loading
close
SON DAKİKALAR

TBMM Genel Kurulu toplandı

TBMM Genel Kurulu toplandı
Tarih: 22.03.2023 - 14:00
Kategori: Gündem

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.

Meclis Başkanvekili Bilgiç, gündeme geçmeden önce 3 milletvekiline, gündem dışı söz verdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde'nin sorunlarına değinerek, "Seçim bölgem hakkettiği desteği alamıyor. Kahramanmaraş depremi sonrasında ilimizde de deprem oldu. Birçok bina hasar gördü. Depremzedelere destek yok. Ayrıca köylerimizdeki araziler satılıyor. Köylülerimiz bu satışlardan çok kaygılı. Çiftçilerimizin enerji borçlarından dolayı traktörlerine bile haciz gelmiş durumda. Faturalar nedeniyle tarım üretimi yapılamıyor." diye konuştu.

MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ ise Iğdır'ın jeopolitik bir öneme sahip olduğuna işaret ederek, Cumhur İttifakı olarak bölgedeki yatırımları takip ettiklerini, sadece eğitim alanında son bir yıl içinde 350 milyon lirayı bulan yatırım yapıldığını vurguladı.

Karadağ, Iğdır'ın bir tarım kenti olduğuna dikkati çekerek, sulama alanında yaptıkları yatırımlarla gelecek en az 50 yıl için sulama sorununun çözüldüğünü belirtti.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu da İstanbul'daki deprem hazırlıklarına değindi.

"İstanbul depreme ne kadar hazır?" sorusunu soran Nuhoğlu, depremin doğal bir olay olduğunu, ancak gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda bunun korkunç bir felakete dönüştüğünü söyledi.

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremleri hatırlatan Nuhoğlu, iktidarın başarısız olduğunu, beklenen İstanbul depremine yönelik de bir hazırlık olmadığını ileri sürdü.

İYİ Parti, "Türk Kızılayın, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında çadır ve erzak satışı yaptığı" iddiasına ilişkin araştırma önergesinin bugün ele alınmasını Genel Kurula grup önerisi olarak getirdi.

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Türk Kızılayın tüccarlığa başladığını savunarak, "Depremin ardından üç gün sonra AHBAP'a 46 milyon lira tutarında 2 bin 50 adet çadır ve 30 bin adet gıda sattı. Afetlerde beslenme hizmetlerinin ana sorumlusu olan Kızılay nasıl çadır ve erzak satar?" dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık'ın istifa etmek yerine görevini yapmaya devam ettiğini belirtti.

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, "Kızılayda yaşananlar kadar büyük bir yolsuzluk, usulsüzlük ve pişkinlikle ilk kez karşılaşıyoruz. 45 gündür dünya alem Kızılayda yaşanan olumsuzlukları çarşaf çarşaf sergiliyor, sosyal medya yıkılıyor ama tık yok." diye konuştu.

"Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık'ın suçlu olduğunu" iddia eden Bingöl, Kınık'ın istifa etmesi gerektiğini söyledi.

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, "Türk Kızılay, 155 yıllık kuruluşumuz, merhamet elimiz. Kızılaya son dönemde sistematik saldırıların olduğunu görüyoruz." dedi.

Kızılayın, dünyanın ve Türkiye'nin her yerinde insani yardımlar yaptığını belirten Uslu, "Dezenformatik yöntemlerle Kızılayı töhmet altında bırakmak kimseye fayda sağlamaz. Çünkü Kızılay milli bir kurumdur, hepimizindir." diye konuştu.

Türk Kızılayın iştiraklerinin yalnızca bu dönemde değil Cumhuriyetin ilk döneminden beri bulunduğunu, bu iştiraklerin, 1950'den bu yana çadır üretimi gerçekleştirdiğini anlatan Uslu, "Afet sürecinde vatandaşlara parayla çadır satılması söz konusu değil. Bunun bilinmesi gerekir. Burada yapılan, bir sivil toplum kuruluşu çadır alıyor, afetzede vatandaşlara AFAD koordinasyonunda bedava veriyor. Depremzede vatandaşlarımıza bunların tamamı ücretsiz verilmiştir. 'Depremzedelere çadır satılıyormuş.' gibi bir algı oluşturulması yanlış, hata. Kızılay, AFAD, hepimizin, bu kurumları yıpratmayalım. Bugün itibarıyla 3,5 milyon kişiye sıcak yemek veriyor. Toplam 200 milyon öğün sıcak yemek vermiştir." ifadelerini kullandı.

İYİ Parti'nin yanı sıra CHP'nin "AFAD yangını ve AFAD'ın, Türkiye Deprem Tehlike Haritası'ndaki yanılgıların araştırılması", HDP'nin, "ekonomik krize karşı alınacak önlemlerin belirlenmesi" ile ilgili araştırma önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılması önerileri de müzakerelerin ardından kabul edilmedi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları