loading
close
SON DAKİKALAR

Türkiye Yahudi toplumunun onursal başkanı Bensiyon Pinto hayatını kaybetti

Türkiye Yahudi toplumunun onursal başkanı Bensiyon Pinto hayatını kaybetti
Tarih: 13.01.2022 - 11:17
Kategori: Yaşam

10 yıl Türk Yahudi Toplumu Başkanlığı görevlerini üstlenen, Türk Yahudi Toplumu ilk ve tek Onursal Başkanı Bensiyon Pinto hayatını kaybetti.

1954’te İstanbul Yıldırım Spor Kulübü kurucularından biri olan, 1976’da Türk Yahudi Toplumu’nda hahambaşılıkta maliye bölümü başkanlığı ve 1979’da hahambaşılık müşavirlerinin başkan vekilliği, 1989 – 2003 yılları arasında aralıklarla toplamda 10 yıl Türk Yahudi Toplumu Başkanlığı görevlerini üstlenen, Türk Yahudi Toplumu ilk ve tek Onursal Başkanı Bensiyon Pinto hayatını kaybetti.

Bensiyon Pinto Türk Yahudi Toplumu başkanlığından sonra, anılarını nehir söyleşi olarak anlatmış, yaşamının en önemli bölümleri, “Anlatmasam Olmazdı - Geniş Toplumda Yahudi Olmak” başlığı altında derlenmiş, 2008 yılında yayınlanmış, Almanca ve İngilizceye çevrilmişti.

Toplumsal birlik ve bütünlüğünün yaşatılmasında çok ciddi katkı sağlayan Bensiyon Pinto, Türk siyasetini yöneten ve yönlendiren isimlerle her zaman yakın ve samimi ilişkiler içinde oldu. Pinto, çalışmalarını Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyaya doğru bir şekilde tanıtılması doğrultusunda yapmayı, yaşamı boyunca ilke edindi.

BENSİYON PİNTO KİMDİR?

Bensiyon Pinto, 8 Ekim 1936 tarihinde İstanbul’un Şişhane, Kuledibi semtinde dünyaya gelmiştir.

İlkokulu, Birinci Karma Musevi İlkokulu’nda, ortaokulu da Fransız Koleji Saint Benoit Lisesinde okumuş, askerliğini 1958’de Denizli’de tamamlamıştır. İş hayatına Karaköy Bankalar Caddesinde elektrik malzemesi ticareti ile başlamış ve iş yaşamını aynı alanda sanayici olarak sürdürmüştür.

Türk Yahudi Toplumundaki yöneticiliğine 1954 yılında başlamış, İstanbul Yıldırım Spor Kulübünün kurucularından biri olmuş; 1976’da Türk Yahudi Toplumunun merkezi olan Türkiye Hahambaşılığında, maliye bölümünün başına geçmiştir. 1979’da Hahambaşılık Müşavirlerinin Başkan vekilliğini yapmıştır. 1989 yılından 2003 yılına kadar muhtelif zamanlarda, toplam 10 yıl Türk Yahudi Toplumu Başkanlığı görevinde bulunmuş, idarenin yapılandırılması ve toplumsal birlik ve bütünlüğünün yaşatılmasında için çok ciddi katkı sağlamış; Türk siyasetini yöneten ve yönlendiren isimlerle her zaman yakın ve samimi ilişkiler içinde olmuş; ülkemiz, bölgemiz ve dünyada barışın ve anlayışın hakim olması için her zaman gayret göstermiş; çalışmalarının tamamını, Türkiye Cumhuriyetinin dünyaya doğru bir şekilde tanıtılması doğrultusunda yapmayı, yaşamı boyunca ilke edinmiştir.

Başkanlığından sonra, anılarını nehir söyleşi olarak anlatmış, yaşamının en önemli bölümleri, “Anlatmasam Olmazdı - Geniş Toplumda Yahudi Olmak” başlığı altında derlenmiş, 2008 yılında yayınlanmış, Almanca ve İngilizceye çevrilmiştir.

Türk Yahudi Toplumunun ilk ve tek Onursal Başkanı olan Bensiyon Pinto; Ester “Eti” Pinto ile evli, iki oğul ve dört torun sahibidir.

 

Türkiye Hahambaşılığı Vakfı'ndan başsağlığı mesajı;

Türkiye’mize & Toplumumuza uzun yıllar özveri, sevgi, inanç & tüm benliğiyle hizmet etmiş, TYT başkanımız, Onursal başkanımız, hepimizin hocası, vefa timsali, örnek insan Bensiyon Pinto’muzu kaybettik.

Ailesine, dostlarına & Türkiye’mize başsağlığı dileriz.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan başsağlığı mesajı;

"Türkiye Yahudi toplumunun onursal başkanı Bensiyon Pinto’nun vefatını üzüntüyle öğrendim. Yakınlarına, sevenlerine ve özveriyle hizmet ettiği Yahudi cemaatine başsağlığı ve sabırlar diliyorum."

 

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları