loading
close
SON DAKİKALAR

Uğur Dündar, Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım ortak yayınında moderatörlük yapmama kararı aldı, Yıldırım 'üzüldüm' dedi

Uğur Dündar, Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım ortak yayınında moderatörlük yapmama kararı aldı, Yıldırım 'üzüldüm' dedi
Tarih: 09.06.2019 - 09:10
Kategori: Gündem

YSK'nın hukuka aykırı şekilde İBB seçimini iptal etmesinin ardından 23 Haziran'da yenilenecek olan seçim öncesi Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım, bir programda bir araya gelip İstanbul'u konuşma kararı almıştı...

Binali Yıldırım, programın moderatörlüğünü Uğur Dündar'ın yapmasını tercih ettiğini ifade etmişti. Uğur Dündar, bu sözlere Twitter hesabından "Binali Bey'in durüstlüğüme duyduğu güvene ve böyle bir sorumluluğu üstlendiğimde adaletin terazisini asla saptırmayacağıma emin olmasına çok teşekkür ederim..." şeklinde yanıt vermişti. Ancak Dündar, dün moderatörlük teklifini kabul etmeyeceğini duyurdu.

Dündar, "Moderatörlüğüm üzerinden her iki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek bir takım hazırlıklar yapıldığını görüyor ve bu sebeple 50 yıldır ödünsüz bağlı kaldığım evrensel yayıncılık ilkeleri gereği moderatörlük yapmama yönünde aldığım kararı kamuoyuna saygıyla arz ediyorum" dedi.

Dündar'ın açıklaması şöyle:

"Tarihi 31 Mart seçimleri öncesinde, Sn.B.Yıldırım ve Sn.E. İmamoğlu’nun katılacağı açık oturumun moderatörlüğü için her iki adayın da ismim üzerinde uzlaşmaları, onurla sürdürdüğüm 50 yıllık meslek hayatımın manevi madalyalarından biri olmuştur.

Halkımızın yıllardır Türkiye’nin en güvenilir ismi olarak tarafıma gösterdiği güvenin, siyasi kutuplaşmanın zirveye çıktığı bu dönemde ve böyle önemli bir konuda her iki aday tarafından paylaşıyor olması son derece anlamlı ve değerlidir. Her iki adaya da teşekkür ediyorum.

Kendime ve toplumuma karşı duyduğum sorumlulun bilinciyle, bu açık oturumda adaletin terazisini milim saptırmayacağıma ve geçmiştekilerde olduğu gibi, her iki tarafın da yayın sonrasında teşekkürleriyle karşılaşacağıma en ufak şüphem yoktur. Bunlarla birlikte... Moderatörlüğüm üzerinden her iki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek bir takım hazırlıklar yapıldığını görüyor ve bu sebeple 50 yıldır ödünsüz bağlı kaldığım evrensel yayıncılık ilkeleri gereği moderatörlük yapmama yönünde aldığım kararı kamuoyuna saygıyla arz ediyorum.

Binali Yıldırım da Uğur Dündar'ın bu kararı sonrası Twitter hesabından açıklama yaptı. 

Yıldırım, "Uğur Bey’in kararına üzüldüm. "Adaylar ve demokrasi zarar görür" diyor. Ne gibi bir zarar, anlamadım! O soracaktı, biz cevaplayacaktık. Umarım bu kararda "birilerinin" baskısı etkili olmamıştır" dedi.

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları