loading
close
SON DAKİKALAR

TBMM'de. 1 Şubat'ta neler oldu? neler önerildi? neler reddedildi?

TBMM'de. 1 Şubat'ta neler oldu? neler önerildi? neler reddedildi?
Tarih: 01.02.2022 - 23:45
Kategori: Gündem

TBMM Genel Kurulunda, küresel iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu raporu görüşüldü.

TBMM'de 1 Şubat Gündemi;

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Genel Kurulunda yemin etti. Genel Kurulda, küresel iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu raporu görüşüldü.

Genel Kurulda, AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker "Kocaeli'de 2021'de yapılan ve 2022'de yapılacak yatırımlar", CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan "Aydın ilinin sorunları", HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık ise "Van'ın sağlık sorunları" ile ilgili gündem dışı konuşma yaptı.

Daha sonra yerlerinden söz alan milletvekilleri, gündemlerindeki konulara ilişkin görüşlerini dile getirdi.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden af talebi kabul edilen Abdulhamit Gül'den boşalan Adalet Bakanlığına Bekir Bozdağ'ın atanmasına ilişkin tezkereyi okuttu.

Bilgiç, daha sonra ant içmesi için Bozdağ'ı kürsüye davet etti. Bekir Bozdağ, kürsüye çıkarak yemin etti.

Bozdağ'ın yemin etmesinin ardından AK Parti'nin Meclis'teki sandalye sayısı 285'e düştü.

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan sonra grup başkanvekilleri söz alarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi ile ilgili Türkiye'deki 3 büyük sendikanın olumsuz yaklaşımı ve refleksi olduğunu söyledi.

Öğretmenlerin topladığı 20 bin imzalı dilekçeyi TBMM'ye sunmak için Meclis önünde bir basın açıklaması yapmak istediğini aktaran Altay, "Maalesef kendilerini yetiştiren öğretmenlerini coplayan, tekmeleyen Türk polisi bugün iyi bir sınav vermemiştir. Polis de bizimdir, öğretmenler de bizimdir." dedi.

Öğretmenlerin teklifi eksik ve yetersiz bulduğunu dile getiren Altay, "Öğretmenlerimiz rütbe istemiyor, öğretmenlerimiz toplumda hak ettikleri saygın değere kavuşmak istiyor. Kalem tutan ellere copla saldırmanın ayıbını emniyet teşkilatımızın, kahraman Türk polisimizin bir daha Türkiye'ye yaşatmamasını rica ediyorum. Türk polisi bugün öğretmenine cop ve tekme vurmak suretiyle kendisine yakışmayan bir tutum sergilemiştir. Biz bu emirlerin nerelerden verildiğini de biliyoruz. Vakti zamanı gelince bunların hesabının sorulacağını da kayıtlara geçirdim." diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, araştırma komisyonunun küresel iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılmasıyla ilgili 850 sayfalık rapor hazırladığını anımsattı.

Raporda emeği geçen milletvekillerine teşekkür eden Elitaş, "Türkiye, iklim değişikliğiyle ilgili üzerine düşen görevleri yerine getirmiştir. 2009 yılında Kyoto Protokolü'nü belki de dünyada ilk defa kabul eden ülkelerden biri olarak tarihe geçmiştir. Türkiye bulunduğu coğrafyada küresel ısınmanın ve küresel iklim değişikliğine sebep olan unsurların bertaraf edilmesi, en aza indirilmesiyle gerekli düzenlemeleri yapan bir ülke olmuştur." ifadelerini kullandı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi'nin yarın Genel Kurul'da görüşüleceğini belirten Elitaş, "Muhakkak eksikleri vardır, yanlışları vardır ama bir yasa olarak düzenlenmesi de önemli bir gelişmedir, önemli bir unsurdur. Katkı sağlayacak tüm siyasi parti gruplarına, milletvekillerine teşekkür ediyorum." dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, toplumun tüm kesimlerindeki sorunların ve ekonomik sıkıntıların artarak devam ettiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, çiftçilere yapılan doğrudan desteğin 3,2 milyar lira artırıldığını açıkladığını anımsatan Usta, "Buradaki artış sadece yüzde 12'lik bir artış. Gübre fiyatları 4-5 katına çıkmış. Tohum fiyatları, ilaç fiyatları, mazot fiyatları, elektrik fiyatları bu kadar olağanüstü artarken dalga geçer gibi çiftçilere doğrudan destek ödemelerinde 3,2 milyar liralık yapılan artış son derece yetersizdir." diye konuştu.

Bazı televizyon kanallarındaki gündüz kuşağı yayınlarına dikkati çeken Usta, "Gündüz kuşaklarında milli, manevi değerlere aykırı, çocuklarımızın, gençlerimizin hatta yetişkinlerin ahlakını bozacak, ensest ilişkilerin, aile içi şiddetin, eşler arası ahlaksız konuların gündeme getirildiği bu programlara niye bir şey denilemiyor? Bizim Cumhurbaşkanından, RTÜK'ten beklentimiz bu gayriahlaki programları yapan kanalların disipline edilmesidir. Milli, manevi değerlerimize, aile değerlerimize sahip çıkılması gerekir, yoksa başka türlü toplumdaki birliği ve bütünlüğü sağlayamayız." diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, 30 Ocak'ta Muş'ta güvenlik güçleri tarafından Eren Kış-17 Muş-Şenyayla Şehit Jandarma Üsteğmen İsmail Moray Operasyonu"nun başlatıldığını hatırlatarak, terörle mücadelenin kararlı ve başarılı bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Misakımillinin kabulünün 102'nci yıl dönümü olduğunu anımsatan Akçay, "Misakımilli, Türk milletinin bağımsızlık karakterinin ete kemiğe bürünmüş halidir. Misakımilli, Türk devletinin egemenliğinin hududunu Sevr ile çizmeye çalışan işgalcilere verilen en büyük cevaptır. Misakımilli, Türk milletinin ebedi vatanında ilelebet var olacağının ilanıdır." dedi.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç ise tutuklanmış bütün milletvekillerinin serbest bırakılması ve davaların sil baştan yapılması gerektiğini öne sürdü.

Türkiye'nin Rusya'dan sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde en fazla dava başvurusu olan ülke olduğunu dile getiren Oluç, şunları kaydetti:

"Bu, durumun ne kadar vahim olduğunu gösteriyor ama çıkan kararlarda da durum vahim. Türkiye hakkında 2021'de 78 karar verilmiş. Bu 78 kararın 31'inde ifade özgürlüğü, 22'sinde adil yargılanma ihlali kararı verilmiş. Anayasa Mahkemesi Başkanı da geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı ve dedi ki '2021 yılında 66 bin 121 bireysel başvuru yapıldı ve bunun yüzde 73'ünden fazlası adil yargılanma meselesinin ihlalinden kaynaklanıyor.' Sadece Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi değil, Anayasa Mahkemesi de Türkiye'de adil yargılanma hakkının açıkça ihlal edildiğini çok net bir biçimde vurguladı."

Genel Kurulda, İYİ Parti'nin "doğal gaz ve enerjide yaşanan sorunlar", HDP'nin "zırhlı araçların kullanımı nedeniyle meydana gelen kazalar", CHP'nin "doğal gaz ve enerji arz güvenliği" ile ilgili grup önerileri ayrı ayrı ele alındı.

Yapılan müzakerelerin ardından yapılan oylamalarda grup önerileri kabul edilmedi.

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan'ın Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin doğrudan gündeme alınmasına dair önerisi de reddedildi.

Daha sonra küresel iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu raporunun görüşmelerine geçildi.

İYİ Parti Grubu adına söz alan Mersin Milletvekili Behiç Çelik, küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesinin insanlık için büyük bir zorunluluk olduğunu ifade ederek, bundan büyük ölçüde etkilenecek olan ülkelerin başında Türkiye'nin de olduğunu dile getirdi.

Çevre duyarlılığının günümüzde bir çevre bilinci oluşturmak için ihtiyaç olduğunu belirten Çelik, "Doğayı ve çevreyi kirletmek, tahrip etmek büyük bir ilkelliktir, doğaya ve çevreye saygı ise medeniyettir, uygarlıktır. Geldiğimiz aşamada tüm insanlığı cömert imkanlarıyla besleyen, büyüten, geliştiren yerküremiz artık 8 milyara yaklaşan nüfusuyla tarihte ilk kez 21'inci yüzyılda kaynak yetersizliği sorunuyla tehlike işareti vermeye başlamıştır. Kabul edilmelidir ki bu konuda Batı'nın sorumluluğu ise çok daha yüksektir." diye konuştu.

Paris İklim Anlaşmasına Türkiye'nin de onay vermesinin olumlu olduğuna değinen Çelik, yaşanan sorunların kaynağının Türkiye'nin doğa ve çevre politikası bulunmamasından kaynaklandığını iddia etti.

Çelik, sonuç olarak bir acil eylem planı hazırlamak ve yürürlüğe koymak gerektiğini söyledi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, şiddetini giderek arttıran ve önümüzdeki yıllarda çok daha yıkıcı şekilde kendini gösterecek iklim krizinin, insanlığın normal hayatını ve dünyanın normal işleyişini ciddi şekilde zorlaştırmaya başladığını belirtti.

Bu gidişatı sürdürülebilir bir şekilde yönetmek için herkese büyük sorumluluklar düştüğünü dile getiren Ergun, "Bu nedenle, başta iklim değişikliğine uyum kanununun ve su kanununun hayata geçirilmesi olmak üzere mevzuatımızda da köklü ve kapsamlı bir dönüşüm ihtiyacı olduğu açıktır ve aciliyet arz etmektedir fakat bu aciliyet arz eden dönüşümleri gerçekleştirmek için mevcut iktidarın açıkçası dermanı da yoktur, zamanı da yoktur." dedi.

MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, iklim değişikliği konusunda küresel düzeyde tutarlı bir politika izlenememesinin sürecin daha da kötüleşmesine neden olduğunu söyledi.

Türkiye'nin iklim değişikliği sorununu önemseyip alınacak çok yönlü tedbirler konusunda eylem planları hazırladığını vurgulayan Kalyoncu, "Sürdürülebilir enerji, enerji verimliliği ve temiz enerji teknolojilerine yönelik çabalar ile iklim değişimine uyum çalışmalarının bütünlük içinde, dikkatle ele alınması gerekmektedir. Bu alanda sağlanacak ilerlemeyle Türkiye, ekolojik bir medeniyet projesinin öncüsü olma kapasitesine sahiptir." dedi.

İklim değişikliğiyle mücadelede koordinasyon eksikliğinin kaynak israfına, zaman kaybına yol açacağını dile getiren Kalyoncu, "Çevre, iklim değişikliği, su ve orman konularının idare açısından yeniden bir çatı altında toplanması ertelenemez bir gereklilik halindedir." ifadesini kullandı.

MHP Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy ise sürdürülebilir bir dünya için akıllı şehirlerin oluşturulmasının çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Şehirlerin yeryüzünün sadece yüzde 2'sini kaplamasına rağmen dünyadaki kaynakların dörtte 3'ünü tükettiğini vurgulayan Ersoy, "İklim krizinde küresel tedavinin zor olduğunu biliyoruz ancak önemli olan bir an önce harekete geçmek." dedi.

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, tüm insanlık tarihinin çok ilginç ve zor dönemlerinden geçtiğini ifade ederek, "Bir taraftan doğayı tüm hırsıyla sömüren, sömürmekle kalmayıp yok eden vahşi kapitalizm, bir taraftan da kelimenin tam anlamıyla yaşam savaşı veren milyarlarca insan. Kapitalist zihniyetin sebep olduğu ekonomik, ekolojik ve sosyal problemlerle devinen bir dünyada insanlık gün geçtikçe varlıkla yokluk arasındaki ince çizgiye doğru hızlıca ilerliyor ve bu ilerleme adeta bile isteye yapılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

İktidarın rant ve sermaye sınıfının çıkarları doğrultusunda 19 yıldır doğanın talanını ayak ayak üstüne atarak izlediğini ve ekolojik talan ve yıkımın hız kesmeden sürdüğünü ileri süren Kaçmaz, doğanın, sermayeye ve yandaşlara sonsuz bir kar ve rant hırsıyla peşkeş çekilmeye devam edildiğini ileri sürdü.

AK Parti'yi yönelik eleştiride bulunan Kaçmaz, "19 yıllık AKP iktidarı döneminde fosil yakıt kullanımının önü daha da açıldı, ormanlar talan edildi, ülke betona gömüldü. Üstüne bir de iktidarın bir bakanı 'iklim krizinde tarihi bir sorumluluğumuz yok' diyecek ve tüm bunlardan sonra da 'Biz, iklim kriziyle mücadele ediyoruz' diyecek. Buna hiç kimseyi inandıramazsınız." ifadelerini kullandı.

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, dünyanın birçok bölgesinde temel ihtiyaçlara, temiz su ve temiz havaya bile ulaşmakta zorluk çeken milyonlarca insanın yaşam hakkının gasbedildiğini söyledi.

Tüm anlaşmalar ve uyarılara rağmen sanayisi yoğun ülkelerin fosil yakıtları kullanmaya devam ettiğini dile getiren Gündoğdu, Birleşmiş Milletlere sunulan resmi karbon emisyonunu azaltma taahhütlerinin yerine getirilmediğini, vaatlerin sözde kaldığını, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelerin ihtiyacını karşılamak için kendi ormanlarını yok ettiğini ifade etti.

Türkiye'de iklim değişikliğinin kontrol altına alınması, doğa talanının önüne geçilmesi konusunda en büyük sorumluluğun iktidarın olduğunu söyleyen Gündoğdu, "Yirmi yıldır yaşamdan çok yıkımı önceleyen AKP politikaları sonucu doğal zenginliklerimiz, ormanlarımız, sularımız, denizlerimiz, verimli topraklarımız, vahşi kapitalist sermayenin emrine verilmiştir. Ülkemizdeki ekolojik yıkımın tek sorumlusu da AKP'dir. 2001 yılında 26 milyon 350 bin hektar olan tarım alanı, 2020 yılında 23 milyon 137 bin hektara kadar gerilemiştir." dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Türkiye'de son 20 yılda yarım milyar ton kömür ithal edildiğini 1,8 milyar ton da kömür yakıldığını belirterek, "Fosil yakıt olarak bir o kadar petrol ve doğal gaz yakıldı. 665 milyar dolar kömür, petrol ve doğal gaz ithalatına ödendi." ifadesini kullandı.

Meclis Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, komisyonun uyumlu çalıştığını belirterek, komisyon üyesi milletvekillerine, bilgi veren kurum ve kuruluşların temsilcilerine, çalışma grubuna, uzmanlara ve Meclis Başkanı'na teşekkür etti.

Küresel iklim değişikliğinin dünyanın en önemli meselelerinden olduğuna işaret eden Eroğlu, 200 yıldan bu yana sanayi faaliyetlerinin artışı nedeniyle sera gazı denilen gazların ve buna bağlı olarak sıcaklığın arttığını anlattı.

Eroğlu, dünyanın sıcaklığının değişmesinin yağış rejiminin değişmesine neden olduğunu ve buna tedbir alınması gerektiğini ifade ederek, "Türkiye'nin bu küresel iklim değişikliğindeki suçu çok cüzi. 1750-2019 arasında ülkemizin sera gazı emisyonlarına etkisi sadece yüzde 06, yani binde 6. Ama diğer ülkelere baktığımız zaman, Amerika yüzde 24,8, AB ülkelerinde yüzde 17, Çin'de yüzde 13, Rusya'da yüzde 7 civarında. İngiltere de yüzde 5 civarında." diye konuştu.

Eroğlu, Türkiye'nin iklim anlaşmalarına taraf olmadan önce, kömür kullanımının azaltılması, termik santrallere filtreler takılması, yüksek emisyonlu araçların trafikten çekilmesi, ısı yalıtımı gibi önemli çalışmalara imza attığını belirtti.

Türkiye'nin temiz enerji kaynaklarına yöneldiğini vurgulayan Eroğlu, "Gururla ifade ediyorum. Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynakları, kurulu gücün yüzde 52'sini teşkil ediyor." dedi.

Orman varlığını 19 yılda 20,8 milyon hektardan 22,9 milyon hektara yükselttiklerini ve fidan dikimine önem verdiklerini anlatan Eroğlu, Türkiye'nin durumu nedeniyle mutlak surette suların biriktirilmesi, baraj ve göletlerin inşasının gerektiğini dile getirdi. Eroğlu, "Suyla alakalı 19 yılda 9 bin 189 tesis inşa etmişiz. 654 baraj, dünyanın en büyük barajlarını biz yapıyoruz. 605 hidroelektrik santrali, 462 gölet ve bent, 51 yeraltı depolaması, 1561 sulama tesisi..." diye konuştu.

Raporda iklim değişikliğiyle alakalı yapılması gerekenler ve tavsiyeler olduğunu dile getiren Eroğlu, bunları da hayata geçirmek istediklerini kaydetti.

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, rapor üzerindeki genel görüşmenin tamamlanmasının ardından birleşimi yarın 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları