loading
close
Dolar: TL
Euro: TL
Sterlin: TL
SON DAKİKALAR

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, hayatını kaybetti

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, hayatını kaybetti
Tarih: 15.02.2023 - 14:41
Kategori: Yaşam

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede bu sabah hayatını kaybetti.

Ataol Bahremoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile duyurdu;

Seçkin bir aydınımızı, gerçek bir yurtseveri yitirdik. Vural Savaş yaşamını yitirdi. Anısını yaşatmak bütün yurtseverlerin görevidir.

Seçkin bir aydınımızı, gerçek bir yurtseveri yitirdik. Vural Savaş yaşamını yitirdi. Anısını yaşatmak bütün yurtseverlerin görevidir.

— Ataol Behramoğlu (@A_Behramoglu) February 15, 2023

Vural Savaş kimdir?

1938'de Antalya'da doğdu. Antalya Lisesini bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk fakültesinden 1969'da mezun oldu. Ankara Hâkim adayı olarak 1972'de mesleğe başladı. Sırasıyla, Aralık ve Gülnar Hakimliği ile Yargıtay Ceza Genel Kurulu Tetkik Hâkimliği görevlerinde bulundu. 1987'de Yargıtay Üyeliğine seçildi. Rekor kabul edilen oylarla iki defa Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliğine seçildi;

1972’de Ankara hakim adayı olarak mesleğine başlayan Vural Savaş; Aralık Hâkimliği, Gülnar Hâkimliği, Yargıtay Ceza Genel Kurulu Tetkik Hâkimliği gibi görevlerde bulundu. 1987 yılında Yargıtay üyeliğine seçildi. 1990 yılında Hâkimler ve Savcılar Kurulu yedek üyeliğine 1993 yılında asıl üyeliğine seçilen Vural Savaş, 1994 yılında bu görevinden istifa etti.

Seyfi Oktay'ın Adalet Bakanı olduğu dönemde yapılan bazı atamalar ve seçimleri içine sindiremediği için bu görevinden istifa etti; Yargıtay üyelerinin kendi içlerinden gösterdiği 5 aday arasından Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından seçildiği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görevine 21.1.1997 tarihinde başladı. 2001'in Ocak ayında emekli oldu.

1997 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na seçildi.

28 Şubat sürecinde Refah Partisi ile Fazilet Partisi’ne kapatma davası açtı. 19 Ocak 2001 tarihinde kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. 7 Eylül 2002’de DSP’ye katıldı. 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı oldu. 28 Eylül 2013’te CHP üyesi oldu. Evli ve üç çocuk babası olan Vural Savaş, bir süre gazete köşe yazarlığı yaptı.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları