loading
close
SON DAKİKALAR

'Turizm Bakanı'nın şirketi yüzünden diğer acenteler iş yapamıyor'

'Turizm Bakanı'nın şirketi yüzünden diğer acenteler iş yapamıyor'
Tarih: 20.09.2019 - 12:40
Kategori: Gündem

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, halen turizm sektörünün lider firmalarından birisinin sahibi olması sebebiyle, sektörde yaşanan tepkileri TBMM gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Budak, sektörde geniş düzenleme ve denetleme yetkisi bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, aynı zamanda turizm sektöründe hakim durumda bulunmasının, rekabet kurallarına, siyasi ve ticari etiğe uygun olmadığını söyledi.

Bakanın halen tek sahibi olduğu seyahat acentesinin,  sektörün en büyüğü olduğunun altını çizen Budak, “Bu şirketin otellerle yaptığı anlaşmalar yüzünden, diğer acenteler iş yapamamaktan şikayetçi oluyor. Şimdi sen bir sektörün en önemli oyuncusu olacaksın, diğer tarafta sektörle ilgili temel ve kritik kararların alındığı en üst makamda bulunacaksın. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama olamaz” dedi.

Çetin Osman Budak, Booking.com gibi bir dijital pazarlama şirketinin Türkiye’deki faaliyetinin durdurulmasına rağmen, Bakan Ersoy’un bu alanda da iş yapan bir şirketi olduğunu belirterek, bunun da tartışmalı bir durum olduğunu bildirdi.

“REKABET KURULU’NU GÖREVE ÇAĞIRIYORUM”

Mehmet Nuri Ersoy’un rekabet hukuku kapsamında, hakim durumu kötüye kullandığına da vurgu yapan Budak,

“Bakanın şirketleri yüzünden sektörde iş yapamayan diğer oyuncular, bu konuyu doğrudan şikayet etmekten bile çekiniyorlar. Turizm sektörü tamamen sindirilmiş durumda. Normal şartlarda başvuru olmasa bile Rekabet Kurulu’nun acilen devreye girerek re’sen soruşturma başlatması gerekir. Burada açıkça hakim durumun kötüye kullanılması sözkonusudur. Rekabet Kurulu’nu bu konuda göreve çağırıyorum” diye konuştu.

Turist sayısı yönünden rekor kırılmasının beklendiği 2019 yılında, gerek işletmeciler, gerekse pazarlama ayağını oluşturan acentelerinin, bu artıştan yeterince faydalanamadıklarının altını çizen Budak, “Bakanlıkla herhangi bir işi olan şirketler, işleri sıkıntıya girmesin ve bir an önce sonuçlansın diye mecburen Bakanın şirketleriyle anlaşmayı tercih ediyorlar. Bu durum, serbest piyasa ekonomisine olduğu gibi, ticari ahlaka ve siyasi ahlaka da aykırılık teşkil ediyor” ifadelerini kullandı.

Çetin Osman Budak şu soruları yöneltti:

“Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, sahip olduğu ve turizm sektöründe hakim durumda bulunan şirketlerin, emsallerine göre daha avantajlı faaliyet gösterdiğine ilişkin iddialar doğru mudur?  Oteller ile en fazla tek yetkililik anlaşması imzalayan şirketin Kültür ve Turizm Bakanı’na ait olması bir tesadüf müdür?  Bazı otel sahiplerinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndaki işlerini daha kolay yürütebilmek için, önergemize konu şirketle “tek yetkillik” anlaşması imzaladıkları iddiaları doğru mudur? Mehmet Nuri Ersoy’un Turizm Bakanı olarak göreve başladığı 2018 yılı Temmuz ayından bu yana ülkemizde kapanan turizm acentesi sayısı nedir?”

 

 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları