loading
close
SON DAKİKALAR

TBMM'de 22 Nisan'da neler oldu? neler önerildi? neler kabul edildi? neler reddedildi? Hangi kanun teklifleri görüşülüyor?

TBMM'de 22 Nisan'da neler oldu? neler önerildi? neler kabul edildi? neler reddedildi? Hangi kanun teklifleri görüşülüyor?
Tarih: 22.04.2022 - 20:36
Kategori: Gündem

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. TBMM Genel Kurulunda, 21 Nisan'da görüşülen Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi'nin 8 maddesi kabul edilmişti. Bugünde diğer maddelerin görüşmeleri devam ediyor.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu "TBMM'nin açılışının 102. yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı", CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal "Hatay'ın sorunları", AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey "sanal dünya metaverse" ile ilgili gündem dışı konuşma yaptı.

Son 20 yılda teknolojinin geldiği mesafenin baş döndürücü boyuta evrildiğini söyleyen Canbey, "Dijital dünyanın normal dünya ile iç içe geçtiği, sosyal medya platformlarının hayatın vazgeçilmez birer parçası haline geldiği günümüzde, bu platformların hukuki ve ahlaki açıdan sınır tanımayan yapıları bile tek başına bu alana ne kadar odaklanmamız gerektiğinin ispatı." dedi.

Metaversenin, gerçek dünyayı sanal ortama taşıma vaadiyle bugünlerin en çok konuşulan konularından olduğunu anlatan Canbey, hem altyapı hem de içerik üretimi yaparak bu teknolojinin yalnızca tüketicisi olmamayı, üreticisi de olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Genel Kurulda, yerlerinden söz alan milletvekilleri, TBMM'nin açılışının 102. yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı tebrik ederek duygu ve düşüncelerini aktardı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz'un, Mersin Büyükşehir Belediyesi için "Mersin bu derece rezil bir belediyeciliği hak etmiyor." dediğini hatırlatarak, sosyal belediyecilikte çığır açan Mersin Büyükşehir Belediyesine yapılan bu ithamı kabul etmediklerini söyledi.

Sataşmadan söz alan Kılavuz, Mersin Büyükşehir Belediyesinde çalışan ve vatanına, milletine samimiyetle bağlı olan 3 bin 500 kişinin işten çıkarıldığını, 6 bin 500'e yakın işçinin alındığını belirtti. Kılavuz, "Alınan işçilerin arasında terör örgütü PKK ve YPJ'nin paçavrasını paylaşıp şu an Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde çalışanların olduğunu üzülerek paylaşmak istiyorum. Mersin'de birçok insanımızın ekmeğine kan doğrayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve CHP zihniyetini kınıyorum." diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel'in Kılavuz'a tepki göstermesi üzerine CHP ile MHP milletvekilleri arasında gerginlik çıktı. Gerginliği araya giren diğer milletvekilleri yatıştırdı.

Daha sonra konuşan CHP'li Antmen, "Ayıp ediyorsunuz. Terörle iltisakı varsa bu kişinin belediyede çalışma imkan ve ihtimali yok. Varsa lütfen suç duyurusunda bulunun." dedi.

CHP ile MHP milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmaların sürmesi üzerine TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, birleşime ara verdi. Gerginlik verilen arada da bir süre devam etti.

Kılavuz'un, "PKK'nın paçavrasını paylaşan şahıs şu anda Mersin Büyükşehir Belediyesinde çalışıyor mu, çalışmıyor mu? Mersin Büyükşehir Belediyesinde PKK'lıları, memlekete kurşun sıkanları istihdam ediyorsunuz." demesi üzerine CHP ile MHP milletvekilleri arasında tekrar tartışma yaşandı.

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, asgari ücret düzenlemelerinin, üçer aylık periyotlar halinde ve enflasyona göre yapılmasını istedi.

Vatandaşların emeğinin enflasyona karşı korunması için hükümeti vazife almaya çağırdıklarını söyleyen Dervişoğlu, "Ülkemizde devlet yönetiminde ciddiyetsizliğin ve liyakatsizliğin hüküm sürdüğü, milletimizin göz göre göre enflasyona ezdirilip yoksulluğa terk edildiği bir gerçek. Ancak milletimiz şunu iyi bilsin ki bu kalıcı değil, çözülemeyecek bir problem de değil." diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, ABD Dışişleri Bakanlığınca 12 Nisan 2022'de yayımlanan 2021 İnsan Hakları Raporunun Türkiye kısmında asılsız itham ve karalama kampanyalarına yer verildiğini anımsattı.

"Yavuz hırsız ABD, ev sahibini bastırmaya tevessül etmiş, Türkiye'nin terörle mücadeledeki başarılı ve kararlı duruşunu hedef almıştır." diyen Akçay, ABD'nin, bağımsız ve tarafsız Türk mahkemeleri tarafından yürütülen yargılama süreçlerini hedef alarak Türkiye'yi uluslararası kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırma hevesine düştüğünü söyledi.

Akçay, "ABD tarafından terör örgütlerinin siparişiyle yazılan, alenen Türkiye düşmanlığı güden, gerçeklerden tamamen uzak bu rapor ayaklarımızın altında. ABD, düzmece raporlarla Türkiye düşmanlığı gütmek yerine, Orta Doğu'da, Balkanlarda, Orta Asya'da, Afrika'da işlediği insanlık suçlarının hesabını vermeli ve karanlık siciliyle yüzleşmeli." dedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, "Ekonomi gündemimiz bitmiyor, en büyük çöküşlerden birinin içindeyiz. AKP iktidarı sorumlusu olduğu bu çöküşte suçu, hep kim olduklarını kendilerinin bile açıklayamadığı dış mihraklara atıyor." ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun evinde dün sabahtan bu yana elektriğin olmadığına işaret etti.

Kılıçdaroğlu'nun, 2021'de elektriği kesilen yaklaşık 4 milyona yakın abonenin haline ışık tutmak için bu eylemi yaptığını belirten Özkoç, "Bu milyonlarca abonenin kesintisi, Genel Başkanımızın protestosuna neden olan yeni yıldaki fahiş zamdan önce yapılan kesintilerdir. Çok daha ağır bir tabloyla karşı karşıyayız." diye konuştu.

Özkoç, son 4 ayda sanayi elektriğine gelen zammın yüzde 185 olduğunu, ticarethanelere ise yüzde 125'in üzerinde zam yapıldığını dile getirerek şöyle devam etti:

"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Genel Başkanımızın yıllık verisini çarpıtarak algı yaratmaya çalışıncaya kadar 2022 Türkiyesi'nde karanlıkta kalan insanlarımızın elektriğini açmanın, onlara yardım götürmenin ve çare olmanın derdine düşmeli. İş yapmak için yol da gösteriyoruz. Genel Başkanımız, üç temel öneri sundu: Temel insan hakkı olan elektriğe ve diğer enerji kalemlerine yapılan zamları geri çekin. Enerjide KDV'yi sıfırlayın. Geliri asgari ücretten düşük olan abonelerin faturasını enerji çekleriyle karşılayın."

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise huzur, barış ve refahı güçlendirme gayretini ortaya koyarken gönül coğrafyasında, Mavi Vatan'da istikrarı egemen kılmak için canla başla çalıştıklarını söyledi.

Bu coğrafyada devlet kurmanın, Türkiye'ye göz dikenlerle mücadele etmeyi de gerekli ve zorunlu kıldığına dikkati çeken Özkan, şunları kaydetti:

"Silahlı Kuvvetlerimiz her alanda başarılı olduğu gibi denizcilik alanında da güçlü olmak zorunda. Bunun için 20 yıldan beri Deniz Kuvvetlerimizi hem araç gereç hem de personel bakımından sürekli geliştirmeye, tahkim etmeye, güçlendirmeye devam ediyoruz. Vesayetten arındırılmış yerli ve milli silah sistemleriyle kahraman ordumuzu donattık. İHA'lar, SİHA'lar, kendi yerli ve milli fırkateynlerimiz, hava ve deniz araçlarımız dosta güven, düşmana korku veren bir nitelik kazandı. Dünyanın neresinde olursa olsun, Silahlı Kuvvetlerimiz başarılar ortaya koyarken tatbikatlarla da geleceğe hazırlanıyor."

Türkiye'nin, Kovid-19 salgınının sağlık üzerindeki etkilerinin üstesinden başarıyla geldiğini belirten Özkan, şunları ifade etti:

"Artık salgının sağlık üzerindeki etkilerinden ziyade ekonomi ve toplum üzerindeki etkilerini tüm dünyanın konuştuğu bir süreçten geçiyoruz. Bu anlamda salgının toplumsal ve ekonomik etkilerini bertaraf etmek üzere Cumhurbaşkanı'mız liderliğinde hükümetimiz ve Cumhur İttifakı olarak yine Meclis'te yaptığımız çalışmalarda milletimizin refahı ve selameti için peşi sıra ekonomi kalkanı paketleri açıklıyoruz. Hamdolsun, bugün salgının üstesinden geldiğimizi de Sağlık Bakanımızın açıklamasıyla, yani endemiyi ifade etmesiyle görüyoruz. Artık sağlık ocaklarına, şehir hastanelerine, devlet hastanelerine gelen Kovid-19 hastalarımızın hiçbirisinin ağır nitelikte rahatsızlık geçirmediklerini sevinçle görüyoruz."

Daha sonra Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.

TBMM Genel Kurulunda Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi'nin ikinci bölümü üzerinde İYİ Parti Grubu adına konuşan Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, AK Parti iktidarlarında nitelikli gençlerin yurt dışına gitmek zorunda bırakıldığını ve hayallerinin çalındığını iddia etti.

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden mezun olan gençlerin yurt dışında vasıfsız işlerde çalışmaya razı olduklarını söyleyen Erel, iktidarın, üniversiteleri "işsizliği dört yıl erteleyen kurumlara" dönüştürdüğünü ileri sürdü. Erel, "Bu ülkede gençler kendi mesleklerinde, uzmanlık alanlarında değil, kendisiyle ilgisi olmayan, katma değer üretmeyen motorlu kuryelik, kasiyerlik gibi meslek dallarına yönelmek zorunda kalıyor. Sayenizde dünyada en nitelikli, en eğitimli motorlu kuryeler Türk gençlerinden oluşmaktadır." ifadelerini kullandı.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, teklifin, sporu toplumsal boyutundan soyutladığını ve futbol merkezli bir açılıma sahip olduğunu, özerk yapıları merkezileşmeye yönlendirdiğini savundu.

Futbolda son 20 yılda finansallaşmanın etkisinin görüldüğünü söyleyen Turan, bu finansallaşmayla birlikte UEFA'dan İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya'nın aslan payını almaya başladığını ifade etti.

Finansallaşmanın en tepesinde olan bu liglerin, merkez ligleri oluştururken bunların dışında kalan 50 ülkenin liglerinin perifer ligler haline geldiğini belirten Turan, "Çevre liglerden birinin Avrupa'da kupa kazanması, bir işçinin çalışarak patron olması kadar zor bir hale geldi ne yazık ki. Bizim kronik sorunumuz olan borçlanmanın da geri planında bu var. Bizim kulüplerimiz biraz öküze benzemeye çalışan kurbağa gibi, gelişmeye, daha iyi futbolcu almaya, daha iyi altyapıya parayı ancak borçlanarak bulabiliyor. Çünkü bu, yukarıdan aşağı, UEFA'nın bekçiliğini yaptığı bir sömürü sistemi ve bizim gibi ülkelerin takımlarına da borçlanmak dışında başka bir finansal araç kalmış durumda değil." sözlerini sarf etti.

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, teklifle Gençlik ve Spor Bakanının federasyonların ana statülerini belirlemeye, federasyon genel sekreteri ile il temsilcilerini atamaya, spor dallarını belirlemeye, federasyon genel kurullarını yenilemeye, yönetimlerini görevden almaya yetkilendirildiğini dile getirerek şöyle devam etti:

"Sayın Bakan istediği kişiyi seçtirebilmek için federasyonların genel kuruluna delege gönderebiliyor, beğenmezse de genel kurulu yok sayabiliyor. Bu yetkiler tamamen federasyonlarımızın bağımsızlığına gölge düşürecektir. Olumlu olan birçok konunun yanında Sayın Bakana olağanüstü yetkilerin verilmesi, spor kuruluşlarını, özel yetkilerle donatılmış Cumhurbaşkanlığı yani tek adam sistemiyle uyumlu hale getirme projesi gibi görülüyor. Teklif yasalaştığında iyi yetişmiş spor yöneticileri bulmakta kulüpler zorlanacak. Bu yasayla amaç, profesyonel tüm federasyonların özerkliğini, bağımsızlığını ortadan kaldırarak tam bir baskı ve bağımlılık sistemi oluşturmaktadır."

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Durmaz, Türk sporunun son yıllarda önemli merhalelerden geçtiğini, uluslararası arenada sporcuların göğüs kabartacak başarılara imza attığını söyledi.

Dünyada ve Türkiye'de futbola karşı ilgi ve destek her geçen gün artarken ve futbol gelirleri yükselirken ülkedeki futbol kulüplerinin borç batağında olmasının yaman bir çelişki olduğuna işaret eden Durmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün futbol kulüplerinin mali durumu, yapılandırmalarla, aflarla kurtulacak gibi değildir. Türk futbolunun 4 büyükleri olarak nitelendirilen Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor, son 9 aylık dönemde 1 milyar 121 milyon lira zarar ettiklerini açıklamışlardır. Kulüplerin Kamuoyu Aydınlatma Platformuna verdiği bilgiye göre bugün Fenerbahçe'nin 6,2 milyar, Beşiktaş'ın 4,8 milyar, Galatasaray'ın 4, Trabzonspor'un ise 2 milyardan fazla borcu bulunuyor. Yüz yılı devirmiş bu camiaların durumları kesinlikle sürdürülebilir değildir. En acısı, kulüplerimizin mevcut yapılarıyla söz konusu bu borçları ödeme kabiliyetleri de mümkün görünmemektedir."

MHP'li Durmaz, çift kontratlar ve kapalı kapılar ardında imzalanan anlaşmaların Türk futbolunun saygınlığına zarar verdiğine dikkati çekerek, teklifin yasalaşmasıyla Bakanlık yardımlarının kullanım alanlarının denetleneceğini, borç batağındaki kulüplerin mali iyileştirme sağlayana kadar kemer sıkacaklarını kaydetti.

Türkiye'nin futbolda marka olmak için öncelikle kulüplerin altyapı yatırımlarına önem vermesi ve altyapıdan çıkan gençleri takımlarında daha fazla süre alacakları bir zihniyetin hakim olması gerektiğini vurgulayan Durmaz, "Türk futbolunun yabancı cenneti haline dönüşmüş olması futbolumuza yapılmış ve yapılacak en büyük kötülüklerden birisidir. Bizce gençlerimizin hem kendi takımlarında hem de yurt dışında büyük futbol organizasyonlarında yer almamaları için hiçbir neden yoktur. Kimse bizim çocuklardan daha üstün değildir. Fırsat ve imkan verildiğinde bu toprakların çocuklarının neler yapabildiğine hepimiz şahidiz." diye konuştu.

Genel Kurulda teklifin maddelerinin görüşmeleri sürüyor.

TBMM GENEL KURULUNDA YENİ SPOR YASASI TEKLİFİNİN 8 MADDESİ 21 NİSAN'DA KABUL EDİLDİ

Kabul edilen maddelere göre, spor kulüpleri dernek statüsünden çıkarılıyor ve anonim şirket olarak tescil edilmelerinin önü açılıyor. Türk Ticaret Kanunu'na göre kurulan ve tüzel kişilik kazanan anonim şirketler, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından tescil edilmeleri ile spor anonim şirketi vasfını kazanacak.


Şirketlerin tescil başvurusu Bakanlık tarafından 30 gün içinde karara bağlanacak.

Spor federasyonları, belirli liglerde yer alabilmek için spor anonim şirketi statüsünde olma yükümlülüğü ve bu şirketler için ödenmiş sermayesi 1 milyon liradan az olmamak üzere asgari sermaye zorunluluğu getirebilecek.

Bakanlık, tescile ilişkin şartları kaybeden, organlarını bu kanuna aykırı olarak oluşturan ve Bakanlık tarafından yapılan yazılı ihtara rağmen bu aykırılıkları ihtar tarihinden itibaren 3 ay içinde gidermeyen, taahhüt ettiği hiçbir spor faaliyetine izinsiz ve mazeretsiz olarak üst üste üç yıl katılmayan, spor anonim şirketlerinin bakanlık nezdindeki tescillerini iptal edecek.

Spor anonim şirketleri, faaliyette bulunacakları spor dalını ilgili spor federasyonuna tescil ettirmek zorunda olacak. Taahhüt ettiği spor dalı faaliyetlerine izinsiz ve mazeretsiz olarak üst üste 3 yıl katılmayan spor anonim şirketlerinin bu spor dallarına ilişkin tescilleri ilgili spor federasyonu tarafından iptal edilecek.

Spor kulüpleri, belirli bir spor dalına ilişkin aktif ve pasif varlıklarını bir bütün olarak, bir spor anonim şirketine sermaye olarak koyabilecek veya devredebilecek.

Bir spor anonim şirketi ile bu şekilde malvarlığı ya da sözleşme, ortaklık, yönetim veya benzeri bir bağlantısı olan spor kulübünün, ilgili spor anonim şirketinde Türk Ticaret Kanunu'nun ilgili maddesi anlamında doğrudan ya da dolaylı hakimiyeti bulunması gerekecek. Bu şekilde doğrudan veya dolaylı hakimiyeti bulunan spor kulübü lehine düzenlenecek imtiyazlar hariç olmak üzere spor anonim şirketlerinde; diğer paylara, belirli bir grup oluşturan pay sahiplerine, belirli pay gruplarına ve azlığa Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenen herhangi bir imtiyaz tesis edilemeyecek.

Bir spor kulübü ile bağlantılı olan spor anonim şirketlerinin paylarının nama yazılı olması zorunlu olacak.

Bir spor kulübü ile bağlantılı olan spor anonim şirketlerinde şirket karından kuruculara, yönetim kurulu üyelerine ve diğer kimselere herhangi bir menfaat sağlanamayacak.

Bir spor kulübü ve spor anonim şirketi yönetiminde yer alanlar, aynı spor dalında ve aynı ligde faaliyet gösteren başka bir spor kulübü veya spor anonim şirketinin yönetiminde aynı anda görev alamayacaklar.

Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri, ekonomik ve mali imkanlarını geliştirmek suretiyle şeffaflık ve güvenilirliklerini artırmak için çaba göstermek; mali yükümlülüklerini süresi içinde yerine getirmek için gerekli özeni göstermek; denk bütçe tesis etmek, giderlerini gelirleri oranında gerçekleştirecek bir idari ve mali yapı oluşturmak ve bu kapsamda ilgili spor federasyonu tarafından talimatlarla belirlenmiş bütçe ve harcama ilkelerine uyum göstermek; sporun sürdürülebilirliğini sağlamak ve korumak amacıyla faaliyetlerde bulunmak ve bu kapsamda uzun vadeli sportif yatırımları özendirmek zorunda olacak.

Teklifle, spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin gelir kaynakları şöyle sıralanıyor:

"Üye aidatları, sponsorluk gelirleri, sporcu transferlerinden alınan ücretler, sporcu yetiştirme tazminatları, sporcu eğitim, kurs ve benzeri ücretler, faaliyetlere katılım bedelleri, müsabaka hasılatları, yayın gelirleri, sahibi veya ortağı olduğu şirketler ile işletmelerden elde edilen gelirler, toplantı ve benzeri faaliyetlere ilişkin gelirler, reklam gelirleri, kira gelirleri, spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarından elde edilen isim hakkı gelirleri, bağış ve yardımlar, spor dışı faaliyetlere ait gelirler, finansman gelirleri, öz sermaye katkıları, diğer benzeri gelirler."

Teklifte spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin giderlerine de yer veriliyor. Bunlar arasında; satış ve malzeme giderleri, mağaza giderleri, sporculara ve diğer personele yapılan ödemeler, sporcu transferi giderleri, faaliyetlere katılım ve müsabaka giderleri, kiralama ve finansal kiralama giderleri, idari giderler, varlıkların kullanım haklarından kaynaklanan amortisman giderleri, spor dışı faaliyetlere ait giderler, finansman giderleri ve kar payı dağıtımları, gençlik geliştirme faaliyetlerine yapılan giderler ve altyapı giderleri, sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında yapılan giderler, diğer benzeri giderler bulunuyor.

Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri, genel kurul kararı gerekmeksizin bir önceki hesap döneminde gerçekleşen brüt gelirinin en fazla yüzde 25'ini temlik edebilecek.

Nitelikli genel kurul kararıyla yönetim kurulunun görev süresi ile sınırlı olmak kaydıyla herhangi bir temlik sınırlaması bulunmayacak.

Yönetim kurulunun görev süresinin dolmasından sonraki alacakların ancak yüzde 50'si kadar olan kısmı nitelikli genel kurul kararı ile temlik edilebilecek ve bu oranı aşan miktar ise hiçbir şekilde temlik edilemeyecek.

Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri, önceki yıl brüt gelirlerinin en fazla yüzde 10'una kadar borçlanabilecek. Bu oranın üzerinde yapılacak borçlanmalar genel kurulun nitelikli çoğunlukla vereceği kararla kabul edilecek ve ek bütçe ile yapılabilecek.

Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri, tescilli oldukları ulusal spor federasyonu ile bu spor federasyonunun üyesi olduğu uluslararası kuruluşların belirlediği sportif, altyapı, personel, idari, hukuki, mali ve diğer kriterleri yerine getirmek zorunda olacak.

Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri, yönetim kurulu üyelerine, bunların eşleri ve üçüncü dereceye kadar hısımlarına, çalışanlarına, yüzde beş ve üzeri pay sahiplerine ve yönetim kurulu üyelerinin yüzde 5 ve daha fazla pay sahibi olduğu şirketlere hak ve alacaklarını devredemeyecek.

Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri; yönetim kurulu üyelerine, bunların eşleri, üçüncü dereceye kadar hısımlarına, spor anonim şirketleri doğrudan ya da dolaylı hakimiyeti bulunan kişilere borç veremeyecek veya bu kişiler lehine rehin, kefalet, ipotek veya diğer bir teminat sağlayamayacak ve bunların borçlarını devralamayacak.

Spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin; yönetim kurulu üyelerinden, bunların eşlerinden ve üçüncü dereceye kadar hısımlarından ve spor anonim şirketlerinin üzerlerinde doğrudan ya da dolaylı hakimiyeti bulunan kişilerden aldıkları borçlar da borçlanma sınırlamalarına tabi olacak.

Spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerince yapılacak 7 bin TL'nin üzerindeki ödeme ve tahsilatlar; bankalar, finansal kuruluşları veya PTT aracılığı ile yapılacak.

Spor kulübü ve spor anonim şirketi başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile yöneticileri; mevzuat, tüzük ve esas sözleşmeden doğan yükümlülüklerini kasıt veya ihmalle ihlal ettikleri takdirde kulüp, şirket, pay sahipleri ve alacaklılara karşı verdikleri zararlardan müteselsilen sorumlu olacak.

Ancak zarara sebebiyet verenlerin bütçe ve harcama ilkelerine ilişkin sorumluluklarında kasıt veya ihmal aranmayacak ve zararın doğmasını engellemek için gerekli özeni gösterdiğini ispat etmedikçe sorumluluğu devam edecek. Bu durumda spor kulübü, spor anonim şirketi, spor anonim şirketi pay sahipleri ve bunların alacaklıları, spor kulübünün ve spor anonim şirketinin yükümlendirildiği tutar için sorumluları doğrudan takip edebilecek.

Bakanlık ve spor federasyonları; altyapı ve sporun gelişimine ilişkin konularda spor kulüplerine, spor anonim şirketlerine ve üst kuruluşlara yardımda bulunabilecek.

Büyükşehir belediyesi, belediye ve bağlı kuruluşları ile bunların sermayesinin yüzde 50'sinden fazlasına sahip oldukları şirketler, spor kulüplerinin ve spor anonim şirketlerinin profesyonel spor dallarına ve bunların profesyonel sporcularına her ne ad altında olursa olsun kaynak aktaramayacak ve yardımda bulunamayacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve spor federasyonları, okul spor kulüplerine spora ilişkin faaliyetlerde bulunmak üzere ayni, nakdi veya teknik eleman görevlendirmesi şeklinde yardımda bulunabilecek.

Teklifin görüşmeleri sırasında, Ampute Futbol Milli Takım oyuncuları, Genel Kurul çalışmalarını bir süre izledi.

TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, verilen aranın ardından komisyonun yerine oturmaması üzerine, birleşimi, 22Nisan 2022 Cuma günü saat 14.00'te toplanmak üzere kapatmıştı.

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları