loading
close
Dolar: 5,68 TL
Euro: 6,30 TL
Sterlin: 7,07 TL
SON DAKİKALAR

Yunanistan, Türkiye'den yolcu taşıyan yat ve teknelere 'Yunan adalarının reklamı yapılarak yolcu taşıdıkları' gerekçesiyle para cezası kesti

Yunanistan, Türkiye'den yolcu taşıyan yat ve teknelere 'Yunan adalarının reklamı yapılarak yolcu taşıdıkları' gerekçesiyle para cezası kesti
Tarih: 12.06.2019 - 09:33
Kategori: Dünya

Yunanistan, Türkiye’den Yunan adalarına gerçekleştirilen turlar çerçevesinde turistik amaçlı sınırlı sayıda yolcu taşıyan gemi, yat ve tekneye para cezası kesti. Tekne ya da yat başına kesilen ceza tutarı 5 bin euro.

Türkiye’den bazı gemi, yat ve tekneler aralarında Kos, Midilli, Sakız, Girit gibi Ege Denizi’nde bulunan adalara turistik seyahat ve tur düzenliyor. Bayram tatili döneminde de Türkiye’den Yunan adalarına turistik amaçlı seyahat ya da turlar gerçekleştirildi.

CEZA KESTİLER

Yunanistan, bazı yat ve gemilere ceza kesti. Gemi başına kesilen ceza tutarının 5 bin euro olduğu belirtildi. Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre; Denizcilik sektörü, 3 yat ya da tekneye bu kapsamda ceza kesildiğini söyledi.

Gerekçe, “Yunan adalarının reklamı yapılarak, yolcu taşımak. Diğer bir deyişle ticari faaliyette bulunmak.”

Bazı gemiler, cezayı ödemek istemedi. Yunanistan, para cezasını ödemek istemeyen gemilerin limandan çıkışına izin vermedi.

“BENİM ÜLKEMİ PAZARLAYAMAZSIN”

Sektör kaynakları, bu gemilerin veya teknelerin kendi internet sitelerinde ya da bazı sitelerde Yunan adalarına turlar gerçekleştirdiklerine yönelik duyuruların bulunduğuna işaret ederek, “Yunanistan, bu duyuruları ticari faaliyet kapsamında reklam olarak kabul ediyor. Yunanistan, ‘Sen benim ülkemi pazarlayamazsın’ diyor. Bunun Yunanistan’ın ekonomik durumuyla da ilgisi var. Bu çerçevede ceza kesildiğini öğrendik. Gerekli girişimlerde bulunduk. Konu, hem Ankara’ya hem Atina’ya yansıdı. Bu uygulamanın Türkiye’ye özgü olmadığı bilgisi verildi” dedi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları