loading
close
SON DAKİKALAR

Yeni Anayasa çalışmaları başladı

Yeni Anayasa çalışmaları başladı
Tarih: 11.02.2012 - 19:37
Kategori: Siyaset

TBMM Başkanı Cemil Çiçek: "Yeni Anayasa sürecinde her konu şiddet içermeden tartışılmalıdır"

Türkiye'nin uzun süredir gündeminde olan yeni Anayasa için start verildi. Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında sivil anayasa için Anayasa profesörleri bir araya geldi. Toplantıya davet edilen 27 isimden 24'ü katıldı. Üç isim ise mazeret bildirerek toplantıya gelmedi. 

Çiçek başkanlığındaki toplantıya şu isimler katıldı: "Sibel Ataydır, Prof. Dr. Serap Yazıcı, Prof. Dr. Oktay Uygun, Prof. Dr. Hasan Tunç, Prof. Dr. Ergun Özbudun, Prof. Dr. Erdal Onar, Prof. Dr. Levent Köker, Prof. Dr. Korkut Kanadoğlu, Prof. Dr. Sibel İnceoğlu, Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez, Prof. Dr. Mustafa Erdoğan, Prof. Dr. Meltem Dikmen Caniklioğlu, Prof. Dr. Zühtü Arslan, İrfan Neziroğlu, Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem, Prof. Dr. Zafer Gören, Prof. Dr. Mehmet Merdan Hekimoğlu, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Prof. Dr. Mustafa Koçak, Prof. Dr. Bertil Emrah Oder, Prof. Dr. Merih Öden, Prof. Dr. Attila Özer, Prof. Dr. Mehmet Turhan, Prof. Dr. Sevtap Yokuş, Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu."


"1982 ANAYASASI 17 DEFA DEĞİŞTİRİLDİ"
Toplantının başlangıcında bir konuşma yapan Meclis Başkanı Cemil Çiçek, bugün önemli bir başlanıcın yapılmış olacağını söyledi. Çiçek, anayasa değişikliği veya yeni bir anayasa yapılması tartışmalarının genel seçimlerden sonra gündeme girdiğini ve hep bu konunun gündemde olduğunu dile getirdi.1982 anayasasında 17 defa değişiklik olduğunu ancak darbe anayasası imajını üzerinden atamadığını anlatan Çiçek, sadece psikolojik sorunu giderilmesi ve toplum tarafından kabul edilmesi için yeni bir anayasanın gerekli olduğunu belirtti.

Toplumsal mutabakata dayalı yeni bir anayasa ihtiyacı ve bunun giderilmesi için ciddi bir beklenti olduğunu vurgulayan Çiçek, yeni anayasanın siyasi partilerin programlarına da girmeye başladığına dikkat çekti. Yeni bir anayasa yapımı sürecinin sadece ülkemizde değil dünyada zorlu bir süreç olduğunu ifade eden Çiçek, sorunların yaşanmasının da doğal olduğunu kaydetti. Bunları Türkiye'nin de yaşayacağını dile getiren Çiçek, ancak hiçbir zorluğun anayasayı yapmaktan vazgeçirmediğini ülkemizin de vazgeçmemesi gerektiğinin altını çizdi.


"SİYASET KURUMU ÇÖZÜM ORTAYA KOYACAKTIR"
Siyaset kurumunun olgunlukta çözümü ortaya koyacağını ifade eden Çiçek, toplumun her kesiminde olduğu gibi yazılı ve görsel medyanın da konuya gerekli olgunluğu gösterdiğini belirtti. Kamuoyunda yeni anayasa ihtiyacının hissedilmesinin önemli olduğunu dile getiren Çiçek, her konunun şiddet içermeden tartışılması gerektiğini söyledi. Bir uzlaşma komisyonunun kurulmasının yaptığı görüşmelerde siyasi partilerin öne çıkardığı bir yöntem olduğunu anlatan Çiçek, anayasa değişikliğine ilişkin yaptığı görüşmelerde "yeni bir anayasa konusu, anayasa hazırlık öncülüğünü uzlaşma komisyonunun yapması, eni anayasayı bu Meclisin gerçekleştirmesi" bu üç konuda genel yaklaşım olduğunu gördüğünü aktardı.


"UZLAŞMA KOMİSYONU AKADEMİSYENLERDEN KATKI BEKLİYOR"
Uzlaşma komisyonunun mevzuatta düzenlenmiş bir konu olmadığını ifade eden Çiçek, uzlaşma komisyonu çalışmaları devam ederken ortaya yeni bir metin çıktığında akademisyenlerden de ciddi bir katkı beklediklerini belirtti. Türkiye'de sürekli anayasa tartışması yaşandığını anlatan Çiçek, bunun bir türlü çözüme kavuşturulamamasının ise toplumu yorduğunu vurguladı. Yeni bir anayasa zamanının çoktan geldiğini belirten Çiçek, toplumsal gerginliklerin asgariye indirilerek, olagelen tartışmaları azami indirerek değişikliğin yapılması gerektiğini ifade etti.

Birbirimizi suçlamak yerine her türlü görüşü tartışarak, ortak noklarda buluşarak sorunun çözüme kavuşturulmasını isteyen Çiçek, tam demokratik anayasa için hoca ve bilim adamalarının anayasa yapımına katkısını önemli olduğunu düşündüğünü kaydetti.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları