loading
close
SON DAKİKALAR

Ünal Çeviköz’ün, İsveç’teki Büyükelçiliğimiz Önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasına ilişkin yazılı basın açıklaması

Ünal Çeviköz’ün, İsveç’teki Büyükelçiliğimiz Önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasına ilişkin yazılı basın açıklaması
Tarih: 23.01.2023 - 00:26
Kategori: Gündem

TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz’ün, İsveç’teki Büyükelçiliğimiz önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasına ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz’ün, İsveç’teki Büyükelçiliğimiz önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasına ilişkin yazılı basın açıklaması şöyle:

"İsveç’in başkenti Stokholm’de, Büyükelçilik binamızın önünde Kur’an-ı Kerim yakılması son derece vahim bir olaydır. Şiddetle kınadığımız bu eylemi ifade özgürlüğü kılıfına sığınarak geçiştirmek asla kabul edilemez.

Bu eylemin “İslamofobi” ile açıklanması da mümkün değildir. Olay açıkça İslam düşmanlığıdır ve nefret suçudur.

İfade özgürlüğü, inanç özgürlüğünün ve insani değerlerin en önünde gelmesi gereken “diğerlerinin haklarına ve değerlerine saygı ilkesini” ihlal etmemelidir. Demokrasi, temel hak ve özgürlükler konusunda daima yüksek düzeyde bir duyarlılık göstermesiyle bilinen İsveç toplumunda bu tür eylemlere yeltenebilen bireylerin bulunması üzücüdür. Unutulmamalıdır ki İsveç’in üye olmak için başvurduğu NATO, sadece bir askeri savunma örgütü değil aynı zamanda demokratik değerleri de savunan ülkelerin bir araya geldikleri bir siyasi örgüttür.

Büyükelçiliğimizin önünde yapılan eylemi sadece İsveç hükümetinin değil aynı zamanda İsveç toplumunun da desteklemediğini umuyoruz."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları