loading
close
SON DAKİKALAR

THK kayyumu Cenap Aşçı’nın istifası 19 gündür kabul edilmiyor

THK kayyumu Cenap Aşçı’nın istifası 19 gündür kabul edilmiyor
Tarih: 19.09.2021 - 13:25
Kategori: Gündem

Orman yangınları sırasında düğüne giden Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı’nın istifası 19 gün kabul edilmiyor.

Orman yangınları sırasında düğüne giden ve Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanlığı görevinden istifa eden Cenap Aşçı’nın istifası günlerdir kabul edilmiyor. Aşçı'nın istifanın neden kabul edilmediğine dair bir açıklama da yapılmıyor.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre Cenap Aşçı, görevini bırakmak için THK’ye kayyum atanmasına karar veren Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesine 1 Eylül tarihinde istifa dilekçesi verdi. Aradan 19 gün geçmesine rağmen mahkeme istifanın kabul edilip edilmediğine dair hâlâ bir açıklama yapmadı.

Orman yangınlarında kullanılmayan yangın söndürme uçakları ve açıklamalarıyla tartışmalara neden olan Cenap Aşçı, istifa dilekçesinde, "linç kampanyasına kurban edilmek istendiğini" öne sürerek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Hepimizin yüreğini yakan orman yangınlarında pek çok mecra THK’yi ve özellikle şahsımı odağa koymuş, linç kampanyasına kurum ve ziyadesiyle şahsım kurban edilmek istenmiştir. Kurumu batıranlar, bunlarla hareket eden mihraklar ve maalesef bu kişilerin yalan ve iftiralarının peşinden gidenlerin haksız itham ve saldırıları da devam etmektedir. Etik kurallar ve geleneklerimiz de dikkate alınarak Medeni Kanunun 477’inci maddesi uyarında kayyumluk görevimden çekilmek istediğimi bildirir, sayın mahkemenizden bu madde uyarından kayyumluk görevinden ayrılmam hususunda gereğini arz ederim.”

THK Başkanlığının yönetimine 2019 yılının Ekim ayında Cenap Aşçı, Adnan Zengin ve Abdullah Kaya’dan oluşan üç kişilik kayyum heyeti atanmıştı. Bu heyet üyelerinin en az iki maaş aldığı ortaya çıkmıştı. Kayyum Heyeti Üyesi Abdullah Kaya, tüm kayyum heyeti üyelerinin çift maaşlı olduğunu kabul etmişti.

Adnan Zengin hakkında, 2019 yılında değeri 5 milyon TL olan 2,5 dönüm büyüklüğündeki araziyi zimmetine geçirdiği iddiasıyla dava açılmış, Zengin ise “Ben öyle bir davayı kabul etmiyorum” demişti.

Cenap Aşçı, yangınlara dair bağlandığı televizyon yayınında “Bu akşam özel bir durumum vardı. Çocukluğumdan beri büyüttüğümüz bir kızımızın düğünü vardı, oraya gitmek zorunda kaldım” demişti.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları