loading
close
SON DAKİKALAR

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Erdoğan'la bir araya geldi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Erdoğan'la bir araya geldi
Tarih: 15.04.2021 - 16:07
Kategori: Gündem

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek üzere bugün Ankara'da.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beştepe'de bir araya geldi. Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yer alıyor.

Görüşmenin ana gündeminde Ege Adaları, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ve deniz yetki alanları anlaşmaları bulunuyor.

2020 yılında Doğu Akdeniz'deki gaz arama çalışmaları ve Ege'deki adalar üzerinde yaşanan anlaşmazlıklar iki ülke arasında ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasında tansiyonun artmasına neden olmuştu. Almanya ve NATO'nun devreye girmesiyle gerginlik azalmış iki ülke arasında doğrudan temasın düzeyi ve sıklığı artmıştı.

İki ülke arasında Ocak 2021'de 5 yıl aradan sonra yeniden başlatılan istikşafi görüşmeler ve Mart ayında Atina'da yapılan görüşme sonrası Çavuşoğlu, Dendias'ı Ankara'ya davet etmişti.

Bu ziyaretin en öncelikli gündem maddesi Türkiye tarafından yayınlanan NAVTEX'ler ile sismik araştırma ve sondaj gemilerinin üzerinde tartışma olan bölgelerde bulundurması olacak.

Libya da gündemde
Yunanistan ayrıca Libya ile Türkiye arasında imzalanan Deniz Yetki Anlaşması'nın Yunanistan'ın egemenlik haklarını bütünüyle gözardı ettiğini savunuyor.

Bu sırada Libya Geçici Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus Menfi Atina'da Yunanistan Cumhurbaşkanı Ekaterina Sakellaropulu ve Başbakan Kiryakos Miçotakis ile görüştü. İki ülke, deniz yetki alanlarının belirlenmesi için müzakerelere başlanmasında mutabık kaldı.

Türkiye ile Mısır yakınlaşması
Türkiye ise Mısır'la yeni bir deniz yetki alanları anlaşmasının yollarını arıyor. İki ülke arasında bu konudaki yakınlaşma 6 Ağustos 2020'de Kahire yönetiminin, Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile deniz sınırlarının belirlendiği anlaşmada sınır çiziminin Meis (Kızılhisar) Adası'ndan başlatılmasına karşı çıkmasıyla başladı.

Çavuşoğlu Mısır'ın Türk kıta sahanlığının güney sınırını kabul etmesinden Ankara'nın memnuniyet duyduğunu belirtmişti.

Yunan Başbakan Miçotakis deniz yetki alanları konusunda gerekirse Uluslararası Lahey Adalet Divanı'na gidilmesi çağrısında bulunuyor.

AB ziyaretinin hemen ardından
Dendias'ın ziyareti AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Ankara ziyaretinin hemen ardından gerçekleşmiş oluyor. AB son devlet liderleri zirvesinde Doğu Akdeniz'deki sakin durumun sürmesi ve gerilimin tırmandırılmaması halinde Türkiye'ye yeni yaptırımlar uygulamama kararı almıştı.

Dendias'ın Ankara ziyareti sırasında Doğu Akdeniz'de Yunanistan dahil yedi ülkenin katılımıyla başlayan Iniohos 21 adlı askeri tatbikat 22 Nisan'a kadar devam ediyor olacak.

Çavuşoğlu da Atina'ya gidecek
Dendias bakan olduktan sonra ilk kez 2019 sonunda Noel ayinine katılmak üzere İstanbul'daki Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etmek için Türkiye'ye gelmişti.

Denidas'ın ziyaretinin ardından Mevlüt Çavuşoğlu'nun da Atina'yı ziyaret etmesi planlanıyor.

Kaynak : euronews-TRT Haber

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları