loading
close
SON DAKİKALAR

Türkiye’de Gezilecek Yerler: Türkiye’de gezilmesi gereken yerler listesi

Türkiye’de Gezilecek Yerler: Türkiye’de gezilmesi gereken yerler listesi
Tarih: 24.06.2024 - 11:53
Kategori: Seyahat

Türkiye’de her şeyin bir arada olduğu bir tatil yapmak istiyorsanız ilk rotanız İstanbul olmalı. Özellikle Kapalıçarşı alışveriş deneyimi, kesinlikle unutulmaz. Turistlerin Mutlaka Bilmesi Gereken 7 Gezi Önerisi.

Türkiye, seyahat amacınıza göre size pek çok farklı gezi önerileri sunabilecek zenginliklere sahip bir ülke. Bizans İmparatorluğundan Roma İmparatorluğuna, Osmanlı İmparatorluğundan Hititlere; dünyanın en büyük kültürlerine yuva olmuş Türkiye’nin aynı zamanda turkuaz plajları, birbirinden modern gezilecek yerleri ve dağların arasına gizlenmiş doğal güzellikleri var. Kayak, yamaç paraşütü, bungee jumping ve rafting gibi ekstrem spor merkezleri; Ani Harabeleri, Efes ve Gelibolu Yarımadası gibi tarihi yerleri; Eğirdir Gölü, Kelebekler Vadisi ve Ayder Yaylası gibi doğal cennetleri ile Türkiye, Anadolu ile Avrupa’yı birleştiren İstanbul Boğazı’nın büyüleyici güzelliği eşliğinde dolu dolu bir tatil yapma imkanı veriyor.

Türkiye gezi planı yapmadan önce sizin için hazırladığımız rehber yazılara göz atmayı unutmayın!

Türkiye’de Gezilecek Yerler: Türkiye’de Gezilmesi Gereken Yerler Listesi

Türkiye; Ayasofya, Kapadokya, Yanartaş (Chimera), Asos, Kapalıçarşı, Pamukkale ve Sultanahmet Camii gibi görülecek yerleri ile Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir turizm merkezi. Burada binlerce yıldır yanan ateşi görebilir, Osmanlı mimarisinin en seçkin örnekleri ile karşılaşabilir ve her şeyden uzakta, kendinizi dinleyebileceğiniz sakin bir tatile kavuşabilirsiniz.

Türkiye’de tarihi bir yolculuk yapmak istiyorsanız ülkenin birçok köşesinde Roma, Osmanlı, Bizans, Hitit, Selçuklu, Likya, İyon gibi birçok hakim kültürün izleri ile karşılaşabilirsiniz. Birçok şehirde Roma döneminde şehir merkezi olarak kullanılan “acropolis” ve eğlence merkezi olarak hizmet veren “hippodrome” gibi yapılar, tarih seven gezginleri bekliyor.

Turistlerin Mutlaka Bilmesi Gereken 7 Gezi Önerisi

Türkiye’de gezilecek yerleri merak ediyorsanız sizin için birkaç önerimiz var.

Türkiye’de her şeyin bir arada olduğu bir tatil yapmak istiyorsanız ilk rotanız İstanbul olmalı. Özellikle Kapalıçarşı alışveriş deneyimi, kesinlikle unutulmaz.

Denize girmek, dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla tanışmak ve ultra lüks tatil köylerinin tadını çıkarmak için Antalya ve Muğla şehirlerini ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Fethiye, Bodrum ve Alanya, bu konularda sunduğu seçeneklerle öne çıkar.
Peri Bacalarını ziyaret etmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer Kapadokya.
Adıyaman’daki Nemrut Dağı, devasa boyutlardaki heykelleri görebileceğiniz masalsı bir yer.
Tarihin en eski kalıntılarından birini görmek istiyorsanız rotanızı Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’ye çevirin.
Ülkenin en iyi müzelerinden bazılarını ve Atatürk’ün ünlü anıt mezarı Anıtkabir’i görmek için gitmeniz gereken yer Ankara.
Marmaris, masmavi denizlerde ve altın renkli kumsallarda ekonomik bir tatil yapmak için gidebileceğiniz bir yer.
Doğu ve Batı Sanatının Birleştiği Ülke
Türkiye sanatı, bulunduğu konum itibariyle hem doğu hem batı kültürlerinden besleniyor. Hattiler, İyonlar, Asurlar ve Persler gibi insan medeniyetinin en eski ve güçlü topluluklarının izlerini bıraktığı Anadolu topraklarındaki müzeler, zengin koleksiyonlara sahip. Neolitik Çağ’dan çağdaş Türkiye devrine kadar geniş bir zaman aralığını kapsayan bu müzelerde vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız...

Türkiye’deki Müzeler

İslam sanatının en güzide örnekleri, ülkenin her köşesine yayılmış. İstanbul Boğazı çevresine konumlanmış modern sanat müzelerinde günümüzün çağdaş sanatçılarının eserleri ile karşılaşmak mümkün. Doğu ile Batı felsefelerinin iç içe geçtiği Türkiye, sanatsal anlamda da zengin bir ülke. İstanbul’da bulunan İstanbul Modern, ülkedeki çağdaş sanatın nabzını elinde tutarken Beyoğlu, Beşiktaş, Kadıköy ve Karaköy civarına konumlanmış sanat galerilerinde ülkenin yetenekli sanatçıları ile karşılaşmak mümkün. İstanbul Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi ve Zeugma Mozaik Müzesi gibi kültür yapılarında ise ülkenin tarihine göz atılabilir.

Türkiye’deki Konser ve Festivaller

Dünyanın en ünlü isimleri Türkiye’ye konser vermeye sık sık gelir. İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa gibi şehirlerde verilen konserlerde şehrin insanları bir araya gelir ve doyasıya eğlenir. Türkiye aynı zamanda tatil beldelerinde, sahillerde ve ormanlarda yapılan müzik festivalleri ile de çok ünlüdür. Chill-Out Türkiye, Cappadox, Zeytinli Rock ve Electronica gibi festivaller, müzikseverlerin bir araya geldiği etkinlikler arasında yer alan ve renkli görüntülere sahne olan organizasyonlardan sadece bazıları.

Sinema, edebiyat, tiyatro, heykel, şiir… İster Doğu, ister Batı, ister evrensel... Türkiye’de sanatın her koluna yer var.

Türkiye’de Yapılacak Eğlenceli Şeyler

Türkiye’de gezilecek yerler, her zaman kültürel ya da tarihi olmak zorunda değil. Sırf eğlence amacı güdenler, Türkiye’de yapacak birçok şey bulabilir. Üstelik çoğu ücretsiz! Ladin ve kayın ormanları ile kaplı Karadeniz, sıra dışı doğal oluşumların bulunduğu Kapadokya ve antik kalıntılar arasında yüzülebilen Ege ile Akdeniz kıyıları, gezginlere yapılabilecek eğlenceli şeyler konusunda ilham verir. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerde ise aradığınız her eğlenceyi bulabilirsiniz.

Türkiye’de neler yapılır?

-Likya Yolu yürüyüşü
-Türk hamamları
-Kapalıçarşı alışverişi
-Şanlıurfa’da sıra geceleri
-Nemrut’ta gün batımı
-Çoruh Nehri’nde rafting
-Fethiye’de yamaç paraşütü
-Konya’da semazen gösterisi
-Kapadokya’da balon turu
-Ege’de mavi yolculuk
-Doğu Ekspresi ile tren yolculuğu
-Kaş’ta su altı dalışı
Daha detaylı bilgi almak için tıklayın:

Türkiye’deki Antik Şehirler: Görülmesi Gereken 20 Antik Şehir

Türkiye’deki tarihi yerleri keşfetmek istiyorsanız uzun bir tatile ihtiyacınız var demektir.

Efes Antik Kenti, İzmir
Hattuşaş Antik Kenti, Çorum
Ani Harabeleri, Kars
Göbeklitepe, Şanlıurfa
Milet Antik Kenti, Aydın
Knidos Antik Kenti, Muğla
Çatalhöyük, Konya
Zeugma, Gaziantep
Myra Antik Kenti, Antalya
Afrodisias Antik Kenti, Aydın
Aspendos Antik Kenti, Antalya
Phalesis Antik Kenti, Antalya
Pergamon Antik Kenti, İzmir
Troya Antik Kenti, Çanakkale
Assos Antik Kenti, Çanakkale

Bir Gurme Rotası: Türkiye’de Yemek Kültürü

Türk yemek kültürünü keşfetmek istiyorsanız alacağınız birkaç kiloya hazırlıklı olun. Bol şerbetli tatlıların, baharatlarla terbiyelenmiş etlerin ve lezzetli hamur işlerinin vatanı Türkiye, özellikle sokak lezzetleri ile pek ünlü. Her sokakta görebileceğiniz döner (doner) restoranları, sokaklarda gezen seyyar köfte arabaları (kofte) ve tabii ki bir İstanbul klasiği olan balık ekmek, Türk sokaklarında kolayca bulabileceğiniz yiyecekler. Ayrıca midye dolma, haşlanmış mısır, kestane kebap ve kokoreç, Türkiye’nin popüler sokak yemeklerinden diğerleri…

Gaziantep Gurme Turu

Baklavanın kökeni Gaziantep olmalı. Ülkenin en ünlü baklava markalarını ortaya çıkaran bu şehir, aynı zamanda kebapları ile de pek ünlü. Yolunuz Gaziantep’e düşerse bu şehrin gastronomi dalında neden UNESCO tarafından “En Yaratıcı Şehir” olarak seçildiğini anlayabilirsiniz.

Sokak Lezzetlerini Kaçırmayın: İstanbul Gurme Turu

İstanbul yemek kültürü hakkında ne denebilir ki? Eminönü’nde Boğaz manzarası eşliğinde balık ekmek yemenin keyfini hiçbir İstanbullu değişmez. Sokak lezzetlerinin yanı sıra ülkenin en iyi restoranlarından birkaçı İstanbul’da bulunur. Moleküler gastronomiden dünya mutfaklarına kadar yemek kültürü ile alakalı her şeyi bu şehirde bulabilirsiniz.

Bir Hamsi Masalı: Karadeniz

Karadeniz Bölgesi civarlarına gittiğinizde işler biraz değişir. Bölge halkı, mısır ve balık tariflerini çok iyi bilir; bu iki yiyecekten binlerce tarif üretebilir! Özellikle mısır ekmeği, hamsili pilav, kuymak ve etli lahana sarması tariflerini mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Sokak Lezzetlerinde İstanbul’un Rakibi: İzmir

İzmir, lezzet konusunda İstanbul ile yarışır ve bu şehir, en iyi kokoreç ve midye dolmanın kendinde olduğunu iddia eder! İzmir’in ayrıca balık restoranları da pek ünlüdür.

İskender Kebabın Anavatanı: Bursa

Türkiye’de iskender Bursa’da yenir, çünkü bu ünlü tarifin çıkış noktası da bu şehirdir!

Kebap Yemek İsteyen Buraya: Güneydoğu Anadolu

Kebap yemek istiyorsanız rotanızı kesinlikle güneydoğuya çevirin: Adana, Urfa, Diyarbakır, Mardin…

Ünlü Türk Kahvaltıları için Doğuya Gidin

Ülkenin en lezzetli peynirlerini Kars ve Van çevresinde bulabilirsiniz. Van kahvaltıları da pek meşhurdur!

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları