loading
close
SON DAKİKALAR

Papaz kaçtı

Atay Sözer
Tarih: 04.08.2018
Kaynak: Atay Sözer

Atay Sözer: Hep hukuk sistemi bitmiştir, adalet yoktur diye demeçler verip yürüyüşler yapan muhalefet bu defa dışarıya karşı iktidarı satmış durumuna düşmemek adına “Biz bir hukuk devletiyiz” demeye başlamıştır.

Papaz kaçtı bir kâğıt oyunudur, 52’lik iki desteyle oynanır, destelerde bulunan 8 papazdan 7’si çıkartılır tek papaz kalır sonra kağıtlar oyunculara eşit olarak dağıtılır. Oyuncular çift olan kağıtları yere atıp oyundan çıkartırlar ve oyun başlar.

Herkes sırayla sağındaki (veya solundaki) oyuncudan bir kâğıt çeker eğer elindeki kağıtlar arasında benzeri varsa iki kâğıdı atar; böylece gitgide elinizde kâğıt sayısı azalmaya başlar, sonunda elinde tek papaz kalan oyunu kaybeder.

Çocukluk yıllarımın pek sevdiğim kâğıt oyunlarından biriydi. Poker, briç gibi daha karmaşık oyunlara göre çok basitti, bütün yapacağınız kağıtları elinizde tutmak ve çift olanları atmaktı. Ancak bu da bir çocuk için epey zordu. Çünkü oyuncu sayısı da azsa yaklaşık 30 kartı o küçücük ellerle kontrol etmek kolay olmazdı.
İlk başlarda hemen renk verip papazın bende olduğunu belli ediyordum. Ama zaman içinde epey bir strateji geliştirmiştim; elimde iki kart kaldı diyelim, biri papaz.
Karşımdaki çekecek, diğer kartı çekerse papaz bende kalacak ve kaybedeceğim.
Karşımdaki elini diğer karta götürdüğünde ben sanki papazı çekecekmiş gibi numaradan seviniyor gibi yapıyordum karşımdaki de bunu yutup hemen öteki kartı yani papazı çekiyordu.
Tabii birkaç oyun sonra bu numara da anlaşılıyordu; bu kez kartı çeken ikilemde kalıyordu, “Acaba numara mı yoksa gerçek mi?”, diye.
Bazen karşı taraftaki de gözümün içine bakıp hangisinin papaz olduğunu tahmin ediyor, tam papazı çeker gibi yapıp son anda diğer kartı çekiyor ve papaz bende kalıyordu.

Tabii oyunun en keyifli yanı kaybedene verilen cezalardı. Cezalar o dönemin çocukluk masumiyeti içinde tavuk gibi gıdakla, öküz gibi mööle, eşek gibi anır türünden cezalar olurdu.

Evangelist papazın durumu da tam bir papaz kaçtı oyununa dönüşmüş durumda.
Ortada bir papaz var elden ele dolaşıyor, papaz geldiği zaman karşı tarafa renk vermemen ve bir an için elinden çıkartman gerekiyor, ama musibet papaz bir türlü elinden gitmeyi bilmiyor.
Papaz elinizde ama karşı tarafa sanki elinizde değilmiş gibi bir imaj yaratmak zorundasınız, sanki papazı vermiyormuş gibi yapmanız ve bir punduna getirip papazdan bir an önce kurtulma yolunu bulmanız gerekiyor.
Tabii karşı taraf da aslında papazı istiyormuş gibi yapıp son anda karşı tarafın elinde kalmasını sağlıyor. Bu açıdan bakıldığında oyun briçten de pokerden de daha karmaşık, daha stratejik bir hal alıyor.
Durum iktidar için de muhalefet içinde biçimsiz bir hal almaya başladı. Özellikle muhalefeti bu konuda tehlikeli günler bekliyor.
Hep hukuk sistemi bitmiştir, adalet yoktur diye demeçler verip yürüyüşler yapan muhalefet bu defa dışarıya karşı iktidarı satmış durumuna düşmemek adına “Biz bir hukuk devletiyiz” demeye başlamıştır. Ama bunu yaparken de aslında halen tutuklu milletvekillerini sattıklarının pek ayrımında olmadıkları belli. Bu yüzden de tutuklu vekil, kimseyle görüşmeme kararı alarak tokat gibi bir protestoya başladı. 

Papaz sorunun nasıl sonuç bulacağı belli bu durumda; iktidar bir punduna getirip papazı muhalefete kakalayabilir, onlar da ellerinde kalan papazı nereye sokacaklarını bilemezler.
Parti meclisi üyesi yapıp genel başkanlık yolunu açmaları da hiç şaşırtıcı olmaz tabii.
Ama papaz onlarda kaldığı için verilecek cezalar da kaçınılmazdır bu durumda.
Artık eşek gibi anırma mı olur, öküz gibi mööle mi olur, o cezacının insafına kalmış…

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları