loading
close
SON DAKİKALAR

YouTube, aşı karşıtı tüm içerikleri platformdan kaldıracak

YouTube, aşı karşıtı tüm içerikleri platformdan kaldıracak
Tarih: 01.10.2021 - 12:23
Kategori: Bilim & Teknoloji

YouTube, onaylı aşılarla ilgili yanlış bilgi içeren tüm videoları kaldırılacağını duyurdu.

Video paylaşım platformu YouTube, onay almış aşılarla ilgili yanlış bilgi içeren tüm videoların kaldırılacağını açıkladı. BBC’de yer alana habere göre şirket, kaldırılacak içeriklere örnek olarak, aşının; otizme, kansere, kısırlığa neden olduğunu savunan videoları gösterdi.

Bu son adımla, YouTube, Covid 19 aşılarına karşı dile getirilen temelsiz iddialar üzerine başlattığı mücadeleyi de genişletiyor. Google’ın sahibi olduğu şirket, 130 bin videonun geçen yıldan bu yana YouTube’dan kaldırıldığını duyurmuştu.

Son kararla, içeriklerin kaldırılmasının yanında, aşı karşıtı çok takipçili hesapların da kapatılacağı duyuruldu. Teknoloji devi, sağlık alanında zararlı bilgi paylaşımı konusunda içerik üreticilerini yeterince denetlememekle eleştiriliyordu.

ABD Başkanı Joe Biden, Temmuz ayı içinde yaptığı bir açıklamada, aşıya karşı oluşan şüphe konusunda, büyük oranda sosyal medya platformlarının sorumlu olduğunu söyledi. Biden, sahte bilgiyle mücadele konusunda daha fazlasının yapılması çağrısında da bulundu.

Şirkete ait bir blog açıklaması ile yapılan duyuruda, yeni içerik politikasının kızamık ve hepatit B gibi onaylı aşıları da kapsadığı kaydedildi.

Facebook da benzer adım atmıştı

Açıklamada, “Sağlık alanındaki yanlış bilgiyle mücadele politikamızı, yerel sağlık otoriteleri ve Dünya Sağlık Örgütü’nün güvenli olduğunu söylediği onaylı aşıları kapsayan yeni esaslarla genişletiyoruz” denildi.

Şirket, aşıya ilişkin kişisel tanıklıkların, aşı politikalarına ilişkin içeriklerin, yeni aşı deneyleri ve aşının tarihteki başarıları ile başarısızlıklarına ilişkin içeriklerin sitede olmaya devam edeceğini de söyledi.

Geçen Şubat ayında, Facebook da benzer bir adım atarak, aşıların otizme yol açtığı ya da etkisiz olduğuna ilişkin içeriklere yasak getirmişti. Ancak bu yasağın uygulanması noktasında şirketin, eksik kaldığı belirtiliyor.

Twitter’dan Mart ayında yapılan açıklamada, Covid-19 aşıları konusunda düzenli olarak yanlış bilgi yayan hesapların platformdan kaldırılacağını duyurdu.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları