loading
close
SON DAKİKALAR

Troya, dünya prömiyerini yaptı

Troya, dünya prömiyerini yaptı
Tarih: 10.11.2018 - 14:49
Kategori: Kültür & Sanat

Troya’nın UNESCO Kültür Mirası Listesi'ne girişinin 20. yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü görkemli bir “Dünya Prömiyeri” sahneledi.

Biletleri haftalar öncesinden tükenen eserin kapalı gişe gerçekleşen temsilini 3 bin 500’ü aşkın izleyici büyük bir beğeni ile izledi. Orkestra, Koro, Bale olmak üzere aynı anda 300 sanatçının sahnede olduğu eserin prömiyer gecesine izleyiciler yoğun ilgi gösterdi.

Ulu önder Atatürk’ün anıldığı bir video ile başlayan temsilde, davetliler arasında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Aksoy da vardı.

Proje yaratıcılığını ve sanat yönetmenliğini ünlü tenor, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan’ın üstlendiği eserin bestesi Bujor Hoinic’e, librettosu Artun Hoinic’e, rejisörlüğü Recep Ayyılmaz’a, koreografisi Volkan Ersoy’a ait.

Bir Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü prodüksiyonu olan eser; tarihin en önemli savaşlarından birine sahne olan ve İzmir’li ozan Homeros’un kaleme aldığı “İlyada Destanı”ndan, yaşandığı Anadolu’nun kadim değerine ve görkemine yakışır bir dekor, ışık, ses, görüntü, renk, müzik ve dansın büyüsü ile sahneye taşındı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan aynı sahneyi paylaştı. Mustafa Kurt, Homeros’u canlandırdı.

Biri aşkına diğeri ülkesine sahip çıkan iki erkek kardeş rolünde Murat Karahan, Troya Prensi “Paris”, Tan Sağtürk ise Paris’in Kardeşi “Hektor” rolünde idi.

Başrol kostümlerini ünlü modacı Atıl Kutoğlu’nun tasarladığı eserde Devlet Opera ve Balesi dansçılarından, 2015 yılında görevli olduğu turneden dönerken kaza geçiren Bora Acar Zöngür de özgün koreografisi ile sahnede yer aldı. Dekor tasarımını Özgür Usta’nın yaptığı operanın kostümleri Aydan Çınar imzası taşıyor.

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları