loading
close
SON DAKİKALAR

'Uyutan' gazlar iklimi bozuyor

'Uyutan' gazlar iklimi bozuyor
Tarih: 12.02.2012 - 23:42
Kategori: Çevre

Cerrahi işlemlerde kullanılan anestezi gazları, iklimi bozan etkenler arasında bulunuyor.

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Şükran Şahin, cerrahi uygulamalarda anestezi kullanımında dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Bu yıl düzenlenecek anestezi kongresinde ''Önce Zarar Verme'' teması ile çevre duyarlılığına dikkati çekmeyi hedeflediklerini belirten Şahin, ameliyatlarda kullanılan anestezik gazların (halojenli gazlar ve azot protoksit gazı) az miktarda salınmalarına rağmen, güçlü sera etkisine sahip olduklarını ve küresel ısınmayı önemli ölçüde artırdığını ifade etti.

Tıbbın gelişmesiyle sterilitenin öneminin kavrandığını belirten Şahin, hijyenin sağlanması için tek kullanımlık tıbbi malzemelerin yaygınlaştığını ifade etti. Tek kullanımlık malzemeler ve tıbbi atıkların da giderek aşırı bir çevre kirliliği meydana getirdiğini vurgulayan Şahin, ''Bu atıklar, sadece enfeksiyon, kimyasallar ve radyoaktif madde açısından değil, çöplüklerde yine bir sera gazı olan metan gazı oluşumuna da katkıda bulunmaktadır. Sağlık sektöründe ortaya çıkan bu atıklar, çevreye ve dolayısıyla doğal yaşama zarar vermektedir'' dedi.

Doğanın dengesini bozmayacak ve çevre kirliliğine neden olmayacak yeni anestezi uygulamalarının müjdesini veren Şahin, ''Sera etkisine neden olan anestezik gazların kullanımının azaltıldığı veya kullanılmadığı anestezi teknikleri var. Yine doğal atmosfer gazlarından olan ve anestezik özelliği olan xenon gazı var, bu gaz çok pahalı olduğundan henüz rutin kullanıma girmiş değil. Ama bilim insanları, çevreye çok daha saygılı anestezik gazlar için çaba gösteriyorlar. Bir de sağlık kurumlarında bu 'ekotoksik' maddeleri tespit eden, izleyen araçların geliştirilmesi ve kullanılması gerekiyor'' diye konuştu.
 
Şahin, Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği olarak, bu konulara dikkati çekmek, tartışmak ve geleceğin korunmasına katkıda bulunmak için bu yıl yapacakları kongrede ana temanın ''çevre ve anestezi'' olarak belirlendiğini söyledi.

Kongreye yurt içi ve yurt dışından yaklaşık 2 bin anestezi doktoru katılacağını anlatan Şahin, sadece anesteziyi değil, yoğun bakım, ağrı ve toksikoloji gibi anestezistlerin uğraştığı diğer konuların da tüm yönleriyle ele alınacağını ifade etti. Şahin, kongrede tamamen damar yolu ile sağlanan ve gazların kullanılmadığı anestezi tekniklerini ve bölgesel uygulanan anestezi tekniklerini konuşacaklarını anlattı.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları