loading
close
SON DAKİKALAR

Ters lale motifi korumaya alınacak

Ters lale motifi korumaya alınacak
Tarih: 11.02.2012 - 20:45
Kategori: Seyahat

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Selimiye Camisi'nin müezzin mahfilinin mermer ayağında bulunan lale motifinin gün geçtikçe kaybolduğu bildirildi.

Selimiye Camisi'nin emekli imamı Nadi Ersoy, Mimar Sinan'ın 80 yaşında yaptığı, ''ustalık eserim'' dediği ve Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilen Selimiye Camisi'nde, müezzin mahfilinin mermer ayağında bulunan ve bir çok rivayete konu olan ters lale motifinin, giderek kaybolduğunu söyledi.

Müezzinlik, imamlık ve tanıtım görevlisi olmak üzere Selimiye Camisi'nde 41 yıl görev yaptığını bildiren Ersoy, ilk göreve başladığı yıllarda camiyi görmek için gelen kişilerin, biraz gezdikten sonra hemen ters laleyi merak edip sormaya başladığını, bu merakın günümüzde de aynı şekilde devam ettiğini kaydetti.

Camiyi ziyarete gelen turistler için caminin mimarisinin yanı sıra ters lale motifinin de ilgi çektiğini bildiren emekli imam Ersoy, şöyle konuştu:

''Yani ters lale ziyaretçiler tarafından çok teveccüh görüyor. Eskiden kabartma ters lale motifi, belirgin olarak görülebiliyordu. Ama artık zor görünür hale geldi. Şu anda ışık yardımıyla dahi zor görünüyor. Gelen ziyaretçilerin el temasında bulunarak medet umduklarına şahit olduk ve halen oluyoruz. Ters lale motifinin korunması gerekiyor. Bu da artık yetkililerin işidir. Müdahale edilmezse kısa zaman içerisinde ters lale sürtünmeden dolayı kaybolacaktır.''

Ters lale motifine el teması olmayacak

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Hayati Binler ise özellikle kadınların, Selimiye Camisi'ndeki ters lale motifinin başında dilek tuttuğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
''Bu konuyu araştırdık, uzmanlarına sorduk. Dinen de doğru olmadığını öğrendik. Bununla ilgili ziyaretçilerin bilinçlendirilmesi lazım. Çünkü ziyaretçiler ters laleye dokunarak dilek diliyor. Selimiye Camisi'nin milyonlarca ziyaretçisi var. Ters lale motifine el temasını, kesme düşüncemiz var. Oraya şeffaf plastik bir koruyucu yapmayı düşünüyoruz.''Ters lale motifi hakkındaki bazı rivayetler

Yaygın bir rivayete göre lale, cami arsasının sahibi olan ve burada lale yetiştiren kişinin, arsaya cami yapımı için çıkardığı güçlük ve ters tutumunu sembolize etmektedir.

Bir başka rivayet ise Mimar Sinan'ın hastalanan torunu Fatma ile ilgilendiği ve moralinin bozuk olduğu günlerde kalfası tarafından kondurulduğu yönünde.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları