loading
close
SON DAKİKALAR

Yurt dışından cep telefonu getirme süresi 3 yıla çıkarıldı

Yurt dışından cep telefonu getirme süresi 3 yıla çıkarıldı
Tarih: 15.05.2019 - 10:43
Kategori: Gündem

Yurt dışından 2 yılda bir tane olan cep telefonu getirebilme imkanı, 3 yılda bir olarak değiştirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, yolcu beraberinde getirilen ve bedeli 1500 euroyu aşmayan kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayında yüzde 8 olan gümrük vergisi de sıfırlandı.

Gümrük vergilerinde yapılan değişikliğe göre, Türkiye'deki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen ve bedeli gönderi başına 150 euroyu aşmayan kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına daha önce tanınan muafiyet devam edecek.

Yolcu beraberinde getirilen ve kıymeti 1500 euroyu aşmayanlar ile, posta veya kargo yoluyla getirilen, değeri 150-1500 euro arasındaki kitap veya benzeri basılı yayınlar için daha önce yüzde 8 olan gümrük vergisi ise sıfırlandı.

Yapılan düzenleme uyarınca, kıymeti 1500 euroyu aşmamak şartıyla, posta ve kargo yoluyla veya yolcu beraberinde getirilen ürünlerde uygulanacak gümrük vergisi oranları şöyle:

- Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda yüzde 18,
- Diğer ülkelerden gelmesi durumunda yüzde 20,
- Kitap veya benzeri basılı yayın için yüzde 0,
- 4760 sayılı ÖTV kanununa ekli sayılı listede yer alan eşya olması durumunda ise bu oranlara ek olarak yüzde 20 oranında tek ve maktu vergi tahsil edilecek. (Bu listede havyar, parfüm, kozmetik ürünleri, kürk gibi lüks ürünler yer alıyor.)

Gümrük vergisinde yapılan değişiklikler, 15 gün sonra yürürlüğe girecek. 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları