loading
close
SON DAKİKALAR

Üretici ve Kooperatif Pazarı 4 Temmuz'da açılıyor

Üretici ve Kooperatif Pazarı 4 Temmuz'da açılıyor
Tarih: 04.07.2021 - 09:20
Kategori: Yerel

Pandemi nedeniyle geçen yılın aralık ayından bu yana açılamayan ve Kadıköy Salı Pazarında kurulan Üretici ve Kooperatif Pazarı, 4 Temmuz itibariyle açılacak.

COVİD 19 tedbirleri kapsamında hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulaması nedeniyle Aralık 2020 tarihinden beri açılamayan Üretici ve Kooperatif Pazarı açılıyor. Tarihi Kadıköy Salı Pazarında, Pazar günleri kurulan Üretici ve Kooperatif Pazarı 4 Temmuz tarihinden itibaren her hafta pazar günleri tekrar hizmet vermeye başlayacak.

Pazarda kimler ürün satabilir?

İstanbul’da ikamet eden ve İstanbul’da üretim yapan Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticiler. Türkiye geneli tarımsal ürün üreten ve işleyen Üretici Kooperatifleri.

Pazarda hangi ürünler satılabilir?

Çiftçiler sadece kendi ürettikleri ve ÇKS de belirtilen tarımsal ürünlerini. Kooperatifler; ortakları tarafından üretilen ve kooperatifin satması için verdikleri tarımsal ürünler ile yine ortaklarının üretmiş olduğu ürünlere ait işlenmiş tarım ürünleri.

Müracaat nasıl ve nereye yapılır?

Müracaatlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Yönetim Yenileme A.Ş (İSYÖN AŞ.) bir dilekçe ve ekleri ile müracaat edilerek yapılır. Müracaat dilekçesi ve ekleri 0534 563 69 61 numaralı WhatsApp hattına iletilir. Yapılacak inceleme sonucunda değerlendirme sonucu telefon aracılığı ile tarafınıza iletilecektir. Müracaatı uygun olanlar evrak asıllarını İBB Tarım ve Su Ürünleri Müdürlüğü Kocatepe Mah. Kantarcılar Sok. No:10/1 Bayrampaşa/İSTANBUL adresine posta/kargo yolu ile ileteceklerdir (Evrak asıllarını Pazar’da bulunan görevlilere elden teslim edilebilir).

Müracaat için istenen belgeler

Çiftçiler için;

Dilekçe (Buradan indirebilirsiniz.)
Cari Yıl içerisinde alınmış ÇKS belgesi
Kimlik fotokopisi
2 Adet vesikalık resim.
Taahhütname (Buradan indirebilirsiniz.)
*2020 yılında pazara katılan ve evraklarını eksiksiz olarak teslim eden üreticilerden istenmemektedir.

Kooperatifler için;

Dilekçe (Buradan indirebilirsiniz.)
Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi
İmza Sirküleri
Yönetim Kurulu Tarafından kendileri adına kooperatifin yetki verdiği kişi/kişileri belirten yetki dilekçesi (Buradan indirebilirsiniz.)
Ana Sözleşme
Yetki verilen kişi/kişilerin kimlik fotokopisi
Yetki verilen kişi/kişilere ait 2’şer adet vesikalık fotoğraf.
Taahhütname (Buradan indirebilirsiniz.)
*2020 yılında pazara katılan ve evraklarını eksiksiz olarak teslim eden kooperatiflerden istenmemektedir.

Üretici ve Kooperatif Pazarında dikkat edilmesi gereken kurallar

Kendilerine pazarda yer verilen üretici ve kooperatifler komisyoncuların kullandığı depozitolu kasa ile kesinlikle ürün getirmeyeceklerdir.
Üreticiler ÇKS kaydında olmayan kendilerinin ürettikleri ürünler dışında ürün satışı yapmayacaklardır.
İşlenmiş ürünlerin etiketleri yeni olacak, son kullanma tarihi geçmiş ürün satılmayacaktır.
Organik sertifikası bulunmayan ürünler organik etiketi ile satışa sunulmayacaktır.
Üreticiler ve kooperatifler pazara gelirken üretici bilgi formunu doldurmuş olarak gelecekler, formları görevli personele teslim ettikten ve formda belirtilen ürünler kontrol edildikten sonra pazara giriş yapacaklardır.
Form ile bildirim yapılmayan ürünlerin satışına müsaade edilmeyecektir.

Üretici pazarına ilişkin genel esaslar

  • Üretici pazarında yer alan üreticilerimiz her yılın Nisan ayı sonuna kadar güncel ÇKS kaydını idareye teslim edeceklerdir. Güncel ÇKS kaydını teslim etmeyenler tezgâh açma hakkını kaybetmiş olacaklardır.
  • 2B sorunu olan yerlerde Tarım ve Su Ürünleri Müdürlüğünün tespiti esas alınır.
  • Üretici ve Kooperatifler pazarda kendilerine tahsis edilenler satış tezgâhını kesinlikle bir başkasına kullandıramaz. Tezgâhını başkasına kullandırdığı tespit edilenin tezgâh hakkı başkaca bir uyarıya gerek kalmadan bir tam yıl süreyle askıya alınır. Bu süre içerisinde üretici pazarında tezgâh açmasına kesinlikle izin verilmez.
  • Üretici pazarında yer alacak kooperatifler için tarımsal ürün ya da gıda üretimi esas olacaktır. Buna ilişkin hükümler ana sözleşmelerinde yer alıyor olmalıdır. Bunların dışında ürünlerin satılmasına izin verilmeyecektir.
  • Her bir üretici ya da kooperatife azami 2 (iki) tezgâh verilecektir.
  • Kura çekimi idarenin belirlemiş olduğu bir tarihte pazarda tezgâh açmış ve gerekli evraklarını tamamlayarak idareye teslim etmiş üretici ve kooperatifler için katılımcıların huzurunda yapılacaktır. Kur’a çekimine katılanların dışında kalanlar ise kura çekilmiş alanın bitişiğinden başlamak üzere pazara geliş sırasıyla yerleşeceklerdir.
  • Kuralar her yıl Mayıs ayı içerisinde yeniden çekilecektir.
  • Bir defaya mahsus olmak üzere kur’a çekimini takip eden hafta ile sınırlı olmak üzere becayiş yapılabilecektir.
  • Kura çekimi yapıldıktan sonraki gün ve haftalarda gerekli evraklarını tamamlayıp müracaat edenlere de kura çekilen alanın bitişiğinden başlamak üzere yer verilecektir.
  • Kur’a çekilen alanlarda herhangi bir nedenle satış yerlerinde boşalma olduğunda kurada en son çıkan kişiden başlamak üzere sırayla boşalan yere geçme imkânı verilecektir.
Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları