loading
close
SON DAKİKALAR

İttifakımın adı var

Atay Sözer
Tarih: 22.02.2018
Kaynak: Atay Sözer - www.istanbulgercegi.com

Atay Sözer; Hani bir zamanlar savaş yapmıştık, Almanlar bizim dostumuzdu, onlar yenilince biz de yenik sayılmıştık… Burada da biz kazanırsak onlar da kazanmış sayılacak. Orada da şey vardı, itilaf devletleri, ittifak devletleri diye. Aaa ne tesadüf orada da ittifak var bak...

Çocuk yeni seçim yasa tasarısını pek anlamamış, doğal olarak babasına soruyor.

-Babacım ben tam olarak anlamadım, benim anlayacağım şekilde tane tane anlatır mısın?

Babanın canı sıkılıyor onca işi arasında bir de buna dert anlatacak, ama evlat neticede atsan atılmaz, satsan satılmaz.

-Neyi anlamadın güzel yavrum, yeni yasaya göre partilere birbirleriyle ittifak yapma imkânı veriliyor, iki, üç, dört veya daha çok parti seçimlere ittifak yaparak girebilecekler.

-Peki, eskisi gibi tek olarak giremeyecek miyiz?

-Güzel yavrum tabii gireriz ama o zaman onun adı ittifak olmaz. İttifak için birkaç parti olması gerek, değil mi aslan yavrum? Lafımı kesme de devam edeyim. Şimdi ittifak yapacak partiler oy pusulası üzerine yan yana duracaklar…

-Ama o kadar insan oy pusulasına nasıl sığacaklar babacım?

-Akıllı oğlum, tabii ki partilerin isimleri yazılacak.

-O zaman tamam, öbür türlü mantıksız oluyordu çünkü.

-Aferin benim mantıklı oğlum devam ediyorum… Sonra bu ittifaka bir isim verilecek. Nasıl senim bir adın varsa benim bir adım varsa bunun da bir adı olacak.

-Anladım, mesela Abdülhamit olsun…

-Ulan Abdülhamit diye ittifak ismi olur mu?

-Niye ki, önümüze gelen her yere veriyoruz Abdülhamit diye burada niye olmuyor?

 -Mesela diyelim ki “Milli ve dini cumhur ittifakı” dedik; bunların yanında mühür basılacak birer yuvarlak olacak. Seçmenin biri geldi A partisinin yuvarlağına, bir başkası B partisinin yuvarlağına bastı; bir başkası da geldi ikisinin ortasına bastı işte her durumda bunlar ittifak yaptıkları için hepsi ittifakın oyu olarak sayılacak. Yani partinin kendi yuvarlaklarına basılan oylar kendi hanelerine etki edecek, ortaya basılan ittifakın oyu sayılacak. Ama bu durum partilerin milletvekillerine nasıl yansıyacak onu tam çözemedik, Konyalı bilim adamlarımız üzerinde çalışıyor rabbimin izniyle halledeceğiz. Aslında ittifaka verilen bir oy iki oy sayılsın diye bir sistem üzerinde çalışıyoruz ama onu çözemedik daha, bu defa muhalefet 10 partiyle ittifak yaparsa çuvallarız.

Bu uzun cümle çocuğun algı sınırları için epey zorlayıcıydı haklı olarak;

-Bir daha söyler misin babacım, diye sordu.

Baba bir derviş sabrıyla anlatmaya devam etti.

-Yani kısaca partilerin toplam oyu %10’u  geçerse, bir parti %10’un altında bile kalsa %10’u geçmiş sayılıp meclise girecek.

-Aaa bu şeye benzedi…

-Neye benzedi?

-Hani bir zamanlar savaş yapmıştık, Almanlar bizim dostumuzdu, onlar yenilince biz de yenik sayılmıştık… Burada da biz kazanırsak onlar da kazanmış sayılacak. Orada da şey vardı, itilaf devletleri, ittifak devletleri diye. Aaa ne tesadüf orada da ittifak var bak.

-Benim tarih şuurlu çocuğum, tam olmasa da biraz andırıyor. Devam ediyorum bir de mühürlü oy meselesi var; geçen oylamada epey tantana çıkardılar bu defa onu da hallediyoruz. Artık mühürsüz oylar da kabul edilecek.

-Peki, hiçbir yere mühür basılmazsa oy hangi partiye gidecek?

-Bu o mühür değil evladım seçmenin partiye bastığı mühür değil, sandık kurulunun pusulaya bastığı mühür.

-Aaa sandık kurulu da mı mühür basacak? Yani ya A partisine, ya B partisine ya da ortaya. Peki o zaman karışmaz mı, hangisi hangisi diye?

-Hayır akıl küpüm, pusulanın arkasına basılıyor o mühür.

-Peki o zaman o oy hangi partinin yüzdesine yazılıyor.

-Hiçbir partinin yazılmıyor, çıldırtma beni tepeleyeceğim şimdi.

-İyi de o zaman niye basılıyor?

-Çünkü seçimlerde herhangi bir suiistimal olmasın diye, sahte oylar olmasın, diye.

-E mühürsüz olursa da sayılacak dedin.

-Dedim.

-Mühürlü olursa?

-O zaman da sayılacak.

-Peki madem her iki halde de sayılacak o zaman ne demeye zahmete girip mühür basıyorlar? Sandık başkanlarına eziyet. Geçen seçimde başkan amcalardan biri “Allah verdikçe veriyor” diye mühürsüz oyları damgalayıp duruyordu, içim acımıştı valla kim bilir ne kadar yorulmuştur zavallı.

-Bir dakika yahu bu benim hiç aklıma gelmemişti. Bu defa hakkaten aferin, gene senden hayır var, hemen gidip talimatı vereyim düzenlemeyi ona göre yapsınlar. Hepsi mühürsüz olsun anasını satayım. Mükâfat olarak ittifaka senin adını vereceğim…                                  

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları