loading
close
SON DAKİKALAR

TÜİK önünde Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık gözaltına alındı

TÜİK önünde Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık gözaltına alındı
Tarih: 09.06.2022 - 13:12
Kategori: Sendika

TÜİK önünde Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ve 4 yönetici gözaltına alındı.

TÜİK önünde Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ve 4 yönetici gözaltına alındı.

TÜİK önünde Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ve 4 yönetici gözaltına alındı. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mücahit Dede müdahale nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Gözaltına alınanların ifadeleri alınıyor.

Hastaneye kontrole götürüldüler. Mücahit Dede müdahale sırasında sıkılan gaz nedeniyle yaşadığı kalp rahatsızlığı nedeniyle tam teşekküllü başka bir hastaneye gönderildi.

Sendika bileşenleri arkadaşları serbest bırakılana kadar Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Merkezinin eski binasının önünde beklemeye devam ediyorlar.

Birleşik Kamu-İş’ten yapılan açıklamada “Gerçeklerden uzak veri açıkladığı gerekçesiyle TÜİK önünde yapmak istediğimiz eyleme polis müdahale etti.

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Mehmet Balık, Genel Sekreter Mücahit Dede, Eğitim İş Sendikası Denetleme Kurulu Başkanı Suat Sadış, Ankara 3 No’lu ve Denizli Şube Başkanlarımız gözaltına alındı.” dendi.

Birleşik Kamu-İş Gerçeklerden uzak veri açıkladığı gerekçesiyle TÜİK önünde yapmak istediğimiz eyleme polis müdahale etti, en temel sendikal hak ve özgürlüklerden biri olan protesto hakkımız gasp edildi.

Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Şube ve Temsilcilik Başkanlarımız, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalarımızın Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte TÜİK önünde basın açıklaması yapmak üzere toplandık. Polis müdahale tehdidinde bulundu ve çevik kuvvet tarafından itilerek TÜİK önünden uzaklaştırılmak istendik.

Görüntü almak isteyen gazetecilerin de engellendiği müdahalede, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Yaşanan arbedede Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Genel Sekreter Mücahit Dede, Denetleme Kurulu Başkanımız Suat Sadış, Ankara 3 No’lu Şube Başkanımız Doğan Dağdelen ve Denizli Şube Başkanımız Namık Kemal Aydoğan gözaltına alındı.

Genel Başkanımız Kadem Özbay, Anayasal bir hak olan gösteri/protesto hakkımızın gaspına yönelik bu antidemokratik baskıya tepki gösterdi ve şöyle konuştu:

“Bugün iktidarın borazanı haline gelmiş TÜİK, senin hakkını gasp ediyor farkında mısın? Sen anayasanın üzerinde yönetmeliklerin üzerinde bir emiri yerine getiremezsin.

Bugün kendi çocuğunun eğitim masraflarını karşılayamazken, eve gittiğinde o marketten çıkardığın fişi tek tek çizerken, bugün eğitimcilere yaptığınız şiddet tarihin en dip yerinde kayıtlı kalacaktır. Oradaki polis arkadaşlara seslendiğimizde, bizim fikrimizi sorgulaması bizim, bizim bu ülkeye karşı sorumluluğumuzu sorgulaması onların vicdanlarıyla hayatları boyunca çatışma yaşayacakları bir andır.

Ülkenin acı tablosu, bizler gibi yoksulluk sınırının altında ücret alan polislerin eğitimcilere şiddet uygulayacak hale gelmesidir. Hiçbir kuvvet, anayasadan, bu cumhuriyetin yurttaşlarından üstün değildir. Bugün uygulanan emir kanunsuzdur. İster cumhurbaşkanı olun ister vali olun, bu ülkenin hiçbir yurttaşından üstün değilsiniz.

Bu Türkiye tarihinde kara bir leke olarak kalacak talimatı yerine getirmişlerdir. Öğretmenlerin, memurların, işçilerin, emekçilerin temsilcilerinin üzerine biber gazı ile şiddetle müdahale etmişlerdir. Biz haklarımızı alana kadar, hatta buradan altını çiziyorum; bize o şiddeti uygulayanların ve o talimatı verenlerin çocuklarının bu ülkede daha özgür yaşayabilmesi için sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları