loading
close
SON DAKİKALAR

Uzunköprü ile Dimitrovgrad Belediyesi'nden sele karşı ortak proje

Uzunköprü ile Dimitrovgrad Belediyesi'nden sele karşı ortak proje
Tarih: 21.10.2019 - 12:58
Kategori: Yerel

Avrupa Birliği Başkanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı kapsamında sınır ötesi bölgelerdeki nehir havzalarında sele karşı direnç için ortak girişimler projesi için çalışmalara başlandı. ...

Uzunköprü Belediyesi ve Dimitrovgrad Belediyesi tarafından ortaklaşa olarak yürütülen proje 23 Temmuz 2019 – 23 Nisan 2021 tarihleri arasında, 21 ay süreyle uygulanacak ve proje kapsamında; Dimitrovgrad ve Uzunköprü belediyelerine ait yetki içerisinde bulunan sınır ötesi bölgedeki doğal ve insan kaynaklı afetlerin önlenmesi ve etkilerini azaltılmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirilecek. Projenin toplam tutarı 585725,04 euro.

Proje kapsamında; Uzunköprü ve Dimitrovgrad Belediyelerinde özel ekipmanların sağlanması, müdahaleye ihtiyacı olan ‘sıcak noktaların’ belirlenmesi ve afet önleme ve kurtarma faaliyetleri konusunda yerel halkın bilinçlendirilmesi sağlanacak.

Projenin hedefi; sınır bölgedeki doğal ve insan kaynaklı afetlerin önlenmesi ve etkilerini azaltılması.

Projenin sonuçları arasında; yapılan müdahaleler için modern ve yenilikçi bir makinenin tüm ekipmanları ile teslim edilmesi; nehir yatakları, göller ve derelerin düzeltilmesi ve temizlenmesi için hidrolojik önlemlerin ve çalışmaların uygulanması ile birlikte doğal ve insan kaynaklı afetlerin riskinin önlenmesi ve yönetimi konusunda kurumlar arasında deneyim aktarımı için ortak stratejiler / kılavuzlar, eğitim, farkındalık kampanyalarının düzenlenmesi bulunuyor.

Proje faaliyetleri kapsamında; Uzunköprü ve Dimitrovgrad ilçelerinde taşkın risk alanların analizin yapılması ve haritalandırılması yapılacak. "Sınır ötesi alanda afet yönetimi için gönüllüler" grubunun oluşturulacak ve sınır ötesi alanda sel önleme tedbirlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için yenilikçi yaklaşımlar uygulanacak. Sınır ötesi bölgesinde yerel taşkınları önlemek için altyapı çalışmaları ve yerel halk ve çocuklar arasında afet koruma kültürü oluşturma faaliyetleri yapılacaktır. Sınır ötesi bölgesinde taşkın riskini azaltmak için ve projenin sürdürülebilirliğini ve işbirliğini sağlayacak eylemler oluşturulması planlandı.

 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları