loading
close
SON DAKİKALAR

TTB'den son kullanma tarihi geçtiği iddia edilen Covid-19 aşılarına ilişkin açıklama

TTB'den son kullanma tarihi geçtiği iddia edilen Covid-19 aşılarına ilişkin açıklama
Tarih: 19.12.2021 - 12:16
Kategori: Sağlık, Yaşam

Türk Tabipleri Birliği'nden (TTB), Covid-19 BioNTech/Pfizer aşılarının bazılarında son kullanma tarihi geçtiği iddialarıyla ilgili açıklama yapıldı.

TTB, son kullanma tarihi geçtiği iddia edilen Covid-19 aşıları hakkında bilgi notu yayınladı.

TTB'den yapılan açıklamada, "Halkımızın aşı yaptırma konusunda herhangi bir endişe veya tedirginlik duymasına gerek yoktur" denildi.

TTB'nin açıklaması şöyle:
"BioNTech/Pfizer firmalarının "Comirnaty" aşılarının bazılarının üzerindeki son kullanma tarihinin geçmiş olduğu şeklinde medya ve sosyal medyada haberler çıkmakta ve tarafımıza da birçok başvuru olmaktadır. Konu hakkında Paul Erlich Enstitüsü tarafından; “10 Eylül 2021 tarihinden önce üretilip etiketlenen Biontech mRNA aşıları da dahil olacak şekilde söz konusu tüm aşıların raf ömrü üretim tarihinden itibaren 9 (dokuz) aya çıkarılmıştır” açıklaması yapılmıştır. Bu durum Sağlık Bakanlığı tarafından da açıklanmıştır.

Halkımızın aşı yaptırma konusunda herhangi bir endişe veya tedirginlik duymasına gerek yoktur. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılan Omicron varyantı ile beraber aşının önemi daha da artmıştır. Türk Tabipleri Birliği olarak Sağlık Bakanlığı’nı aşı konusunda halkımızı gereksiz tereddütlere yol açacak ve aşı karşıtlarına koz verecek durumlara meydan vermemesi konusunda uyarıyoruz. Aşılama ile ilgili gerekli düzenlemeler ve kampanyalar, Sağlık Bakanlığı tarafından zaman yitirilmeksizin yapılarak ölümler engellenmelidir."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları