loading
close
SON DAKİKALAR

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığının 2023 yılı bütçesi görüşülüyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığının 2023 yılı bütçesi görüşülüyor
Tarih: 18.11.2022 - 22:33
Kategori: Gündem

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin görüşmeleri başladı.

Komisyon, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakanlığının yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Başkanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının 2023 bütçeleri üzerinde sunum yapıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2023 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, dış desteği yoğun bir terör yapısıyla mücadele ettiklerini vurguladı.

Bu mücadeleyi sürdürürken Anayasa, hukuk, demokrasi, insan hakları ve devlet ilkelerinden asla taviz vermediklerini belirten Soylu, sadece son 3 yılda ABD senatosundan PKK/PYD'ye 2 milyar dolar yardım yapıldığını söyledi.

Bakan Soylu, bunlara rağmen terör örgütüne katılımın 30 yıldır ilk kez 3 yıldır üst üste 100'ün altına düştüğüne işaret ederek, "Son 3 yılda teslim olanların sayısı, katılanların sayısını aşmışken 3 Aralık 2016'da yaşanan Reina saldırısından sonra şehirlerimizde büyük terör olayı yaşanmamışken, 2015'te 2 bin 817 olan terör eylemi sayısı ilk 10 ay itibarıyla yüzde 97 azalışla 97'ye düşmüşken ve bunların çoğu sınırın karşısından yapılan taciz atışlarıyken son 6 yılda 2 bin 473, 2021'de 184, 2022'de 157, son 12 ayda 200 terör eylemi güvenlik güçlerimiz tarafından engellenmişken birdenbire son 2 ayda Mersin ve İstiklal Caddesi saldırılarının yaşanması özellikle yüzyılın seçimi yaklaşırken Türkiye'yi yeniden küresel istikrarsızlık cenderesine çekme denemesidir." değerlendirmesinde bulundu.

Bunların, Türkiye'nin üzerine oynanan oyunun büyüklüğüne işaret ettiğini söyleyen Soylu, "İstiklal Caddesi saldırısı PKK'nın daha önce defalarca gördüğümüz sivil katliamlarından birisidir. Faili hemen bulduk, şimdi arkasındaki tüm yapıyı deşifre ediyoruz." dedi.

Soylu, 2016-2022 arasında teslim olarak ifade veren 1248 örgüt mensubundan 393'ünün, PKK'ya HDP aracılığıyla katıldığını söylediğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bizler, gençler dağa gitmesin diye uğraşırken, HDP'nin parti yöneticisinin arabasıyla çocuk kaçırırken yakalanmasının, 4 yıldır hala Diyarbakır ailelerinden utanmayışının, Duran Kalkan'a, Murat Karayılan'a peşkeş çektikleri, 'portatif' diye isim taktıkları o çocukların ve gençlerin hesabını (HDP) bu millete vermelidirler."

Soylu, ülkenin güvenlik güçlerine yönelik "kimyasal silah kullanma" iftirasına alkış tutanların da hesap vermesi gerektiğini vurgulayarak, "Sizin derdiniz ne ki PYD ile PKK'yı aklıyorsunuz? Mersin saldırısı da Münbiç'ten oldu, İstiklal Caddesi saldırısı da Münbiç'ten oldu. Münbiç'te de sizin ağalarınız durmaktadır, bu kadar basit, Amerika durmaktadır, PYD/PKK durmaktadır." diye konuştu.

Bakan Soylu, PKK/PYD ile sınır komşusu olmaktan sakınca görmeyenlerin, terörle mücadele eden polis, jandarma, asker ve korucular ile gazi ve şehit ailelerine söyleyecek sözlerinin olamayacağının altını çizdi.

çişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Birileri PKK'ya olan saikleri yüzünden üzülüyor ama bilinmesi lazım ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, dağlardaki teröristin ayakkabı numarası dahil her şeyi bilmektedir." dedi.

Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2023 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumuna, İstiklal Caddesi'ndeki patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa dileyerek başladı.

Bugün Türkiye'nin, küresel gıda krizini çözmeye çalıştığını, esir takasını sağladığını ve göçü yönettiğini belirten Soylu, güvensizliğe dayalı yeni bir dünya düzenine karşı "yeni güvenlik" konseptiyle cevap verdiğini söyledi.

Soylu, ilk kez Tendürek, Karadeniz, Kars, Erzurum, Ardahan, Iğdır, Bingöl, Erzincan, Elazığ, Malatya, Amanoslar, Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Gaziantep kırsallarının tamamının teröristlerden temizlendiğini bildirerek, "Evet belki birileri PKK'ya olan saikleri yüzünden üzülüyor ama bilinmesi lazım ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, dağlardaki teröristin ayakkabı numarası dahil her şeyi bilmektedir." diye konuştu.

İçişleri Bakanı Soylu, Eren Abluka ve Pençe-Kilit operasyonlarının sürdüğüne işaret ederek, "Bu mücadele kesintisiz sürdüğü için biz şu anda Zap, Kato, Avaşin Basyan'dayız." dedi.

Çalışmalar sonucu Doğu ve Güneydoğu'da çok farklı sosyal iklimin yaşandığını, dış desteği yoğun bir terör yapısıyla mücadele halinde olduklarını kaydeden Soylu, bu mücadeleyi verirken Anayasa, hukuk, demokrasi, insan hakları ve kaideli devlet ilkelerinden taviz vermediklerini söyledi.

İçişleri Bakanı Soylu, son 3 yılda Amerika Senatosu'ndan PKK/PYD'ye 2 milyar dolar yardım yapıldığına işaret etti.

Soylu, tüm bunlar olurken örgüte katılımın 30 yıldır ilk kez üst üste 100'ün altına düştüğünü, son 3 yılda teslim olanların, örgüte katılanların sayısını aştığını bildirdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun konuşmasının yalan ve iftiraya dayalı olduğunu" iddia etti.

Soylu'nun, "bir siyasetçinin, mafya babasından her ay rüşvet aldığına" ilişkin sözleri olduğunu aktaran Özkoç, "'Vereni de alanı da biliyorum.' dedin ama adını açıklamadın, suçluyu korudun ve kolladın, bütün milletvekillerini zan altında bıraktın." diye konuştu.

"Kara para aklayıcısı" Sezgin Baran Korkmaz'ın, Soylu ile görüştükten sonra yurt dışına kaçtığını savunan Özkoç, "Sezgin Baran Korkmaz ile ne konuştun da bir gün sonra yurt dışına kaçtı? Korkmaz, Türkiye'de suç işledi, senin sayende ABD'de. Bu ülkede kara para aklayıcıları, çete liderleri, uyuşturucu ve kokain kaçakçılarının İçişleri Bakanı ile yan yana gelebilmesi ve geçip gidebilmesi normal değil." ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu sırada Özkoç'a, üzerinde "FETÖROMAN" ve "Kılıçdaroğlu Hatırası" yazılı dosyaları gösterdi.

Sözlerini sürdüren CHP Grup Başkanvekili Özkoç, şunları söyledi:

"Uyuşturucudan ölen çocukların anneleri seni asla unutmayacak. Yılda 260 bin uyuşturucu satıcısı yakalanmış. Yakalananlar torbacı, yakalanmayan baronların ise seninle boy boy fotoğrafları bulunuyor. Ortada tonlarca uyuşturucu var, yakalanan tek baron yok. Bunlar Türkiye'ye geliyorlar, milyon dolarlık oteller, villalar ve yatlarda kara parayı aklıyorlar ama senden çıt yok. Senin yüzünden bu hale geldik."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, uyuşturucuyla ilgili sözleri ile muhatap olarak iktidarı, siyaseti ve İçişleri Bakanı'nı sorumlu tuttuğunu belirten Özkoç, şunları aktardı:

"Hiçbir zaman devletin kurumlarını hedef almadık, almayız. Kendine siper ettiğin kurumların açıklamalarında kullandığın ucuz siyasetin ve kirli dilin izlerini görüyoruz. Hepimiz aslında seni görüyoruz. Gözümüz üzerinde, hukuk karşısında hesap vereceksin ve asla kaçamayacaksın."

İçişleri Bakanı Soylu'nun, "Teröristlerin ayakkabı numaralarına kadar biliyoruz." sözünü hatırlatan Özkoç, şöyle konuştu:

"Peki nasıl oluyor da bir kadın terörist, güvenlik unsurlarının ve istihbaratın en güçlü olduğu Afrin'den elini kolunu sallayarak sınırı geçti, 1200 kilometre yol alarak İstanbul'a geldi, tekstil atölyesinde işe girdi ve daha sonra defalarca bombayı koyacağı yerde keşif yaptı? Kadın terörist nasıl elinde bomba, üstünde kamuflaj elbisesi, ayağında postal ile Taksim'in göbeğine herkesin gözünün içine baka baka gitti? Kadın terörist yakalandı ama suçu örgütleyen şahıs piyasada yok. Terörle mücadele adı altında Taksim'deki saksılarla bankları kaldırdın. Senin terörle mücadele anlayışın bu. 'Sınır namustur.', namusumuz olan sınırı kevgire çevirdiniz."

Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, Özkoç'un konuşmasının ardından milletvekillerini temiz bir dil kullanmaları ve üsluplarına dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Daha sonra söz alan İçişleri Bakanı Soylu, konuşmasında kimseye hakaret etmediğini ancak CHP'li Özkoç'un kendisine ağır hakaretlerde bulunduğunu söyledi.

"Kem söz sahibine ait, bu sözlerin tamamını kendisine iade ediyorum." diyen Soylu, "Fotoğraflarla konuşmak gerekirse kendi Genel Başkanı'nın, uyuşturucu satıcıları, tacizciler, dolandırıcılar ve teröristlerle çekilen yüzlerce fotoğrafı burada 'Kılıçdaroğlu hatırası' olarak kendisine veririm; internet sitenizde FETÖ'cülerle nasıl bir 'FETÖroman' içinde olduğunun onlarca, yüzlerce fotoğrafları var. Bu, ucuz siyaset anlayışı elbette ne TBMM çatısı altında ne de bizim nezdimizde karşılık bulacak." karşılılığını verdi.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu Demir de İçişleri Bakanı Soylu'nun, "Ömrümde bir tek güvenlik makalesi okumamış bir adamım. İçişleri Bakanlığı ile ilgili bir şey biliyorum dersem yanlış olur." sözünü hatırlatarak, "Haklısınız. Bu halde bakan oldunuz, insanlar, 'Ondan oluyorsa benden neden olmasın?' dedi. İnsanların özgüvenini yükselttiniz." diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şu anda geçerli kanunlar kapsamında hiçbir yabancının seçimlerde oy kullanabilmesinin mümkün olmadığını belirterek, bu iftiraların, dezenformasyonların, istihbarat örgütlerinin Türkiye'ye karşı operasyonu olduğunu söyledi.

Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2023 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, OHAL Komisyonu'na yapılan 126 bin başvurudan ret kararı verilen 108 bin kişinin yüzde 17'sinin darbe davalarından yargılandığını, yüzde 54'ü hakkında mahkumiyet kararı bulunduğunu, yüzde 35'inin de ByLock kullanıcısı olduğunu anlattı.

Buna rağmen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "KHK'lilerin göreve geri dönüşünü sağlayacağına" yönelik sözlerine tepki gösteren Soylu, "Kemal Kılıçdaroğlu, FETÖ ve PKK terör örgütü iltisakı sebebiyle ihraç edilenlerin geri dönüşünü nasıl sağlayacak? Hangi burgerciden aldığı garantiyle KHK'lilere peşin peşin söz veriyor?" diye konuştu.

Soylu, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlar da dahil şehit yakınlarını memur yaptıklarını anımsatarak, "Altılı masa onları atıp yerine FETÖ'cü KHK'lileri mi alacak?" sorusunu sordu.

FETÖ ile PKK'nın dış bağlantılı 40-50 yıllık yapılar olduğunu belirten Soylu, "15 Temmuz'dan bugüne kadar FETÖ operasyonları kapsamında 102 bin kişi tutuklandı, 18 bin civarında kişiyse şu anda hala tutuklu." bilgisini paylaştı.

Bakan Soylu, uyuşturucudan terörle mücadeleye kadar her konuda devlet ve millete iftira atmanın gaflet ve dalalet olduğunu söyleyerek, "DEAŞ'a karşı içeride sadece bu yıl 1227, 2016'dan bugüne kadar da 8 bin 975 operasyon yapılmış, yine 2016'dan bugüne 6 bin 521 kişi tutuklanmıştır. Son 3 yılda toplam 25, bu yıl da 18 canlı bomba eylemi engellenmiştir." dedi.

Bu mücadele sonucu, Birleşmiş Milletler raporunda da yazdığı gibi, DEAŞ'ın Türkiye'de tutunamadığının altını çizen Soylu, şöyle devam etti:

"DEAŞ'ın 17 kişiyi öldüren bomba emirini Azez'de bir hafta önce yakaladık, şu anda sorguluyoruz. Yine, geçen aylarda ülkemizde, uluslararası raporlarda, örgütün lideri olarak görülen terörist Sumayday'ı yakaladık ve adalete teslim ettik. 2022 yılında toplam 1119 yabancı terörist savaşçı sınır dışı edilmiştir.

CHP'nin fotoğraf çektirmeyi ve hapishanede ziyaret etmeyi çok sevdiği PKK'dan başka bir diğer terör örgütü yapılanması olan başta DHKP/C olmak üzere sol terör örgütleriyle de mücadelemiz var. PKK'nın hinterlandındaki bu örgütlere yönelik bu yıl gerçekleştirilen 279 operasyonda 89 tutuklama yapıldı, hapishaneleri ziyaret edebilirsiniz. 17 terörist etkisiz hale getirildi, bunların da 15'i sağ ele geçirildi, 2'si teslim oldu. Ziyaret için yanlışlıkla mezarlığa gitmeyin diye bu detayı paylaştım."

Soylu, terörle mücadele operasyonlarına kesintisiz devam edildiğini vurgulayarak, 29 Ekim 2023'te dağlarda bir tek terörist kalmayacağını kaydetti.

Türkiye'nin uyuşturucuyla mücadelede en başarılı dönemini geçirdiğini belirten Soylu, "En İyi Narkotik Polisi Anne Projesi" kapsamında 1 milyon 168 bin anne ve anne adayına ulaşıldığını aktardı.

Soylu, narkotik birimlerine tek tuşla ihbar ulaştırılmasını sağlayan UYUMA uygulamasının şu ana kadar 551 bin kişi tarafından indirildiğini ve uygulama üzerinden 48 bin ihbarda bulunulduğunu dile getirdi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu ve uyuşturucuya bağlı suç gelirleri operasyonlarını gerçekleştirdiklerini ifade eden Soylu, "2022 yılının ilk 10 ayında 200 bin operasyonda 255 bin şüpheliye yasal işlem yapılmıştır; 23 bin 419 narkotik şüphelisi tutuklanmıştır. Uyuşturucu suçlarından hapishanelerde 2016'da 36 bin tutuklu vardı, bugün 119 bin 134." bilgisini verdi.

Soylu, aynı dönemde uyuşturucu kapsamındaki yıllık tutuklamaların ise 7 bin 816'dan 23 bin 419'a çıktığını söyleyerek, Türkiye'de 2017'de 941 olan madde bağlantılı ölümlerin doğrusal şekilde düşmeye başladığını ve 2021 itibarıyla bu sayının 270'e gerilediğini bildirdi.

Uyuşturucu ticareti suçuna ilk kez bulaşanların sayısının da 2019'dan itibaren yüzde 30,8 azalarak 18 bin 907'den 13 bine indiğini ifade eden Soylu, Türkiye'de 15-64 yaş arasında, hayatında en az bir kez madde kullanan kişilerin oranının yüzde 3,1 ile dünya ve Avrupa Birliğinin altında olduğunu aktardı.

Soylu, seçim yaklaşırken bazı siyasilerin uyuşturucuyla mücadele konusundaki açıklamalarına dikkati çekerek, "Eğer samimi olsalardı, geç gelmiş de olsa bu çabayı takdirle karşılayabilirdik. Eğer bu mücadeleyi veren teşkilatlarımıza, Cumhurbaşkanımıza, polisimize, İçişleri Bakanlığına, jandarmamıza, sahil güvenliğimize, askerimize uyuşturucu suçuna ortaklık iftirası atılmamış olsaydı..." dedi.

Bakan Soylu, "Devlete 'uyuşturucu suçuna ortaklık' iftirasının her bir kuruşunu, bu aziz millete, siyasete ispat etmeyen namerttir ve müfteridir. Bu iftiranın hesabı verilecektir. Herkes eteğindeki taşları döksün, delillerini ortaya tek tek koysun konuşalım, hesaplaşalım." şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanlığının tüm kurumlarıyla düzensiz göçü yönetmeye çalıştığını belirten Soylu, Türkiye'de son 4 yıldır Suriyeli sayısının doğan çocuklara rağmen artmadığını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye'nin kuzeyinde oluşturulan güvenli bölgelere 533 bin Suriyelinin gönüllü geri dönüş yaptığını bildirdi.

1 milyon Suriyelinin gönüllü geri dönüşü için çalışmaların sürdüğünü, Türkiye'deki 17 yaş üstü yabancıların uyumu için son bir yılda 1,2 milyon kişiye eğitim verildiğini anlatan Soylu, şunları dile getirdi:

"Şu anda geçerli kanunlarımız kapsamında hiçbir yabancının seçimlerde oy kullanabilmesi mümkün değildir. Bu iftiralar, bu dezenformasyonlar, istihbarat örgütlerinin Türkiye'ye karşı operasyonudur. İstisnai Türk vatandaşlığı kazananların sayısı da 50 bini Türkmen olmak üzere 219 bin Suriyeli, 110 bin Ahıska Türkü, 10 bin Uygur Türkü ve 41 bin 908 Afgan olmak üzere toplam 381 bin kişidir."

Soylu, güney ve doğu sınırlarında alınan önlemler sonucunda 2016'dan bugüne 2,7 milyon kişinin ülkeye yasa dışı yollarla girişinin engellendiğini kaydetti.

Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2023 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumda kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele çalışmalarına değindi.

2016'dan bugüne 47'si ulusal, 17'si bölgesel, 460'ı ise yerel olmak üzere toplam 523; sadece bu yıl ise 4'ü ulusal, 1'i bölgesel 101'i yerel toplam 106 mafya tipi organize suç örgütünün çökertildiğini aktaran Soylu, toplam 409 büyük çaplı operasyon yapıldığını, 1641 şahsın tutuklandığını dile getirdi.

Soylu, 2022'de yapılan geniş çaplı kaçakçılıkla mücadele operasyonlarının tavizsizliğin göstergesi olduğunu vurgulayarak, 704 şüpheliye yönelik 59 ilde yapılan "Gazi Turgut Aslan Operasyonu"nda 222 kişinin tutuklandığını, 26 milyon lira döviz ve altının ele geçirildiğini kaydetti.

15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ'nün, Amerika'nın istihbarat oyunu olduğunu anlatan Soylu, "Bu konuda Türkiye'yi etki altına almak isteyenlerle mücadele ediyoruz. İçeridekilerinin büyük bölümü kaçmıştır, yurt dışındakileri de takip ettirip yakalattırıyoruz." ifadesini kullandı.

Şiddet gören kadınların ve faillerinin izlendiği Elektronik İzleme Merkezi kapasitesinin 1500'e ulaştığını bildiren Soylu, şöyle devam etti:

"Kadın Destek Uygulaması'nı 4,2 milyon kişi indirdi, 554 bin kişi de bu uygulamanın üzerinden ihbarda bulundu. Her ihbara 4 ya da 5 dakika içerisinde gidildi. 10 Haziran'da, 5 milyon erkeğe ulaştırma hedefiyle başladığımız temel bilgilendirme ve farkındalık eğitimlerimizi 6,3 milyon kişiye ulaştırdık. İnşallah yıl sonuna kadar 7,5 milyon kişiye ulaşacağız. Yapılan bütün bu çalışmaların neticesinde bir önceki döneme göre kadın cinayetleri sayısında yüzde 10 düşüş sağladık."

Soylu, 58 ilde 1585 cemevinin ziyaret edildiğini; alınan 8 bin 740 talebin 5 bin 600'ünün karşılandığını ve diğer taleplerin yıl sonuna kadar yerine getirileceğini duyurdu.

Bakan Soylu, trafik kazalarında ölüm oranının 100 binde 9,6'dan 100 binde 6'ya düştüğünü ve düşüş trendinin sürdüğünü sözlerine ekledi.
 
Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları