loading
close
SON DAKİKALAR

Virüslerin aralarında 'mesajlaştığı' tespit edildi

Virüslerin aralarında 'mesajlaştığı' tespit edildi
Tarih: 25.01.2017 - 08:25
Kategori: Bilim & Teknoloji

İsrail'de yapılan araştırmaya göre, virüsler arasındaki bu mesajlaşma şifrelerinin çözülmesi halinde, viral hastalıkların önüne geçilebilir.

İsrail'de yapılan yeni bir araştırma, bakterileri enfekte eden virüslerin birbirleriyle iletişim kurduğunu ortaya koydu.

Habertürk'te yer alan habere göre, Weizmann Enstitüsü Moleküler Genetik Bölümü'nden bilim insanları, enfeksiyon sırasında virüslerin çevreye, kendi soyundan gelenler ve çocukları için 'kısa bilgilendirmeler' içeren moleküller saldığını, diğer virüslerin de bunları alıp okuyabileceklerini keşfetti.

Profesör Rotem Sorek'in başında bulunduğu ekip, kültür bakterileri geliştirdi ve onları virüslerle enfekte etti. Ekip daha sonra, bakteri ve virüsleri kültürden çıkararak ortama salınan en küçük molekülleri inceledi. Sorek, "Bulduğumuz molekül, her jenerasyon virüsün, sonraki akrabalarıyla iletişim kurmasını sağlar" diye konuştu.

Sonuçları Nature Dergisi'nde yayınlanan araştırma, virüsler arasındaki bu mesajlaşmanın şifrelerinin çözülmesi halinde, viral hastalıklara karşı mücadelede dengeleri insanoğlu lehine değiştirebilir.

Sputnik


ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları