loading
close
SON DAKİKALAR

Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğrenciye 'ajanlık' baskısı

Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğrenciye 'ajanlık' baskısı
Tarih: 16.11.2021 - 12:01
Kategori: Tarihte Bugün

Üniversite öğrencisi Berfin Hanalp, polis olduklarını söyleyen kişilerin kendisine 'ajanlık' teklif ettiğini söyledi. "Bizimle arkadaşlık edersen yurttan atılmazsın" dediklerini aktardı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci, kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce muhbirlik teklif edildiğini, "Bizimle arkadaşlık edersen yurttan atılmazsın" denildiğini söyledi. Üniversite öğrencisi Berfin Hanalp (20), üniversite yerleşkesi içinde kendisini polis olarak tanıtan sivil 3 kişi tarafından hukuksuz bir şekilde sorgulanarak tehditle muhbirlik teklif ettiğini belirtti. Suç duyurusunda bulunan Hanalp, “Yaşanılanlar beni ürkütüyor. Kendimi güvende hissetmiyorum” dedi.

'BİNADA ÜNİFORMALI POLİSLER DE VARDI'

Cumhuriyet'ten Mehmet Kızmaz'ın haberine göre, psikolojik danışmanlık ve rehberlik okuyan 3. sınıf öğrencisi Berfin Hanalp, kendisini polis olarak tanıtan bir kişi tarafından 12 Kasım’da şahsi bir numaradan aranarak üniversite kampüsü içerisindeki polis karakolu diye belirtilen tek katlı binada görüşmeye çağrıldığını söyledi. KYK yurdunda kalan Hanalp sivil giyimli 3 kişi tarafından karşılandığını belirterek, karakoldan aradığını ve yurt ile ilgili bir sıkıntısının olduğu ifade edilerek görüşmeye çağırıldığını aktardı. Bahsedilen yere gittiğini ve kendisini polis olduklarını iddia eden sivil giyimli 3 erkeğin karşıladığını anlatan Hanalp, “Binada üniformalı polisler de vardı" ifadelerini kullandı.

'HUKUKSUZ BİR ŞEKİLDE SORGUYA ALDILAR'

Küçük kapalı bir odaya alındığını söyleyen Hanalp, şöyle konuştu: "Beni arayan kişi de oradaydı. 3’ü de etrafımı çevirdi. Hukuksuz bir şekilde beni sorguya aldılar. ‘Bizimle arkadaşlık edersen yurttan atılmazsın, okulda hocalarla bir sorun yaşarsan hallederiz, notlarına yardımcı oluruz’ dediler. Arkadaşlıktan kastı ajanlık teklifiydi. Ajanlık yapmamı istediler. Politik şeyler soruldu. Kabul etmediğimi söylememe rağmen sık sık teklifi yenilediler. Bunun yasal olmadığını, suç duyurusunda bulunacağımı söylediğimde, ‘istersen bulun’ diyerek rahat bir tavır sergilediler. Beni arayan kişinin telefonu günlerdir kapalı” dedi.

Hanalp yaşadıklarını sosyal medyada duyurduktan sonra başka öğrencilerde yaptıkları paylaşımlarda benzer durumların daha önce yaşandığını ortaya çıkardı. Hanalp, “Birçok öğrenci bursa varan vaatlerle ajanlık teklifi alıyormuş” dedi. İHD'ye başvuran Hanalp bu kişiler hakkında dün suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları