loading
close
SON DAKİKALAR

Yargıçlar Sendikası'ndan saraydaki adli yıl açılışına katılamayacağını açıklayan barolara destek

Yargıçlar Sendikası'ndan saraydaki adli yıl açılışına katılamayacağını açıklayan barolara destek
Tarih: 20.08.2019 - 18:00
Kategori: Sendika

Yargıçlar Sendikası, adli yıl açılış töreninin Beştepe'de yapılmasına tepki gösteren bir açıklama yayınladı.

2 Eylül'de sarayda yapılacak adli yıl açılış törenin sarayda yapılacak olmasına 41 baro tepki göstermiş, törene katılmayacaklarını açıklamışlardı.

Yargıçlar Sendikası Yönetim Kurulu da bir açıklama yayınlayarak, "İktidar partisi başkanı ve yürütmenin başı konumunda olması dolayısıyla, Cumhubaşkanlığı'na ait bir mekanda ve onun katılımı ile toplantının yapılması, orada bulunan hakim ve savcılar yönünden ciddi bir tarafsızlık kuşkusu doğuracak nitelikte olduğu gibi, yürütme ile yargının birlikteliği gibi bir görüntüye neden olacağı için ayrıca sakıncalıdır" açıklamasında bulundu.

Yargıçlar Sendikası'nın açıklaması şöyle:

"2019-2020 dönemi adli yıl açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılacağı, Yargıtay Başkanlığı tarafından ilgili kuruluşlar ve barolara bildirilerek davet gönderilmiş, ancak, başta İstanbul, Ankara ve İzmi olmak üzere çok sayıda baro başkanlığı, törenin yapılacağı yer ile ilgili kaygı ve endişelerini dile getirerek toplantıya katılmayacaklarını bildirmişlerdir. 
Bir süredir adli yıl açılış törenleri ile hakim-savcı adaylarının kura törenleri de aynı merkezde yapılmaktadır. Geçmişte Adalet Bakanlığı ve Yargıtay gibi kuruluşların toplantı salonlarında yapılırken, artık böyle bir tercihin öne sürülmesi ve adeta zorunlu hale getirilmesi başlı başına bir sorun niteligindedir. Yapılan Anayasa değişikliği ile siyasi parti başkanı olabilen Cumhurbaşkanı huzurunda bu tür törenlerin gerçekleştirilmesi, öncelikle ve kesin olarak yargı bağımsızlığı ilkesine aykırıdır.
İktidar partisi başkanı ve yürütmenin başı konumunda olması dolayısıyla, Cumhubaşkanlığı'na ait bir mekanda ve onun katılımı ile toplantının yapılması, orada bulunan hakim ve savcılar yönünden ciddi bir tarafsızlık kuşkusu doğuracak nitelikte olduğu gibi yürütme ile yargının birlikteliği gibi bir görüntüye neden olacağı için ayrıca sakıncalıdır. Bu yüzden, bu hususlar' vurgulayarak törene katılmayacaklarını bildiren Baroların çekincelerine katılarak, bu konudaki görüş ve yaklaşımlarını destekliyoruz.
Yargı ile ilgili tüm temel konuların, yürütme müdahalesinden uzak ve yargı bağımsızlığını zedelemeyecek mekan ve koşullarda yapılması gerektiğini, her kişi ve makamın buna özen göstermesinin zorunlu olduğunu hatırlatarak durumu saygı ile kamuoyunun bilgisine sunarız."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları