldı belli değil. Nereye gittiği belli değil. Hangi suçta kullanıldı belli değil." ifadesini kullandı. Tezcan, İçişleri Bakanlığının kayıp silah sayısının 106 bin olduğunu öne sürdü.

AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, 15 Temmuz'da emniyetin depolarından vatandaşlara değil personele silah dağıtıldığını söyledi. Kayda giren kayıp silahlarla ilgili de bilgi veren Altınok, "Ankara Emniyet Müdürlüğümüzün 3 G3 piyade tüfeği, 11 kalaşnikof tüfek, 1 MP5 makineli tabanca ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü envanterindeki bir MP5 makineli tabancanın kayıp olduğu ve bununla ilgili yasal sürecin devam ettiğini belirtmek istiyorum." dedi. Altınok, organize suç örgütü liderlerinin laflarıyla olayları değerlendirmenin doğru olmadığını kaydetti.

Görüşmelerin ardından yapılan oylamalarda CHP, DEM Parti, İYİ Parti ve Saadet Partisinin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

- İliç komisyonu üyeleri belli oldu

Genel Kurulda daha sonra Erzincan'ın İliç ilçesindeki bir altın madeninde meydana gelen kazanın tüm yönleriyle araştırılması ve benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'na üye seçimi yapıldı. Buna göre komisyon şu isimlerden oluştu:

AK Parti Adıyaman Milletvekili Resul Kurt, Antalya Milletvekili Atay Uslu, Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, Denizli Milletvekili Şahin Tin, Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, Giresun Milletvekili Ali Temür, İstanbul Milletvekilleri Oğuz Üçüncü ve Şengül Karslı, Siirt Milletvekili Mervan Gül, Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu; CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz; DEM Parti Tunceli Milletvekili Ayten Kordu, Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü; MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Gümüşhane Milletvekili Musa Küçük; İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, Manisa Milletvekili Şenol Sunat ve Saadet Partisi Ankara Milletvekili Mesut Doğan.

Komisyon yarın toplanarak başkan, başkanvekili, sözcü ve katip üye seçimini yapacak.

 

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları