loading
close
SON DAKİKALAR

Trafik Cezası garantili EDS'ye Bursa CHP'den tepki

Trafik Cezası garantili EDS'ye Bursa CHP'den tepki
Tarih: 10.07.2021 - 19:14
Kategori: Siyaset

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, İl yöneticileri, ilçe başkanları, Kadın ve Gençlik Kolları’ndan üyeler ve partililerin katılımıyla Kent Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasında; “Büyükşehir Belediye Başkanına yalan söylemek yakışır mı” diye sordu, belgeyi açıkladı....

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç söz konusu olmadığı halde 720 milyon lira trafik cezası garantisi vererek ihale ettiği Elektronik Denetleme Sistemi ihalesinin iptal edilmesini istedi. “Bursa’nın geleceğine ipotek koymayın!” çağrısında bulunan Başkan Karaca, “Yaptıkları açıklamalar incir çekirdeğini doldurmuyor. Bu suçüstü yakalanmışlık halidir” diye konuştu.

İl yöneticileri, ilçe başkanları, Kadın ve Gençlik Kolları’ndan üyeler ve partililerin katılımıyla Kent Meydanı’nda basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Karaca, trafik cezası garantili EDS sistemine yaptığı eleştirilerin danışman sıfatıyla belediyede görev yapan ve belediyenin paralarını kendi şirketine aktardığı iddia edilen şaibeli bir isim tarafından cevap verilmesine tepki gösterdi. Karaca sözlerine şöyle devam etti:

“Şimdi bir gariplik var. 720 milyon liraya ihale edilen Elektronik Denetleme Sistemi’ni biz Bursa kamuoyunun gündemine taşıyınca bir panik havası oluştu. Bu belediyeyi kim yönetiyor? Bizim muhatabımız kim? Bir şaibeli danışman çıktı. Belediyenin parasını kendi kurduğu şirketlere hortumladığı iddiasıyla daha birkaç gün önce Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde de gündeme gelen bir şaibeli danışman var. Bir panik havasında atladı hemen, sen kimsin kardeşim, bu belediyeyi sen mi yönetiyorsun? Bursalılar seni mi seçti? Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin başkanı yok mu? Başkan yardımcıları yok mu? Bürokratları yok mu? Kimsin sen, çıkmış, can havliyle saçma sapan açıklamalar yapıyor. Açıklamalarının hepsini toplayın, incir çekirdeğini doldurmaz. Bu nedir, suç üstü yakalanmışlık halidir. Baktı ki pabuç pahalı, danışmanla bu iş olmuyor, zatı muhterem kendisi topa girdi.”

“AYNI GAZETEDE İKİ HABER VAR, AÇIKLAMALAR ÇELİŞKİLİ”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın trafik sorununu çözeceğim iddiasıyla yönetime geldiğini hatırlatan Karaca, “2 yıl içinde Bursa'da trafik sorunu kalmayacak dedi. Zatı muhteremin belki de tuttuğu tek söz olacak bu arkadaşlar. Kısa bir süre sonra trafik sorunu gerçekten çözülecek. Çünkü hiç kimse arabasıyla trafiğe çıkamayacak. Dolayısıyla da yollar bomboş kalacağı için de trafik sorununa AKP çözümü budur, kökten çözecek” diye konuştu.

Yerel gazetede yayınlanan “Dijital gözle 7/24 takip” haberini gösteren Karaca, kendisinin Bursa kamuoyunu bu konuda aydınlatıp uyaran açıklamalarının ardından yeni açıklamalar yapıldığını kaydederek şöyle konuştu:

“Zatı muhterem devreye girdi. Diyor ki, “vallahi de billahi de garanti yok”. Sen belediyeyi böyle mi yönetiyorsun? Bakın ortada iki haber var. Yan yana getirir oradan okursun. Bunun hangisi doğru? Önce buna cevap verecekler. Sanki Bursa'nın başka hiçbir sorunu kalmamış gibi, Elektronik Denetleme Sistemi kuracağım diyor. Diyor ki uzmanlara sorduk, 80 milyona kurulabileceği söyleniyor. Belediye başkanı kendi açıklıyor ve diyor ki, biz yapsak bunu 260 milyon liraya mal ederdik. Kardeşim 80 milyon ne, 260 milyon ne, 720 milyon ne? Hatta başkan adayımız Mustafa Bozbey uyumamış gece hesaplamış, Yüksel Baysal’a mesaj atmış, bana da mesaj gönderdi. Diyor ki, ceza miktarı 1.5 milyar liraya kadar çıkar.”

İSMET KARACA: “PANİK HALİNDE SAÇMALIYORLAR”

İhaleyi alan şirketin elektronikle ilgili işi olmadığını, web sitesinden faaliyet alanlarını incelediğini belirten Karaca sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adrese teslim bir ihale. Tepkiler yükselince, panik halinde saçmalıyorlar. Bursa’nın EDS’ye ihtiyacı yok. Biz demiyoruz ki, insanlar kurallara uymasın, tabii ki uyacağız ama öyle bir liste yapmışlar ki, direksiyona oturan cezadan kurtulamaz. Plaka tanıma sistemi demişler, hız ihlal koridoru 54 noktada 27 adet, kırmızı ışık ihlali 30 kavşakta 89 nokta ve 282 şeritte, park ihlal sistemi 12 noktada 15 adet, tam adaptif sinyalize kavsak 52 adet, araç sayım kamerası 240 adet, kavşak içi yön değiştiren kamera 52 adet, hareketli kamera 50 adet, değişken mesaj sistemi 18 adet, değişken mesaj işareti 90 adet, Bluetoth sistemi 82 adet. Tüm kurallara uydunuz ceza yemediniz, eve gidiyorsunuz. Büyükşehir Belediye Başkanımız onu da düşünmüş 9 tane de mobil EDS aracı almış Yani ceza yazmadan sizi eve göndermemekte kararlı.”

KARACA, SÖZLEŞMENİN 12’NCİ MADDESİNİ TEK TEK OKUDU

İhale sözleşmesinden 12’nci maddeyi okuyan CHP İl Başkanı İsmet Karaca, sözleşmede geçen “garanti ödeme” ifadelerine işaret ederek, “Başkan şimdi diyor ki, garanti ceza yok. Bir belediye başkanına yalan söylemek yakışmıyor. Sözleşme metni burada. Var mı yok mu, bakın... İnsanların gözünün içine baka baka yalan söylenmez. Siz devlet yönetiyorsunuz, devleti yönetme sorumluluğunuz var. Bakın sözleşmede ne diyor. Hak edişler düzenlenirken Emniyetten ilgili hak ediş ayı içerisinde tahakkuka bağlanmış ceza sayısı dikkate alınacaktır. İlk hak edişten başlamak üzere aylık 9.000 ceza sayısı kadar tutar garanti ödeme olarak yapılacaktır. Ancak sözleşmede belirtilen toplam ceza sayısının (14.400.000) sözleşme süresi bitiminden önce tamamlanması halinde, kalan sürelerde garanti ceza sayıları için ödeme yapılmayacaktır. Allah razı olsun!” şeklinde konuştu.

Karaca, EDS ile günde en düşük 4.100 trafik cezası kesileceğini hesapladığını belirterek, birkaç gündür Yalanlar-Gerçekler başlığı altında sosyal medyada açıklamalar yapıldığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Edirne’ye bakın, Ordu’ya bakın diyor. Ben baktım, Trakya’da sadece AKP’li Keşan Belediyesi kullanıyor. 2018’den bu yana Ordu’da Edirne’de EDS kullanılmıyor. Ordu İl Başkanımızı aradım, bir gün içinde 5 bin lira trafik cezası geldi bana dedi. Görüyorsunuz, bu sistemin kullanılabilirliği yok. Kuracaklar, tepkiler yükselince kapatacaklar. Türkiye’de bu sistemin kullanıldığı büyük bir yer yok. Bu ihalenin durdurulması gerek. Buna izin vermeyeceğiz, vermemeliyiz.”

KARACA’DAN AKLISELİM AKP’LİLERE “MÜDAHALE EDİN” ÇAĞRISI

Söz konusu olanın Bursa’nın Bursa’nın geleceği olduğunu vurgulayan Karaca sözlerini şöyle tamamladı:

“AKP’nin içindeki aklıselim insanlara sesleniyorum. Karşı durun, bu ihale iptal edilsin. 720 milyon lira Bursalıların cebinden çekilip yandaşa hortumlanacak. Eğer bu proje gerçekleşirse binlerce broşür bastırıp, ev ev, kapı kapı, fabrika fabrika gezerek dağıtacağız. Broşürlerle bu EDS hortumunu anlatacağız. Giderayak Bursa’ya bu kazığı atmayın. Bu sistemde ceza garantisi var. Sayın Başkan 12’nci maddeyi tekrar tekrar okumanı tavsiye ediyorum. Trafik ceza garantili EDS sistemini Bursa istemiyor.”

***

İŞTE GARANTİ CEZAYI İFADE EDEN SÖZLEŞME MADDESİ

Madde 12 - Ödeme yeri ve şartları

12.1. Sözleşme bedeli (ilave işler nedeniyle meydana gelebilecek artışlara ilişkin bedel dahil) BURULAŞ Mali İşler Müdürlüğü' nce ve Genel Şartnamenin hatalı, kusurlu ve eksik işlere ilişkin hükümleri saklı kalmak kaydıyla aşağıda öngörülen plan ve şartlar çerçevesinde ödenecektir:

EDS sisteminin kurulup devreye alınmasına müteakip, emniyet tarafından sistemin kabulünün yapılması sonrası, emniyet tarafından bu sistem üzerinden kesilecek ilk tahakkuka bağlanmış idari trafik para cezasının kesilmesi sonrası hakediş düzenlemeleri başlayacaktır. Bu tarih itibari ile 120 ay süre ile aylık hakediş düzenlemesi yapılacaktır. Ancak emniyet tarafından sistem kabulü onayı verilmesine rağmen 4 ay süresince hiç ceza kesilmemesi halinde en geç bu süre sonunda hakediş düzenlemeleri başlayacaktır.

Hakedişler aylık olarak ilgili ay sonunda düzenlenecektir. İlk tahakkuk eden cezanın ilgili ayın 10. gününden sonra kesilmesi halinde ilk hakediş düzenlemesi bir sonra ki ay kendinden önce ki ayda kesilmiş ceza sayılarınında ilave edilmesi suretiyle yapılacaktır. Sonraki hakkedişlerde sadece ilgili ay içerisinde ki tahakkuk eden cezalar dikkate alınacaktır.

Hakedişler düzenlenirken Emniyetten ilgili hakediş ayı içerisinde tahakkuka bağlanmış ceza sayısı dikkate alınacaktır. İlk hakedişten başlamak üzere aylık 9.000 ceza sayısı kadar tutar garanti ödeme olarak yapılacaktır. Ancak sözleşmede belirtilen toplam ceza sayısının (14.400.000) sözleşme süresi bitiminden önce tamamlanması halinde, kalan sürelerde garanti ceza sayıları için ödeme yapılmayacaktır. İlgili hakediş ayı içerisinde kesilen ceza sayısının garanti ceza sayısından az olması halinde, garanti edilen ceza sayısı kadar tutar ödenecek olup, gerçekleşen ceza sayısı ile garanti ceza sayısı arasındaki fark, sonraki ay ya da aylarda kesilen ceza sayısının garanti ceza sayısından fazla olduğu hakedişlerden mahsuplaşılacaktır. Ancak İşin süresinin sonunda kesilen ceza sayısının garanti ceza sayısının altında kalması halinde mahsup işlemi yapılmayacaktır.

EDS/KGYS yatırım bedeli için 120 ay süresince aylık 9000 adet ceza sayısı olmak üzere toplamda 1.080.000 adet ceza sayısı garanti edilmiştir. Yüklenici; EDS-KGYS sistemlerinin kabullerinin tamamlanması sonrasında 30 gün içerisinde, hakedişlerde garanti edilen ceza sayısı olan 1.080.000 adet ceza sayısının ihale teklif birim fiyat ile çarpımı sonucu elde edilecek tutarın tamamı için (KDV hariç) EDS – KGYS sistemlerinin kurulumu için gerekli yatırımları, alt kırımları da gösterilecek (EK-1 MALZEME ALIM ÖZET LİSTESİNE UYGUN OLARAK) ve fiyatlandıracak şekilde tek fatura düzenleyecektir. Bu fatura bedeli tamamlanana kadar aylık hakedişler için fatura düzenlenmeyecektir. Sonraki hakedişler için hizmet bedeli altında fatura düzenlenecektir. Ancak İdarenin talebi halinde hizmet bedeli faturası yerine sözleşme konusu diğer sistemlerin kurulum sürecinde ki maliyetler için, hizmet bedeli faturası yerine, fatura düzenlemesi yapılabilir.

Hakediş ödemeleri; garanti ceza sayısı tutarları için hakediş düzenlenmesine müteakip en geç 120 gün içinde, garanti ceza sayısı üzerinde ki tutarlar için emniyetten İdareye yapılan ödeme sonrası 10 gün içinde Yüklenici banka hesaplarına yatırılacaktır.

Hakedişlere ait KDV ayrıca ödenecektir. Bir hakkediş döneminde Yükleniciye ödenecek KDV dahil hakkediş hesabındaki birim fiyat, aynı döneme ait İl Emniyet Müdürlüğü tarafından İdare’ye ödenecek hakkediş rakamının aynı dönemdeki hakkediş konusu ceza sayısına bölünmesi sonucu bulunan ortalama birim fiyatının %90’nından fazla olamaz. Fazla olması durumunda ise Yükleniciye ödenecek hakkediş hesabındaki KDV dahil birim fiyat, emniyetin İdareye ödediği hakkediş rakamının aynı dönemdeki hakkediş konusu ceza sayısına bölünmesi sonucu bulunan ortalama birim fiyatının %90’ı kadar kabul edilir ve buna göre hakkediş hesabı yapılır. Daha önce Emniyet tarafından tahakkuka bağlanmış ve hakedişe konu olmuş cezaların, Emniyet tarafından herhangi bir nedenle iptali halinde Yükleniciye ödenmiş ya da ödenecek bu bedeller Yüklenici' nin bir sonra ki hakediş bedelinden düşülecektir.

Kaynak : istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları