loading
close
SON DAKİKALAR

TTB'den Sağlık Bakanlığı'na: Randevu aralığının 5 dakikaya düşürülmesi tıbbi uygulama hataları ve şiddet doğurur

TTB'den Sağlık Bakanlığı'na: Randevu aralığının 5 dakikaya düşürülmesi tıbbi uygulama hataları ve şiddet doğurur
Tarih: 14.09.2021 - 13:09
Kategori: Sağlık, Yaşam

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ndeki (MHRS) randevu aralığının beş dakikaya düşürülmesi ve hekimlerden günde 90’dan fazla hastayı muayene etmesinin istenmesi ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’na bir yazı yazdı.

TTB, Sağlık Bakanlığı'na randevu aralığının 5 dakikaya düşürülmesinin hata ve şiddet doğuracağını bildiren bir yazı yazdı.

Muayene işleminin kayıt, anamnez, hazırlık, fizik muayene, gerektiğinde tetkik istemi, tetkiklerin incelenmesi ve tedavinin düzenlenmesi gibi aşamalarının anımsatıldığı yazıda beş dakikalık bir sürenin yeterli olmayacağı, özen eksikliği ile tıbbi uygulama hatalarına yol açacağına dikkat çekildi. Yazıda uygulamanın hekimler için şiddetin artması ve tatmin duygusunun zedelenmesi, hastalar için de yeterli ve nitelikli tanı ve tedaviye ulaşamama sonuçlarını doğurduğu kaydedildi.

“Tıbbi bilgiye, bilimsel kanıtlara aykırı bir şekilde çıkabilecek tıbbi uygulama hatalarından bu koşullarda meslektaşlarımızın sorumlu tutulamayacağını, ortaya çıkacak hatalardan doğrudan sağlık kurumları yöneticilerinin sorumlu sayılacağını belirtiriz” denilen yazıda randevu altyapısının bilimsel gereklere uygun hale getirmesi ile performans uygulamasının sonlandırılmasının birlikte ele alınması gerektiği de vurgulandı.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları