loading
close
SON DAKİKALAR

19 yıl sonra yeni HIV türü bulundu

19 yıl sonra yeni HIV türü bulundu
Tarih: 08.11.2019 - 13:30
Kategori: Sağlık, Yaşam

ABD'de yapılan bir araştırmada 19 yıl aradan sonra yeni bir HIV türü bulundu.

Missouri Üniversitesi ve Abbott Laboratuvarları tarafından yürütülen ve sonuçları Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromları Dergisi'nde yayımlanan araştırmada, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde HIV çeşitliliği çalışmasının bir parçası olarak 2001 yılında elde edilen örneğin yeni bir HIV türü olduğu neticesine varıldı.

CNN'de yer alan habere göre, Haberde, bilim insanlarının, bunun yeni bir alt tür olduğunu, 3 vakanın bağımsız olarak tespit edilmesiyle söyleyebildikleri belirtilirken, ilk iki vakanın 1983 ve 1990'da yine Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde görüldüğü kaydediliyor.

Çalışma ekibinden Mary Rodgers, 1983 ve 1990 yıllarında karşılaşılan iki türün çok sıra dışı olduğunu, bilinen türlerle eşleşmediğini vurgulayarak, 2001 örneğinin bu iki eski örneğe benzediğini söyledi.

"MEVCUT TEDAVİLER ETKİLİ"

Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Müdürü Dr Anthony Fauci de yeni bir tür tespitinin, HIV'in gelişimine dair daha muntazam bir harita sunacağını vurgulayarak, "Mevcut tedaviler, bu ve diğer HIV türlerine karşı etkili. Panik yapmaya ve endişelenmenize gerek yok. Çok fazla insan bu hastalığa yakalanmadı" diye konuştu.

DÜNYADA 36 MİLYONDAN FAZLA HIV'Lİ HASTA VAR

HIV'in diğer virüsler gibi birkaç farklı alt türe sahip olduğu, zaman içinde değişime ve mutasyona uğrayabildiği belirtiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünyada yaklaşık 36,7 milyon kişi HIV ile yaşarken, Birleşmiş Milletler'in AIDS ile mücadele kuruluşu UNAIDS, 2016 yılında virüsün 1,8 milyon kişiye yeni bulaştığının tahmin edildiğini duyurmuştu.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları