loading
close
SON DAKİKALAR

40 ülkeye uçak seferleri başlıyor

40 ülkeye uçak seferleri başlıyor
Tarih: 04.06.2020 - 13:56
Kategori: Gündem

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Haziran'da dış hat uçuşları için 92 ülke ile işbirliği içindeyiz. Haziran'da kademeli olarak 40 ülkeye uçak seferleri başlatmayı planlıyoruz. Uçuşların karşılıklı açılması için 15 ülke ile ön mutabakat yapıldı" dedi. ...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Haziran ayında kademeli olarak, 40 ülkeye uçuşların başlatılmasının planlandığı bildirdi. İlk aşamada, dış hat uçuşlarının karşılıklı açılması ile ilgili 15  ülke ile ön mutabakat yapıldığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu,  “Dış hat uçuşlar için 92 ülke ile işbirliğimiz devam ediyor. Kuruluşlar ve muhatap ülkeler ile uçuşların emniyetli bir şekilde  yapılması noktasında görüşüyoruz. Halihazırda dış hat uçuşların  karşılıklı açılması için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Avusturya, Litvanya, Sırbistan, Kazakistan, Arnavutluk, Beyaz Rusya (Belarus), Birleşik Arap Emirlikleri, Moldova, Özbekistan, Ukrayna, Fas, Ürdün, Sudan ve İtalya ile mutabakat sağladık” ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, pandemi döneminde dünyanın bütün ülkelerinin  benzer tedbirleri aldığına işaret ederek, “Kovid-19’a karşı tüm dünya  kendi çapında tedbirlerini aldı. Ülkeler dış hat uçuşlarını azaltarak  hatta kapatarak salgını önleme çabasına girişti. Ancak tüm dünyada  mücadelede önemli bir eşiği geride bıraktığımızı düşünüyoruz. Artık  küresel olarak bağlarımıza, ticaretimize devam etmek durumundayız.

Yeniden ‘bismillah’ diyoruz. Yola çıkıyoruz” değerlendirmesinde  bulundu.

Karaismailoğlu, Haziran ayında kademeli olarak başlatılacak dış  hat uçuşlarına ilişkin şu detayları paylaştı:

"-10 Haziran tarihi itibariyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bahreyn, Bulgaristan, Katar, Yunanistan,

-15 Haziran tarihi itibariyle, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti (Çekya), Hırvatistan, Hong Kong, İsviçre, Japonya, Kuzey  Makedonya Cumhuriyeti, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya,  Sırbistan, Singapur, Slovenya, Tacikistan,

-20 Haziran tarihi itibariyle, Hollanda, Kazakistan,

-22 Haziran tarihi itibariyle, Arnavutluk, Bosna Hersek, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, İrlanda, Karadağ,
Kırgızistan, Letonya, Lüksemburg, Norveç, Slovakya ve

-25 Haziran tarihi itibariyle  Belçika."

Dış hat uçuşlarının yeniden başlaması konusunda Sağlık, Dışişleri, Kültür ve Turizm Bakanlıkları ile yoğun işbirliği içinde olduklarına  dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, uçuşlarda vatandaşların sağlığının  ön planda tutulacağını ve uygulanacak tedbirlerin bu aşamada öneminin  hayati olduğunu kaydetti.

Kaynak : Milliyet

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları